6 Ramazan 1429.. 27'ye ilk adım Sultanahmet, Ayasofya civarlarında..

Hicri olarak 27 yaşıma adım attığım gün.. Sultanahmet’e gidip komşularına da bir selam vermeden çıkmak olmazdı elbette.  Ayasofya, Yerabatan sarnıcı, Gülhane.. Ayasofya yine pek hüzünlü geldi gözüme. Karşı komşusu Sultanahmet’te insanlar 5 vakit namaz kılıp, kuranlar okurken onun içerisinde ise Allah’ın adının pek de anılmadığı bir ortam vardı çünkü.. Hangi mekan istemezdi ki O’nun isminin zikredildiği bir mekan olma şerefini? Üstelik bu mekan Ayasofya gibi Fatih’in İstanbul’u fetheder fethetmez Cami’ye dönüştürdüğü ve namazını kıldığı mekansa..

Aylar yıllar geçti, hala ağlarsın
Artık yaşlarını sil ayasofya.
O mahzun halinle yürek dağlarsın
Fethin sembolüsün bil ayasofya.

Biliriz yaranı derindir, derin
Bakarsın bizlere mahzun ve serin
Gönüllerde yine aynıdır yerin
Olmasın yaşların nil ayasofya.

İsteriz müminler sende cem olsun
Haktan hakikattan her gün dem olsun
Kuduz köpeklere varsın yem olsun
Sana uzatılan dil ayasofya.

Fatih’in vakfını tutarız müze
Torunuyuz deyip çıkarız düze ,
Gün gelip bu hesap sorulur bize
Görecek göz neden mil ayasofya.

Gaflet uykusundan millet uyansın
Hakk’ın boyasıyla yine boyansın
Zalimlere değil Hakka dayansın
O zaman düşmanlar çil ayasofya

Değişmez ölçüyü millet taşırdı
Temel taşlarını küffara aşırdı
Bir sam yeli esti yolu şaşırdı
Karıncayı sandı fil ayasofya.

Necip Fazıl Kısakürek

Saat 12’de başlayan turumuz akşam 10’a doğru son buldu. Ve hala gezilmedik bir sürü yer vardı 😀 Benim adıma saat 12’den (ki evden çıktığımda 10 idi) iftara kadar güneş altında olmak facia bir durumdu diyebilirim ühüühü Çoooooook susadım yahu! Hayatımda bu kadar susadığımı hatırlamıyorum. Hele oruç tutmayıp, tutmadıkları gibi bir de cami içine kadar (!) elinde su şişeleri ile girebilen rahat insanlar da çevrede bol olunca bu ihtiyaç ikiye katlandı haliyle. Su şişelerini lıkır lıkır kafaya diktiklerini gördükçe o şişeleri kafalarında paralayasım geldi ne yalan söylim kızdım  Kim oruç tutar, kim tutmaz mesele o değil, beni de bağlamaz zaten. Asıl mesele “saygı”. Oruç tutmuyorsunuz madem bari oruç tutanlara saygılı olun. Halkın çoğunun müslüman olduğu bir ülkede yaşıyorsanız, resmi dine de azıcık saygı duyun, ayıptır. Turistlere lafım yok tabi onlar zaten gavur hahayyt Benim lafım “müslümanım” diyen şahsiyetlere.

Öğlen ve ikindiyi Sultanahmet camiinde kıldık. Ama ben kıldığım namazdan pek bir şey anlamadım açıkçası :/ Çünkü namaz kılarken resimlerim çekildi bir kaç turist tarafından :pPp yahu camii mi müze mi anlamak güç artık. Üstelik abdestsiz girenler mi dersiniz, yarı çıplak vücutla camiye girmek isteyenlere kapıda örtü veren görevliye çemkiren kadınlar mı (hatta bi tanesi kapıdaki görevli mini eteğini örtmesi için örtü verdiğinde bağırdı çağırdı sonunda örtüyü aldı ama camiye girince örtüyü çantasına koydu o mini mini eteği ve çıplak bacakları ile camide gezdi :lol: hey Allah’ım yaaa güler misin ağlar mısın yani.. İnanışı ne olursa olsun, medeni olan insan her mekanda adabına uygun davranandır.) Cami olmaktan çıkmış sanki Sultanahmet.. Rahatsız edici buldum bu manzarayı. Ve doğal olarak namaza kendimi veremedim orda. Böylesi kutsal bir mekanda böyle tatsız bir havanın zuhur etmesi ne acı..

Çektiğim yüzlerce fotoğraftan bir kaçı.

Bir de müze kart olayı varki evlere şenlik. Müze kartı alanlar, bir yıl boyunca hem Ayasofya’ya hem de belirlenen bir sürü müzeye beleş giriş yapabiliyorlar. 20 ytl’ye bir yıl boyunca müze gezisi.  Ayasofya’ya tek bir giriş biletinin 20 ytl (öğretmen ve öğrencilere 10 ytl) olduğu düşünülürse, müze kart ile bir sene boyunca beleş müze gezmek baya baya ekonomik, hatta Turkish kebap 😉

6 Ramazan 1429.. 27'ye ilk adım Sultanahmet, Ayasofya civarlarında..” hakkında 62 yorum

 1. çifter çifter doğum günü kutluyor hanıma bak :çiçek: Rabbim nice hayırlı ve Huzurlu yıllara eriştirsin çileğim.. hehey
  Sultanahmet konusunu bugün gazetede okuyup bende sinir oldum kızdım İyice yobazlaşıyor insanlar..
  Allah sonumuzu hayıretsin inşallah.. ımmşeyy

 2. çifter çifter doğum günü kutluyor hanıma bak :çiçek: Rabbim nice hayırlı ve Huzurlu yıllara eriştirsin çileğim.. hehey
  Sultanahmet konusunu bugün gazetede okuyup bende sinir oldum kızdım İyice yobazlaşıyor insanlar..
  Allah sonumuzu hayıretsin inşallah.. ımmşeyy

 3. muhteşem görüntüler..İnsana huzur veriyor gerçekten.Ama bir de o tatsızlıklar yaşanmasa.En önemlisi insanların birbirine saygısı olsa keşke..Hicri doğum gününde kutlu olsun bu arada..Sevgiler. :çiçek:

 4. muhteşem görüntüler..İnsana huzur veriyor gerçekten.Ama bir de o tatsızlıklar yaşanmasa.En önemlisi insanların birbirine saygısı olsa keşke..Hicri doğum gününde kutlu olsun bu arada..Sevgiler. :çiçek:

 5. bugun bende sultanahmetteydim kalabalıktan süleymaniyeye kaçtık. ikindi namazını sultanahmete zor girerek kılma şerefine nail oldum. nişanlım benden ayrılıp abdest almaya gidince o kalabalığa girmeye cesaret edemeyip tranvay yakınındaki camii de kılıp öyle gelmiş yanıma. benden öncede gelmiş bu işin bir de çıkma işi vardı tabii… namaz işi de bir öyle komikti camii de fazla yürüme imkanı olmadığı için nereye süüklendiysen orada kılma gibi bi r mecburtiyet doğdu. ulu orta Allah kabul etsin kıldık. keşke her ay böyle kalabalık olsa ne güzel olur demi….
  Hayırlı ramazanlar

 6. bugun bende sultanahmetteydim kalabalıktan süleymaniyeye kaçtık. ikindi namazını sultanahmete zor girerek kılma şerefine nail oldum. nişanlım benden ayrılıp abdest almaya gidince o kalabalığa girmeye cesaret edemeyip tranvay yakınındaki camii de kılıp öyle gelmiş yanıma. benden öncede gelmiş bu işin bir de çıkma işi vardı tabii… namaz işi de bir öyle komikti camii de fazla yürüme imkanı olmadığı için nereye süüklendiysen orada kılma gibi bi r mecburtiyet doğdu. ulu orta Allah kabul etsin kıldık. keşke her ay böyle kalabalık olsa ne güzel olur demi….
  Hayırlı ramazanlar

 7. …resmi dine de azıcık saygı duyun…
  yok böyle bir kavram, türkiye cumhuriyeti’nin hiç bir yerinde bu ülkenin resmi dini islam’dır diye bir şey yoktur.

  o kadar resim çekmişsin insan mini etekli hatunuda çekerdi, gözümüz gönlümüz şenlenirdi…

 8. …resmi dine de azıcık saygı duyun…
  yok böyle bir kavram, türkiye cumhuriyeti’nin hiç bir yerinde bu ülkenin resmi dini islam’dır diye bir şey yoktur.

  o kadar resim çekmişsin insan mini etekli hatunuda çekerdi, gözümüz gönlümüz şenlenirdi…

 9. Turistlere bişi demiyorum demişsin ama turistler türklerden çok daha saygılı 🙂 Benim büyüdüğüm,evlendiğim semt Sultanahmet hahayyt Eskiden çok daha güzeldi Ramazan sokağı falandı filandı olmadan önce.Sadece kitap fuarı olduğu zamanlar mesela çok daha manevi atmosferi olan bir mekan oluyodu Ramazanda.Şimdilerde millet içerde namaz kılarken hatta ezan okunurken bangır bangır müzik çalıyo millet kakara kikiri kızdım Standın birinde Kur’an okunuyo diğerinde pop.Artık Ramazanı da insanlar tamamen duygusal olayında kar etmek amaçlı kullanıyo.Daha çok şey söylenir de kalsın bu kadarla 🙂 Allah hayırlı upuzun ömürler versin canım benim :çiçek:

 10. Turistlere bişi demiyorum demişsin ama turistler türklerden çok daha saygılı 🙂 Benim büyüdüğüm,evlendiğim semt Sultanahmet hahayyt Eskiden çok daha güzeldi Ramazan sokağı falandı filandı olmadan önce.Sadece kitap fuarı olduğu zamanlar mesela çok daha manevi atmosferi olan bir mekan oluyodu Ramazanda.Şimdilerde millet içerde namaz kılarken hatta ezan okunurken bangır bangır müzik çalıyo millet kakara kikiri kızdım Standın birinde Kur’an okunuyo diğerinde pop.Artık Ramazanı da insanlar tamamen duygusal olayında kar etmek amaçlı kullanıyo.Daha çok şey söylenir de kalsın bu kadarla 🙂 Allah hayırlı upuzun ömürler versin canım benim :çiçek:

 11. tramwayın yakınlarında denilen cami ile sanırım firuz ağa cami kastediliyor. sahiden tramwayın hemen karşısında, küçük, güzel bir camidir. ramazan’ın kış mevsimine denk geldiği zamanlarda sultanahmet kitap fuarına geldiğimizde bile namaz kılmaya hep firuz ağa camii’ne girerdik. sultanahmet camii’ne göre daha sakin oluyordu genelde, üstelik sıcak su ile abdest alabiliyorsunuz, dahası yerden ısıtmalıdır, yani özellikle kışın harika bir camidir 🙂

  sokakta su vesaire içenlere, yemek yiyenlere bişey diyememeyiz bence, sokaktalar, oruç tutanlara saygı göstermemek yada göstermek kendi bilecekleri bir şey. ama bizim kutsal mekanlarımıza girdiklerinde bizim kutsalımıza saygı göstermeleri gerekir. bizim inanışımızda cami allah’ın evidir ve allah’ın evine onun güzel göreceği şekilde girilmelidir.

  sultanahmet civarı daha bir turist mekanı oldu sanki. eyüp’teki manevi hava kalmadı sanki sultanahmet’te. hele sabah namazından sonra her yer sakinleşince eyüp’te gezmek harikadır.. sanki eski zamanlarda gibi oluyorsunuz. ses yok, insan yok… cami ve siz varsınız.

 12. tramwayın yakınlarında denilen cami ile sanırım firuz ağa cami kastediliyor. sahiden tramwayın hemen karşısında, küçük, güzel bir camidir. ramazan’ın kış mevsimine denk geldiği zamanlarda sultanahmet kitap fuarına geldiğimizde bile namaz kılmaya hep firuz ağa camii’ne girerdik. sultanahmet camii’ne göre daha sakin oluyordu genelde, üstelik sıcak su ile abdest alabiliyorsunuz, dahası yerden ısıtmalıdır, yani özellikle kışın harika bir camidir 🙂

  sokakta su vesaire içenlere, yemek yiyenlere bişey diyememeyiz bence, sokaktalar, oruç tutanlara saygı göstermemek yada göstermek kendi bilecekleri bir şey. ama bizim kutsal mekanlarımıza girdiklerinde bizim kutsalımıza saygı göstermeleri gerekir. bizim inanışımızda cami allah’ın evidir ve allah’ın evine onun güzel göreceği şekilde girilmelidir.

  sultanahmet civarı daha bir turist mekanı oldu sanki. eyüp’teki manevi hava kalmadı sanki sultanahmet’te. hele sabah namazından sonra her yer sakinleşince eyüp’te gezmek harikadır.. sanki eski zamanlarda gibi oluyorsunuz. ses yok, insan yok… cami ve siz varsınız.

 13. doğum günün güzellikleri getirsin 🙂 Üstadın şiirleri ne güzel… inşallah görme imkanı olur birgün ayasofyayı

 14. doğum günün güzellikleri getirsin 🙂 Üstadın şiirleri ne güzel… inşallah görme imkanı olur birgün ayasofyayı

 15. ohoo şekerim ben çok oldu çıkaralı ,bas bas rreklamını da yaptım. demek ki beni sürekli takipe tmiyorsun:) )))))
  hakkaten çok iyi bi şey müze kartı, çıkarmayana önemle tavsiye ederim.
  sevgiyle kal…

 16. ohoo şekerim ben çok oldu çıkaralı ,bas bas rreklamını da yaptım. demek ki beni sürekli takipe tmiyorsun:) )))))
  hakkaten çok iyi bi şey müze kartı, çıkarmayana önemle tavsiye ederim.
  sevgiyle kal…

 17. @Papatya, teşekkür ederim Allah cümlemize hayırlı ve huzurlu yıllar versin inşallah 😉 evet dünyanın çivisi garç gurç sağa sola oynadıkça böylesi manzaralarla karşılaşmak çok normal sanırım 🙁

  @Yasamladans, teşekkür ederim ve evet saygı herşeyin başıdır özellikle sosyal hayatta…

  @Tuğba, bak o konuda şanslıydım istediğim yere kıvrıldım ben 😆 azmettim ve başardım bonuskafa
  ve teşekkür ederim 😉

  @Aymen, Türkiye’yi gezdin bi Sultanahmete gelemedin bu sene 😆

  @Anneperi, bak evet öyle de bir ironisi var ülkemizin. Dışardan gelenler daha medeni sanırım ondan olabilir 😆 Tamamen duygusal olayına katılıyorum bir çoğu para için orda bende biliyorum, hissediyorum. Evet kitap standları ilgi çekiciydi gerçekten 🙂

  @mq , tavsiyeler için teşekkürler, keşke Eyüp’e yakın olsaydım da sabah namazından sonra orda gezme şansım olabilseydi 🙂 Firuz ağa camii de aklımda 😉 :çiçek:

  @mersav, teşekkür ediyorum, amin diyelim dualarına 🙂 :çiçek:

  @nevbahar, evet çok pis yakaladın şimdi beni 😆 bazen hayattan kopuyorum ne blog geziyorum ne nete giriyorum, o zamanlardan birinde yazmış olabilirsin.

 18. @Papatya, teşekkür ederim Allah cümlemize hayırlı ve huzurlu yıllar versin inşallah 😉 evet dünyanın çivisi garç gurç sağa sola oynadıkça böylesi manzaralarla karşılaşmak çok normal sanırım 🙁

  @Yasamladans, teşekkür ederim ve evet saygı herşeyin başıdır özellikle sosyal hayatta…

  @Tuğba, bak o konuda şanslıydım istediğim yere kıvrıldım ben 😆 azmettim ve başardım bonuskafa
  ve teşekkür ederim 😉

  @Aymen, Türkiye’yi gezdin bi Sultanahmete gelemedin bu sene 😆

  @Anneperi, bak evet öyle de bir ironisi var ülkemizin. Dışardan gelenler daha medeni sanırım ondan olabilir 😆 Tamamen duygusal olayına katılıyorum bir çoğu para için orda bende biliyorum, hissediyorum. Evet kitap standları ilgi çekiciydi gerçekten 🙂

  @mq , tavsiyeler için teşekkürler, keşke Eyüp’e yakın olsaydım da sabah namazından sonra orda gezme şansım olabilseydi 🙂 Firuz ağa camii de aklımda 😉 :çiçek:

  @mersav, teşekkür ediyorum, amin diyelim dualarına 🙂 :çiçek:

  @nevbahar, evet çok pis yakaladın şimdi beni 😆 bazen hayattan kopuyorum ne blog geziyorum ne nete giriyorum, o zamanlardan birinde yazmış olabilirsin.

 19. Senelik 20 ytl bayagi uygunmus canim bir senelik müze gezisi icin bol bol gezersin artikin 🙂
  Hicri dogumgünün kutlu olsun sekerim :çiçek:
  Resimler cok güzel..
  Dedigin medeni kavramina katiliyorum ,her ortamada uyum saglamak gerek yani! Sonucta orada duracagi birkac dakika icin birsey olmazdi bacaklarina örtüden 😀

  Sen Ramazan demeyip o kadar gezdin sicakta hee, eee yani tabii susarsin bu normal:)
  Insan oruc tutmuyorken bile yanip kavruluyorki. Su icenlere bakmasaydin keske yazik canin cekmis cok:) Aksam kac bardak su ictin kimbilir 😀

 20. Senelik 20 ytl bayagi uygunmus canim bir senelik müze gezisi icin bol bol gezersin artikin 🙂
  Hicri dogumgünün kutlu olsun sekerim :çiçek:
  Resimler cok güzel..
  Dedigin medeni kavramina katiliyorum ,her ortamada uyum saglamak gerek yani! Sonucta orada duracagi birkac dakika icin birsey olmazdi bacaklarina örtüden 😀

  Sen Ramazan demeyip o kadar gezdin sicakta hee, eee yani tabii susarsin bu normal:)
  Insan oruc tutmuyorken bile yanip kavruluyorki. Su icenlere bakmasaydin keske yazik canin cekmis cok:) Aksam kac bardak su ictin kimbilir 😀

 21. sen hep beni dövmek istiyorsun, buldun bacak kadar çocuğu evire çevire döveyim diyorsun di mi?
  yemezler çileklisüt… 187 boyum var, kodum mu, yerden jiletle kazırlar, ama bizde bayana el kalkmaz, özellikle büyüklerimize karşı sesimiz soluğumuz çıkmaz.
  ellerinden öper huzurundan kaçarım çileklisüt abla

  ps. bloguna yorumları maille takıp etme eklentisi gibi birşey bul yap. ciddiyim.

  —————————————————————————–

  abla kadar başına bira şişesi düşsün emi, sana kız filan bulmuyorum işte x)

 22. sen hep beni dövmek istiyorsun, buldun bacak kadar çocuğu evire çevire döveyim diyorsun di mi?
  yemezler çileklisüt… 187 boyum var, kodum mu, yerden jiletle kazırlar, ama bizde bayana el kalkmaz, özellikle büyüklerimize karşı sesimiz soluğumuz çıkmaz.
  ellerinden öper huzurundan kaçarım çileklisüt abla

  ps. bloguna yorumları maille takıp etme eklentisi gibi birşey bul yap. ciddiyim.

  —————————————————————————–

  abla kadar başına bira şişesi düşsün emi, sana kız filan bulmuyorum işte x)

 23. Doğum günün kutlu olsun. Bu fikri ben de sevdim, senede 2 kere kutlatcam bundan sonra bizimkilere. 8)

  Resimler harika, ben de İstanbul’da yaşıyor olsaydım kesinlikle ilk iş, gidip bi müzekart alırdım. Aynen yaptığın gibi, sebeahtan akşama kadar gezerdim. 🙂

  Benim yerime de gez. 😀

 24. Doğum günün kutlu olsun. Bu fikri ben de sevdim, senede 2 kere kutlatcam bundan sonra bizimkilere. 8)

  Resimler harika, ben de İstanbul’da yaşıyor olsaydım kesinlikle ilk iş, gidip bi müzekart alırdım. Aynen yaptığın gibi, sebeahtan akşama kadar gezerdim. 🙂

  Benim yerime de gez. 😀

 25. Yeni yasiniz hayirli olsun.Nice mutlu senelere ins..

  Bu sitenize 2.girisim Kuaybe nin sitesinden rastlayip gelmistim ik sefer.

  Fotograflar cok guzel cekilmis gercekten,hangi makinayla cekildi caba bende merak ettim acikcasi?

  Ve keske insanlar biraz daha saygili olabilse diyorum.
  Sevgiler,hayirli ramazanlar.

 26. Yeni yasiniz hayirli olsun.Nice mutlu senelere ins..

  Bu sitenize 2.girisim Kuaybe nin sitesinden rastlayip gelmistim ik sefer.

  Fotograflar cok guzel cekilmis gercekten,hangi makinayla cekildi caba bende merak ettim acikcasi?

  Ve keske insanlar biraz daha saygili olabilse diyorum.
  Sevgiler,hayirli ramazanlar.

 27. @Ceyda, ar-ge çalışmaları yapıyoruz şuan o açıdan ne kadar fazla gezersek o kadar iyi 😉 Evet ya öldüm o gün susuzluktan akşam bi bidon su içmişimdir 😆

  @Halime, teşekkür ederim 🙂 Müze kartı tüm TR’de kullanabiliyorsun 😉 Sadece İst. ile sınırlı değil.

  @Yansma, Yasemin, teşekkürler 🙂 Makinem Sony DSC S650. Fotoğrafları iyi çekiyorda videosu berbat kayıt yapıyor (yüksek seste çok kötü… mesela bir konserde kayıt yaptıysanız iğrenç çıkıyor ses.. ve gece görüşü de iyi değil.. çok karanlık çıkıyor videoya çekerken..) pek tavsiye etmem arkadaşlar :l

 28. @Ceyda, ar-ge çalışmaları yapıyoruz şuan o açıdan ne kadar fazla gezersek o kadar iyi 😉 Evet ya öldüm o gün susuzluktan akşam bi bidon su içmişimdir 😆

  @Halime, teşekkür ederim 🙂 Müze kartı tüm TR’de kullanabiliyorsun 😉 Sadece İst. ile sınırlı değil.

  @Yansma, Yasemin, teşekkürler 🙂 Makinem Sony DSC S650. Fotoğrafları iyi çekiyorda videosu berbat kayıt yapıyor (yüksek seste çok kötü… mesela bir konserde kayıt yaptıysanız iğrenç çıkıyor ses.. ve gece görüşü de iyi değil.. çok karanlık çıkıyor videoya çekerken..) pek tavsiye etmem arkadaşlar :l

 29. Ayasofya konusunda çok büyük bir hata yapıldı. Bir vakfın bu şekilde kullanım alanının değiştirilmesi büyük bir günah. Zaten bu mübarek zat da bunun için çok beddua etmiş. Allah (c.c.) evliya kullarına bildiriyor tabi.

 30. Ayasofya konusunda çok büyük bir hata yapıldı. Bir vakfın bu şekilde kullanım alanının değiştirilmesi büyük bir günah. Zaten bu mübarek zat da bunun için çok beddua etmiş. Allah (c.c.) evliya kullarına bildiriyor tabi.

 31. Özledim ya İstanbul’u… :l Keşke Ramazan’ın bi bölümünde orda olsaydım… Geçen sene ve ondan önceki sene öyleydi ama bu sene bayramla birleştiricem inş. tatili. Yalnız şunu söylemeliyim:İstanbul’dayken bazı mekanlar dışında Ramazan’da olduğumuzu pek hissedemiyodum açıkçası. İstanbul’u düşlediğim gibi bulamadım aslında ilk üniversiteyi kazandığımda. Hep tarihi romanlarda okuduğum İstanbul,başka bişi olmuş.Ya o yazarlar tanıyamamış,ya ben… Kütahya’da çok daha derinden hissediyorum o manevi havayı…
  Biz oruç tutmayana saygı gösteriyorsak,oruç tutan da bize saygı göstermeli tabi.Ama şu da var ki böyle şeyler orucun hikmetlerindendir.Kişi oruçla başkalarının karnı tokken aç gezmenin,başkaları suyu israf ederken susuzluk çekmenin ne demek olduğunu anlar.Nimetin değerini hatırlatır kendine.Afrikalı yoksul bi çocuğun açlıktan,susuzluktan ölmesi bizim haber bültenlerimize yıllardır konu olmuş bişi bile değil. Ama hala gerçekleşmekte olan bişi bu. Oruç bize bu insanları hatırlatır. O yüzden,başkaları karşımızda ya da başka yerlerde yiyip içiyorsa bence “şuna bak,insan azcık saygılı olur,oruçluyuz dimi!” demek yerine, “Demek ki sokakta yatan evsiz ihtiyar da ,tinerci çocuk da,Afrikadaki o ölen insanlar da bunları hissediyormuş.Çok şükür ya Rab!” demeliyiz. Aç olduğunu unuttuktan sonra,susuzluğu unuttuktan sonra “oruç” bazı değerlerini kaybeder bence…

  Bu arada iyi doğdun çilekli!! 🙂

 32. Özledim ya İstanbul’u… :l Keşke Ramazan’ın bi bölümünde orda olsaydım… Geçen sene ve ondan önceki sene öyleydi ama bu sene bayramla birleştiricem inş. tatili. Yalnız şunu söylemeliyim:İstanbul’dayken bazı mekanlar dışında Ramazan’da olduğumuzu pek hissedemiyodum açıkçası. İstanbul’u düşlediğim gibi bulamadım aslında ilk üniversiteyi kazandığımda. Hep tarihi romanlarda okuduğum İstanbul,başka bişi olmuş.Ya o yazarlar tanıyamamış,ya ben… Kütahya’da çok daha derinden hissediyorum o manevi havayı…
  Biz oruç tutmayana saygı gösteriyorsak,oruç tutan da bize saygı göstermeli tabi.Ama şu da var ki böyle şeyler orucun hikmetlerindendir.Kişi oruçla başkalarının karnı tokken aç gezmenin,başkaları suyu israf ederken susuzluk çekmenin ne demek olduğunu anlar.Nimetin değerini hatırlatır kendine.Afrikalı yoksul bi çocuğun açlıktan,susuzluktan ölmesi bizim haber bültenlerimize yıllardır konu olmuş bişi bile değil. Ama hala gerçekleşmekte olan bişi bu. Oruç bize bu insanları hatırlatır. O yüzden,başkaları karşımızda ya da başka yerlerde yiyip içiyorsa bence “şuna bak,insan azcık saygılı olur,oruçluyuz dimi!” demek yerine, “Demek ki sokakta yatan evsiz ihtiyar da ,tinerci çocuk da,Afrikadaki o ölen insanlar da bunları hissediyormuş.Çok şükür ya Rab!” demeliyiz. Aç olduğunu unuttuktan sonra,susuzluğu unuttuktan sonra “oruç” bazı değerlerini kaybeder bence…

  Bu arada iyi doğdun çilekli!! 🙂

 33. @Arzu-Hal, bak bilen nasıl da biliyor..

  @Burak, Burak’çım sitemden polyanna gibi konuşmayı sevmiyorum. Şükür de bir ibadettir ve herkese duyurmanın da bir manası yoktur. Bazı şeylerin gizli olması gerekmektedir İslam’da. Burda namaz kıldığımı söylemenin bile kendimce bir iyi niyeti var. O yüzden şu kadarını söyleyeyim ki burda harala gürele konuşmuş olmam, sitemi doğru bir amaçla kullanma gayretimdendir. Belki buraya bunları yazmasam bazı insanlar “ya hakikaten kız doğru söylüyor biraz daha derli toplu olayım” demeyecekti?? Öyle değil mi. Çok boyutlu bakmak lazım bazen olaylara. Hele ki işin içine din, diyanet giriyorsa sadece maddi gözle bakmak yanlış olur. Gönül gözü daha makbul bu tür yazıları okurken.

  Bak şükrün nasıl olması gerektiğini biliyorsun 🙂 umarım bildiğini uygulayanlardansındır. Bu genç yaşında şükrünü gerektiği gibi sunabilenlerden olmanı dilerim. Çünkü biliyorsunki gençken yapılan en ufak bir ibadet dahi yaşlanınca yapılanlardan misli misli fazla değerlidir rabbin gözünde..

  Bu arada teşekkürler 😉

 34. @Arzu-Hal, bak bilen nasıl da biliyor..

  @Burak, Burak’çım sitemden polyanna gibi konuşmayı sevmiyorum. Şükür de bir ibadettir ve herkese duyurmanın da bir manası yoktur. Bazı şeylerin gizli olması gerekmektedir İslam’da. Burda namaz kıldığımı söylemenin bile kendimce bir iyi niyeti var. O yüzden şu kadarını söyleyeyim ki burda harala gürele konuşmuş olmam, sitemi doğru bir amaçla kullanma gayretimdendir. Belki buraya bunları yazmasam bazı insanlar “ya hakikaten kız doğru söylüyor biraz daha derli toplu olayım” demeyecekti?? Öyle değil mi. Çok boyutlu bakmak lazım bazen olaylara. Hele ki işin içine din, diyanet giriyorsa sadece maddi gözle bakmak yanlış olur. Gönül gözü daha makbul bu tür yazıları okurken.

  Bak şükrün nasıl olması gerektiğini biliyorsun 🙂 umarım bildiğini uygulayanlardansındır. Bu genç yaşında şükrünü gerektiği gibi sunabilenlerden olmanı dilerim. Çünkü biliyorsunki gençken yapılan en ufak bir ibadet dahi yaşlanınca yapılanlardan misli misli fazla değerlidir rabbin gözünde..

  Bu arada teşekkürler 😉

 35. Yeni yaşın hayırlı olsun Çileğim..Tek ve ez cümle bir daha ki yaşını bir civanın kollarında kutlaman dileğiyle…Biiiiip… hehey hehey ..daha maymunluk yapardımda çok keyifsizim ..

 36. Yeni yaşın hayırlı olsun Çileğim..Tek ve ez cümle bir daha ki yaşını bir civanın kollarında kutlaman dileğiyle…Biiiiip… hehey hehey ..daha maymunluk yapardımda çok keyifsizim ..

 37. Açıkçası ben o yazıyı okuduğumda “kız doğru söylüyor” demiş olsaydım o yorumu yazmazdım çileklicim.Sadece ben insanların başkalarına “kardeşim oruç tutuyoruz saygılı olsana!” ya da “şurda su içiosun yemek yiyosun,ayıp değil mi cnaımız çekio,nefsimize işkence ediosun” gibi lafları söylemelerini doğru bulmadığımı söylüyorum. Saygı duyacak adam zaten söylemeden duyar. Duymayan da zaten orucun hikmetindendir.Empatiyi öğretir diyorum.Polyannacılık benim hamurumda yok pek. Keşke olsaydı.Zaten doğru bi söylem olduğunu da sanmıyorum.Kimse her şeye sadece bir açıdan bakamaz,her seferinde de iyi olan açıyı göremez,görmemeli.(uzun hikaye girmiyorum fazla)

  Çok boyutlu bakmak gerekir dediğine katılıyorum ama göz ardı ettiğin bi nokta var: Senin söylediğini sokaktaki 100 kişiden 95’i söylüyor.Bu durumda farklı olan bakış açısı benimki oluyo.(bişi başarmış gibi konuştum ,alakası yok.) Şu da var ki bakış açıları birbirinden farklı olsa da aynı şeyi görüyorsa insan,tüm bakış açıları da doğrudur. Ama sadece uygun bakış açıları insanın işine yarar. (yine hendeseyi soktum işin içine… 😛 ) (bu arada geniş zamanlı kesin cümleler kurmayı sevmem ama nedense gaza gelip yazmışım işte… 🙂 )

  Özetle: Şükredilmesi gereken bi şeyin bu kadar yerilmesi çok garip geliyo bana.

  İbadetin gizliliği konusunda haklısın.Ben zaten bunu yapıyorum ya da yapmıyorum demiyorum.Sadece bana göre bu olaya doğru bakış açısı söylediğiniz şey olmamalı diyorum. Şimdi etrafımda herkes oruç tutuyo, yemek kokuları iftara yaklaşmadan pek gelmiyo. Ben de zaten nedense ne acıkıyorum doğru düzgün,ne de susuyorum.Böyle olunca oruç olduğumu bile unutuyorum aslında. Ama tutuyor olmak ama hissetmemek durumundan çok da hoşnut değilim. Tüm sözlerim bu durumla ilgiliydi.

  Sözlerindeki hikmeti göremediysem acizliğime ver. Gönül gözümle bakamıyor olabilirim olaylara dediğin gibi.Bu konuda pek bi fikrim yok. Ayrıca evet bilmek değil uygulamak önemli. Daha öğrenmem gereken çok şey var ablasıı… 🙂 Daha çocuğuz inan… 😉 (evet ogün sanlısoy… 🙂 )

 38. Açıkçası ben o yazıyı okuduğumda “kız doğru söylüyor” demiş olsaydım o yorumu yazmazdım çileklicim.Sadece ben insanların başkalarına “kardeşim oruç tutuyoruz saygılı olsana!” ya da “şurda su içiosun yemek yiyosun,ayıp değil mi cnaımız çekio,nefsimize işkence ediosun” gibi lafları söylemelerini doğru bulmadığımı söylüyorum. Saygı duyacak adam zaten söylemeden duyar. Duymayan da zaten orucun hikmetindendir.Empatiyi öğretir diyorum.Polyannacılık benim hamurumda yok pek. Keşke olsaydı.Zaten doğru bi söylem olduğunu da sanmıyorum.Kimse her şeye sadece bir açıdan bakamaz,her seferinde de iyi olan açıyı göremez,görmemeli.(uzun hikaye girmiyorum fazla)

  Çok boyutlu bakmak gerekir dediğine katılıyorum ama göz ardı ettiğin bi nokta var: Senin söylediğini sokaktaki 100 kişiden 95’i söylüyor.Bu durumda farklı olan bakış açısı benimki oluyo.(bişi başarmış gibi konuştum ,alakası yok.) Şu da var ki bakış açıları birbirinden farklı olsa da aynı şeyi görüyorsa insan,tüm bakış açıları da doğrudur. Ama sadece uygun bakış açıları insanın işine yarar. (yine hendeseyi soktum işin içine… 😛 ) (bu arada geniş zamanlı kesin cümleler kurmayı sevmem ama nedense gaza gelip yazmışım işte… 🙂 )

  Özetle: Şükredilmesi gereken bi şeyin bu kadar yerilmesi çok garip geliyo bana.

  İbadetin gizliliği konusunda haklısın.Ben zaten bunu yapıyorum ya da yapmıyorum demiyorum.Sadece bana göre bu olaya doğru bakış açısı söylediğiniz şey olmamalı diyorum. Şimdi etrafımda herkes oruç tutuyo, yemek kokuları iftara yaklaşmadan pek gelmiyo. Ben de zaten nedense ne acıkıyorum doğru düzgün,ne de susuyorum.Böyle olunca oruç olduğumu bile unutuyorum aslında. Ama tutuyor olmak ama hissetmemek durumundan çok da hoşnut değilim. Tüm sözlerim bu durumla ilgiliydi.

  Sözlerindeki hikmeti göremediysem acizliğime ver. Gönül gözümle bakamıyor olabilirim olaylara dediğin gibi.Bu konuda pek bi fikrim yok. Ayrıca evet bilmek değil uygulamak önemli. Daha öğrenmem gereken çok şey var ablasıı… 🙂 Daha çocuğuz inan… 😉 (evet ogün sanlısoy… 🙂 )

 39. Burak “Saygı duyacak adam zaten söylemeden duyar.” demişsin ya.. İşte bende kızım sana söylüyorum gelinim sen işit tarzında burda yazıyorum ki kimseye söylemeden saygı duyabilecek olanlar işitsin bu duyguları 🙂 Çünkü bazen sen bağırmadıkça insanlar seni duymuyor.. Yoksa ben gidip de kimseye şimdiye kadar “ya saygı duysana oruçluyuz heraldeeee” demedim, demem de 8)

  Senin için ettiğim şu duamı yineliyorum:

  “Bak şükrün nasıl olması gerektiğini biliyorsun 🙂 umarım bildiğini uygulayanlardansındır. Bu genç yaşında şükrünü gerektiği gibi sunabilenlerden olmanı dilerim. Çünkü biliyorsunki gençken yapılan en ufak bir ibadet dahi yaşlanınca yapılanlardan misli misli fazla değerlidir rabbin gözünde..”

 40. Burak “Saygı duyacak adam zaten söylemeden duyar.” demişsin ya.. İşte bende kızım sana söylüyorum gelinim sen işit tarzında burda yazıyorum ki kimseye söylemeden saygı duyabilecek olanlar işitsin bu duyguları 🙂 Çünkü bazen sen bağırmadıkça insanlar seni duymuyor.. Yoksa ben gidip de kimseye şimdiye kadar “ya saygı duysana oruçluyuz heraldeeee” demedim, demem de 8)

  Senin için ettiğim şu duamı yineliyorum:

  “Bak şükrün nasıl olması gerektiğini biliyorsun 🙂 umarım bildiğini uygulayanlardansındır. Bu genç yaşında şükrünü gerektiği gibi sunabilenlerden olmanı dilerim. Çünkü biliyorsunki gençken yapılan en ufak bir ibadet dahi yaşlanınca yapılanlardan misli misli fazla değerlidir rabbin gözünde..”

 41. Merhaba ..
  Dogum günün kutlu olsun.
  ne kadar şanslısınız biliyormusun. O kadar güzel ve aslında bir o kadar da zor bir şehirde yaşıyorsunuz. Öyle güzel yerleri gezip görüyorsunuz. Çok isterdim bend 🙂
  Ayrıca bu güzel resimleride paylaştıgın için tşkler, gidip görmüş kadar olduk 😀 hehey

 42. Merhaba ..
  Dogum günün kutlu olsun.
  ne kadar şanslısınız biliyormusun. O kadar güzel ve aslında bir o kadar da zor bir şehirde yaşıyorsunuz. Öyle güzel yerleri gezip görüyorsunuz. Çok isterdim bend 🙂
  Ayrıca bu güzel resimleride paylaştıgın için tşkler, gidip görmüş kadar olduk 😀 hehey

 43. hayırlı hicri doğum günleri diliyorum çileğim,seninkini okuyunca bende kendiminkini merak ettim şimdi 😀 neyse,gezmeyi çok seven biri olarak seni tebrik felan ederim valla süpersin,ben bu sene bebe küçük olduğuna işten eve bi hayat yaşıyorum,aslında ramazan bitmeden benimde niyetim var bikaç yere uğramaya bakalım inş.gidemesekte ümidimiz var yani 😀 sevgiler canım,,

 44. hayırlı hicri doğum günleri diliyorum çileğim,seninkini okuyunca bende kendiminkini merak ettim şimdi 😀 neyse,gezmeyi çok seven biri olarak seni tebrik felan ederim valla süpersin,ben bu sene bebe küçük olduğuna işten eve bi hayat yaşıyorum,aslında ramazan bitmeden benimde niyetim var bikaç yere uğramaya bakalım inş.gidemesekte ümidimiz var yani 😀 sevgiler canım,,

 45. @Ayşe, teşekkür ederim hehey Konya’da da vardır güzel yerler yahu.. Mevlana, Nasrettin Hoca şehri ne de olsa 🙂 Tarih kokuyor orası da. Resimlerimi beğenmene sevindim 😉 İnşallah çok istediğin şeylere bir gün ulaşırsın canım.

  @Zeynep, teşekürler 8) Bakma benim de çıkacaklığımdan değilde ar-ge çalışmaları var şu sıra malum 😆 O yüzden çıkıp gezmek, tanımak gerekiyor. Eğer gelirseniz erkenden girin bi restauranta benden söylemesi -en aşağı iftardan bi saat önce- çünkü aç kalabilirsiniz oralarda =)) en azından erkenden yemeğinizi alıp çimlerin üstüne kurulun -ki bu benim ilk tercihimdir bayılırım çimlere- yoksa cidden hiç bir şey alamayabilirsiniz 😆

  @Burak, sen varya 😆 kızın senden baya çekiceği var 😀 😆

 46. @Ayşe, teşekkür ederim hehey Konya’da da vardır güzel yerler yahu.. Mevlana, Nasrettin Hoca şehri ne de olsa 🙂 Tarih kokuyor orası da. Resimlerimi beğenmene sevindim 😉 İnşallah çok istediğin şeylere bir gün ulaşırsın canım.

  @Zeynep, teşekürler 8) Bakma benim de çıkacaklığımdan değilde ar-ge çalışmaları var şu sıra malum 😆 O yüzden çıkıp gezmek, tanımak gerekiyor. Eğer gelirseniz erkenden girin bi restauranta benden söylemesi -en aşağı iftardan bi saat önce- çünkü aç kalabilirsiniz oralarda =)) en azından erkenden yemeğinizi alıp çimlerin üstüne kurulun -ki bu benim ilk tercihimdir bayılırım çimlere- yoksa cidden hiç bir şey alamayabilirsiniz 😆

  @Burak, sen varya 😆 kızın senden baya çekiceği var 😀 😆

 47. Doğum günün kutlu olsun tatlım. Allah daha nice yıllar versin ağız tadıyla sevdiklerinle inşallah. Birincisi, Ramazan ayında hele ki oruç ağızla bu geziyi yapabildiğin için tebrik ediyorum seni. İnan ben imkanım olsa evden çıkmayacağım, açlık neyse ama susuz kalmak çok berbat. Bir de dışarıda gezmek bence takdire şayan olmuş:) Ama canım da çekmedi değil, param olsa sık sık gidicem o tip gezilere ama elimiz mahkum işte.

  Oruç tutmayan insanların rahat rahat bişiler yemesini ve de içmesini kınamıyorum. Demokratik toplumlarda olması gerek ve de doğru olan budur. Ben oruçken kendi yemesinden ve de içmesinden feragat eden biri varsa yanımda, ben üzülürüm, onun özgürlüğüne engel olduğumu düşünürüm. Sonuç olarak oruç tutmak dinsel bir öğedir ve ben kimsenin yiyip içmediği bir ortamda değil, herkesin yiyip içtiği bir ortamda oruç tutuyor olmayı daha çok severim. Nefis mücadelesini asıl o zaman yaptığımı düşünürüm.

  Sevgiler

 48. Doğum günün kutlu olsun tatlım. Allah daha nice yıllar versin ağız tadıyla sevdiklerinle inşallah. Birincisi, Ramazan ayında hele ki oruç ağızla bu geziyi yapabildiğin için tebrik ediyorum seni. İnan ben imkanım olsa evden çıkmayacağım, açlık neyse ama susuz kalmak çok berbat. Bir de dışarıda gezmek bence takdire şayan olmuş:) Ama canım da çekmedi değil, param olsa sık sık gidicem o tip gezilere ama elimiz mahkum işte.

  Oruç tutmayan insanların rahat rahat bişiler yemesini ve de içmesini kınamıyorum. Demokratik toplumlarda olması gerek ve de doğru olan budur. Ben oruçken kendi yemesinden ve de içmesinden feragat eden biri varsa yanımda, ben üzülürüm, onun özgürlüğüne engel olduğumu düşünürüm. Sonuç olarak oruç tutmak dinsel bir öğedir ve ben kimsenin yiyip içmediği bir ortamda değil, herkesin yiyip içtiği bir ortamda oruç tutuyor olmayı daha çok severim. Nefis mücadelesini asıl o zaman yaptığımı düşünürüm.

  Sevgiler

 49. @Canan hn. çok teşekkür ediyorum amin diyorum güzel dualarınıza 🙂 Bende şu sıralar maddi anlamda pek iyi durumda değilim malum işsizlik. Ancak finansal bir kaynak buldum da o gezdiriyor 😀 Şaka bir yana tanışma faslımızı ramazanı da fırsat bilip kutsal mekanlarda yapmayı yeğliyoruz.

  Kınama mevzuna gelince. Aslına bakarsanız bizim evde de tutmayanlar var oruç. Ama ne kadar acıkırsam acıkayım ne dışardaki insanlara ne de evdekilere bir kelime olsun kötü söz söylemedim. Burda yazma amacım aslında kendi nefsim için değildi. Anlatabildim umarım 🙂 İnsanların bir nebze olsun daha ince düşünceli olması gerekiyor. Bazı kişiler inadına bunu yapıyor emin olun. Yani oruçluların önünde yiyip içiyor. Ve bu onlar için büyük bir günah olmakla beraber, oruç tutan içinde büyük bir eziyet. Tekrar ediyorum yukardaki kınama kendi nefsim için değildi. Ben açlığa talimli biriyim :)) Günlerce aç kalsam bana mısın demem.

 50. @Canan hn. çok teşekkür ediyorum amin diyorum güzel dualarınıza 🙂 Bende şu sıralar maddi anlamda pek iyi durumda değilim malum işsizlik. Ancak finansal bir kaynak buldum da o gezdiriyor 😀 Şaka bir yana tanışma faslımızı ramazanı da fırsat bilip kutsal mekanlarda yapmayı yeğliyoruz.

  Kınama mevzuna gelince. Aslına bakarsanız bizim evde de tutmayanlar var oruç. Ama ne kadar acıkırsam acıkayım ne dışardaki insanlara ne de evdekilere bir kelime olsun kötü söz söylemedim. Burda yazma amacım aslında kendi nefsim için değildi. Anlatabildim umarım 🙂 İnsanların bir nebze olsun daha ince düşünceli olması gerekiyor. Bazı kişiler inadına bunu yapıyor emin olun. Yani oruçluların önünde yiyip içiyor. Ve bu onlar için büyük bir günah olmakla beraber, oruç tutan içinde büyük bir eziyet. Tekrar ediyorum yukardaki kınama kendi nefsim için değildi. Ben açlığa talimli biriyim :)) Günlerce aç kalsam bana mısın demem.

 51. Of yaaa ben neden reader’den bi dünya adamı takip edebiliyorken seni edemiyorum. Allahtan ayşe’de sağ sütun var da ordan gördüm 🙁 Derhal çaresine bakmalı…

  Doğum günün kutlu olsun. Rabbim sağlık, mutluluk huzur versin inşallah. Oruç, saygı, kutsal mekanların dönemsel önemi hususunda şu son 15 gündür okadar çok farklı görüşteki kişiyle hasbihal ettim ki nasrettin hoca misali kimi zaman çıkmazlarda “sende haklısın, sende” modunda dolaştım kimi saman “katiyetle yanılgı” diye sert yaptım. Yorgunum, keyifsizim sana yazamayacağım kızardım 😛

 52. Of yaaa ben neden reader’den bi dünya adamı takip edebiliyorken seni edemiyorum. Allahtan ayşe’de sağ sütun var da ordan gördüm 🙁 Derhal çaresine bakmalı…

  Doğum günün kutlu olsun. Rabbim sağlık, mutluluk huzur versin inşallah. Oruç, saygı, kutsal mekanların dönemsel önemi hususunda şu son 15 gündür okadar çok farklı görüşteki kişiyle hasbihal ettim ki nasrettin hoca misali kimi zaman çıkmazlarda “sende haklısın, sende” modunda dolaştım kimi saman “katiyetle yanılgı” diye sert yaptım. Yorgunum, keyifsizim sana yazamayacağım kızardım 😛

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir