belediye otobüslerine karşılıklı koltuk koymanın mantığı nedir?

belediye otobüslerine karşılıklı koltuk koymanın mantığı nedirbelediye otobüslerine karşılıklı koltuk koymanın mantığı nedir? evet tam olarak bunu çözemedim. bir kere otobüslerde bu şekilde karşılıklı koltuklara oturunca insan tersinden yolculuk etmek zorunda kalıyor ve başı dönüyor ya da midesi bulanıyor, en kötüsü bu. ikinci kötü şey de en ufak bir frende sağa sola savrulup karşınızda oturan kişiye doğru kaymanız, ki; bu eğer karşınızdaki insan eşiniz, dostunuz ya da anne/babanız değilse iğrenç oluyor bana göre.. tutunabileceğiniz yer sadece koltuğunuzun yan kısmı dolayısıyla.. ayaklarınızı uzatamamanız da cabası..

acıklı olan kısmı ise, müslüman bir ülke denmesine rağmen bu şekilde koltuklarda oturan bazı beylerin (bazen bayanların!) karşı cinslerine terbiyesiz terbiyesiz dakika başı bakması, hatta göz süzmesi! ha, bu beni rahatsız ediyor ama bir başka bayanı rahatsız etmeyebilir, o ayrı konu. konu burda şu; hani müslüman ülkeydi burası? ve hani bizler müslümandık? öyleyse neden sen karşındaki namahreme (HARAMA) bu kadar rahat bakabiliyorsun? hatta parmağında alyans olmasına rağmen bunu bu kadar ARSIZCA yapabiliyorsun? üzgünüm ama sen bunu yaparsan, birileri de senin karına, kızına aynısını yapar. Bu konuda iman sahipleri için bir hadisi şerif: Erkekler, iffetsiz [ya’ni namussuz] olursa, karıları, kızları da kötü yola düşebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “Siz iffetli olursanız, kadınlarınız da iffetli olur.”

Konuyla ilgili hadis-i şerifler:

Yabancı kadınlara bakmak gözü zayıflatır, kalbi karartır. Kur’ân-ı kerimde mealen buyurulduki:

“Ey Resulüm, mü’minlere söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar! Müslüman kadınlar da ziynetlerini göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar örtsünler!” (Nur 31)

Peygamber efendimiz de “göz zinası” hakkında buyuruyor ki:

“Azab-ı ilahiden korkarak, başını yabancı kadından çevirene, Allahü teâlâ ibadetin tadını duyurur.

“Harama bakmayan gözler, Cehennem ateşi görmez.”

“Kadına, şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülüp, Cehenneme atılır.”

“Komşu kadına, arkadaş hanımına şehvet ile bakmak, yabancı kadına bakmaktan on kat daha günahtır. Evli kadınlara bakmak, kızlara bakmaktan bin kat daha günahtır. Zina günahları da böyledir.”

“Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!”

“Kadının yüzünden ve iki eli ayasından başka bütün bedeni avrettir.”

Sadece bakmanın cezası budur. Dokunmanın veya zinanın zararı ve cezası daha büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Yemin ederim ki, birinin başına demir çivi sokulması, yabancı bir kadına dokunmasından daha hafiftir.”

“Allah indinde zinadan büyük günah yoktur.”

“Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.”

“Onun bunun karısını, kızını ayartan bizden değildir.”

“Zina eden, aynı şeye maruz kalır.”

Kadınlar zaruret olmadıkça namahrem erkeklerle konuşamaz. Hadis-i şerifte buyurulduki:

“Ey kadınlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuşun, mahreminiz olmayanlarla konuşmayın!”

evet biliyorum, karşılıklı koltukları takanlar “insanlar sosyalleşsin, yollar sıkıcı olmaktan çıksın” diyerek bunu takıyor, ancak; zoraki konuşmalar dışında çok az bir kesim bu koltuklarda sosyalleşebiliyor! otobüse binenlerin çoğunun yorgun ya da yolculuk stresi yaşayan kişiler olduğunu düşünürsek, zaten hiç kimse otobüse sosyalleşmek için binmiyor!

sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; otobüslere konan şu karşılıklı koltuklar acilen değiştirilmeli. kimse bu durumdan hoşnut değil, bilesiniz!

not: yukarıdaki hadisleri okuyup da gerici yaftası yapıştıranlar kafirden başka birşey değildir, bunu bilmeliler. kim bir hadisi ya da ayeti reddederse o kafirdir. bu nedenle yapmıyor, ya da yapmak istemiyorsanız dahi, bu İslam gerçeklerini inkar etmeyin.

belediye otobüslerine karşılıklı koltuk koymanın mantığı nedir?” hakkında 2 yorum

  1. ben şu cümleyi şöyle biliyordum siz iffetli olursanız kadınlarınızda iffetli olur’u sen ne yaparsan evleneceğin kadında aynısını yapar mesela zina yaptık o da mı biriyle zina yapmıs olucak( iman varsa imkanda vardır MİLLİ GÖRÜŞCÜ VAZGEÇMEZ)

    • ben hoca değilim ki size fetva vereyim. ama bildiğim şu ki; (ehli sünnet itikadına sahip bir hoca bu soruyu cevaplarken dinlemiştim.) böyle bir şey yok. zinaya tüm kalbiyle tövbe eden genç bakire kızla evlenebilir. eğer tövbe etmeden bakire kızla evlenirse kız ondan üstündür ve islama göre denklik olmadığından evlenilen kızın ahirette alacağı büyük olur. evlendikten sonra namusunu korumayan erkekler için söylenir bu genelde. evlendikten sonra harama bakan ve harama giden erkeğin kızı, karısı ve ailesi iffetsiz olmaya ya da daha sık görüleni dışarıdan gelecek ileri dereceli tacizlere daha yatkındır. Erkeğin namusunu korumaması yüzünden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir