Hacamat Yaptırdım Sıra Sülükte..

Hamileyken hacamat ve sülük yaptırılmıyor bildiğim kadarıyla. Kimi yapılır diyor, kimi yapılmaz, ne dedikleri belli değil, kimseye de güvenmiyorum açıkçası.. Birçok kaynakta yapılmaması gerektiği yazıyor. Aslında çokta ihtiyacım var hacamat ve sülük yaptırmaya sezonu da gelmişken.. Ama tabi riske atmak istemiyorum hamileliğimi. Ben son hacamatımı hamile kalmadan 2-3 ay önce filan yaptırmıştım yanlış hatırlamıyorsam. İlki ve sonuncusu en kolayıydı, en acısızıydı. İlki sırttan 3 noktadan yapılmıştı, çok rahat geçmişti. Sonuncusu kafamın arkasından yapıldı, o da hiç acımamıştı. 2 kere bacaklarımdan farklı noktalardan yaptırdım ki, bacaklarımın hassas kısımları ciddi ciddi acıdı hacamat yaparken. Hamile kalmasaydım kafadan ve kulak arkasından yaptırmaya devam edecektim, sinüzitim ve migrenim için.

hacamat kanı

ilk yaptırdığım hacamatta çıkan kan

Geçen ay rüzgarlı havada bayağı şifayı kaptım ve hali hazırda var olduğunu sandığım sinüzitim ciddi bir biçimde reaksiyon gösterdi. Resmen gözüm ve yüzümün sol yanı şişti, göz altlarım kızardı ve özellikle başımı öne eğdiğimde (namazda secde yaparken mesela) inanılmaz acılar çektim. Neyseki bu durum sadece iki gün sürdü, sanıyorum ki adaçayı, ıhlamur ve bal sayesinde azalarak geçti. ilk kez sinüziti bu kadar şiddetli hissettim vücudumda, hamile olduğum için çocuğa iltihap geçer diye açıkçası korktum da. Çünkü; zaten aylardır sol üst azılara ait diş etlerim şiş durumdaydı ve bunun nedeni diş etlerimin sağlıksız oluşu ya da dişlerimin iltihaplı oluşu filan değildi (diş doktoruna görünmüştüm) Araştırdığımda, sinüzitin ciddi belirtilerinden biri olduğunu öğrendim üst diş etlerinin durup dururken şişmesi olayının. Ben hamilelik hormonlarındandır diye düşünmüştüm halbuki, diş doktoru böyle olabileceğini söylemişti. Netice-i kelam:; bal gibi de sinüzitim galiba, hadi bana geçmiş olsun.. Bütün bunlarla başlığın ne alakası var değil mi? 🙂 Sinüzitim ve migrenim için sülük tedavisi yaptırmak istiyorum da, o açıdan böyle bir giriş yaptım konuya..

sülük tedavisinde ve tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden bir kısmını ekliyorum bilgim dahilinde..

SÜLÜK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Özellikle yüz için küçük sülük seçilmesi gerekirmiş, aslında tüm vücut için yapılacak sülük tedavilerinde hep küçük sülük kullanılması daha faydalı olurmuş, sülük ve hacamat tedavisi yapan bir yakınımızın dediğine göre. Çünkü; küçük sülüklerdeki enzim (sülüğün şifa veren maddesinin) oranı daha yüksek oluyormuş, daha genç oldukları için. Ayrıca daha önce kullanılıp, kusturulmuş olma ihtimali de olmuyormuş küçük sülüklerin. BAZI ŞEREFSİZLER SÜLÜKLERİ KUSTURUP, TEKRAR KULLANABİLİYORMUŞ DA O YÜZDEN! SÜLÜK TEDAVİSİ YAPTIRACAĞINIZ YERDE KOCA KOCA SÜLÜK GÖRÜRSENİZ KESİNLİKLE YAPTIRMAMANIZI TAVSİYE EDERİM! Dediğim gibi, başkasında kullandıkları sülükleri kusturup, tekrar kullananlar olabiliyormuş, işi ticarete dökenler arasında! Bu yüzden mümkünse sülüklerinizi kendiniz temin edin ve küçük (genç) sülüklerden alın. Zaten büyük sülük demek yaşlı sülük demektir ki; kusturulmamış olsa bile içerdiği enzim oranı düşük olduğundan, küçük sülüğün vücudunuza vereceği faydadan çok daha azını size verebilir. Kullanılmış bir sülüğün bir daha kullanılmaması da kesinlikle şart.

Annem ve ablalarım da benim gibi hacamat yaptırdılar. Kafadan yapılan annemi de beni de ilk başta biraz sarstı açıkçası, ilk haftalar baş dönmesi filan oldu ara ara. Haccam kadın önemli değil dedi ama annem ürktü biraz 🙂 Ben yine yaptıracağım inşaAllah hamilelik sonrası ne zaman yaptırabiliyorsam. Çünkü devam etmem gerekiyormuş biraz sümüksü ve koyu renkli kan çıktı benden. Bu da hasta bir kafaya işaretmiş 😀 anneminki benimkinden de beter, köpüklü möpüklü çıkmış. Daha önce depresyon atağı geçirmiş kadın zaar.. Çektiği çileler, yaşadığı haksızlıklar vs… Çok üzülmüş şimdiye kadar, biz de az üzmedik kardeşler olarak, Allah bizi affetsin. İnşaAllah hacamatlar şifasına vesile olur. Bakalım hamilelikten sonra hacamat ve sülüğe devam.. Emzirme döneminde yaptırılabiliyor mu acaba? Bunu da bir araştırmam lazım tabii..

Hacamat Yaptırdım Sıra Sülükte..” hakkında bir yorum

  1. çok acıtmıyor di mi ben de yaptırmak istiyorum da, baş bölgesi özellikle çok ağrıyor bende

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir