Kına Günümün Detayları..

Google ziyaretçilerimden sevgili Ayşenur geçen hafta bana şu maili attı:

birkaç haftadır internette mevlütlü kınalarda yapılanları araştırıyorum.. araştırırken sizin yazınızla karşılaştım.. ve eğer sizin için sakıncası yoksa daha ayrıntılı bilgi almak istiyorum… mekan olarak nasıl bir yer tercih ettiniz ve sırasıyla neler yapıldı ..çevremde genelde çalgılı kına yapıldığı için çok fazla bilgim yok ama güzel olsun istiyorum yardımcı olursanız sevinirim… sevgiler….

Ayşenur’cum öncelikle burda genel bir bilgi aktarmıştım kına günümün içeriği hakkında. Açıkçası kına günüm hakkında ne zamandır bir yazı da yazmak istiyordum hep erteledim kınaydı, evlilikti, hamilelikti derken aradan nerdeyse 10 ay geçmiş 🙂

Şimdi canım benim benim nişanım da kınam da nikahım da hep paldır küldür olduğundan ne olduğunu anlayamadığım ve pastaydı, gelinlikti, nikah şekeriydi, davetiyeydi vs. onca işimin arasında “her konuda” organizasyonu hep ben yapmaya çalıştığım için ne nişanım, ne kına günüm ne de nikahım öyle çokta aman aman güzel geçmedi. Zaten burda yazmıştım, kına gününü sırf annem üzülmesin diye kabul ettim, malum bir gün sonrası nikahım var ve ben o kına gününü yapmasaydım nikahıma daha iyi hazırlanıp, daha stressiz gidebilirdim ve o günüm zihnimde daha güzel bir yer edebilirdi diye düşünüyorum.

Kına günü ya da kına gecesi yapacaksan sana tavsiyem güzelim, koca karıları alma aranıza 🙂 Eğlence namına hiçbirşey olmuyor çünkü, inanılmaz sönük ve sıkıcı geçiyor. Kına gününü pijama partisi ya da bekarlığa veda partisi şeklinde sadece arkadaşların ve akranın olan kız akrabalarınla yapmanı öneririm, eğer imkanın varsa tabi. eğer Kur’an-ı Kerimli bir kına günü/kına gecesi arzusundaysan, bu eğlenceyi önce ya da sonraki gün de yapabilirsin. Bu durumda evlenmeden önceki iki günün kınaya gidecek. benim kına günüme geçiyorum şimdi.

Kına günümde cuma sohbeti havası vardı, hoca olmayan ancak sohbeti ve Kur’an-ı Kerim okuması güzel olan bir yakınım evlilik hakkında toplanan hanımlara sohbet verdi, O ve Kur’an-ı Kerim okumayı bilenler birkaç sure okudu, ben ve kocam ile evliliğimizin hayırlı olması adına dualar edildi. Ardından kınaya geçtik, küçük görümcem kına tepsisini getirirken içerdeki herkes salavat getirdi – kendimi bir ara kurbanlık bir küçükbaş gibi hissetmedim değil 🙂 – ancak toplu olarak salavat/tekbir/kelime-i şehadet vs. getirilmesine dayanamayan biri olarak ağlamaya başladım. kafamda önüme doğru örtülü olan kırmızı tül eşarbım açılmadan göz yaşlarımı sildim ki millet şimdi “aaaa gelin gideceği için ağlıyoooo” gibi aptal bi muhabbete girip beni baymasın. ben neye ağlıyorum onlar ne diyor olayı olup da canım sıkılmasın 🙂

misafirlerimize kına günümde ikramlık olarak cici bir kutuda kına, cici bir tül poşette kuruyemiş, limonata düşündük. ikramlıkları beyaz kına sepetinde dağıttık. – kına günüm için kırmızı sepet yerine beyaz sepet aldım ki yatak odama uyumlu olsun 🙂 şuanda yatak odamda kullanıyorum bu sepeti- tam hatırlayamıyorum ama sanırım pasta, börek, çörek vs. gibi ikramlıklar da hazırlamıştık masaya açık büfe gibi. ama dediğim gibi tam hatırlamıyorum bunu.

tekbir tesettürlü abiye elbise

fotoğraftaki kıyafet kına günü giydiğim Tekbir markalı tesettürlü abiye elbise.-bu abiye burda şuan satılıktır- kına günü alışverişim için aldıklarım da bunlar. daha sormak istediklerin olursa tekrar mail atarsın kuzucuk.

Kına Günümün Detayları..” hakkında 2 yorum

  1. Çok aptal bir şekilde ben de geçen gün hayali kına gecemi düşündüm.. (Aman kimseçiller duymasın…)
    Ben ve kına evlilik falan ne kadar uzak şeyler…şaşırdım kendime… Ama aklıma çok güzel bir fikir geldi, keşke dedim inanabiliyor musun? Keşke olsa, dedim… ama ben ne kadar istesemde hayalimi gerçeklestirecek arkadaşlarım yok, akrabalarım benden uzakta ve zevklerimiz çok farklı 😉 onun için düşündüm de ya yapmayacaksın ya da geleneksel birşey yapacaksın öyle atraksiyona gerek yok arkadaşlarimla felekten bir gün olsun diye 😉

  2. hayırlı olsun.hem ağlarım hem giderim demişler.çok hoş görünüyorsun.görüşmek üzere.bloguma beklerim.mutlu kal 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir