iyilikten maraz (mı) doğar!

şimdi merhametten/iyilikten maraz doğar atasözünü hangi atamız söylemiş bilmem ama, peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV):

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.”
“Bir iyiliğe öncülük eden kimseye o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır.”

demiştir.

aslında bu atasözünde söylenmek istenen şey kötü bir anlam içermiyor sadece “iyilik yaptığında fitne çıkaracak art niyetli insanlara ölçülü davran, kalbi hasta olanlara aşırı iyi davranmak fitne getirir” uyarısında bulunuyor. bu açıdan bakılınca çok doğru bir atasözü zaten asıl içerdiği anlam da bu.. var da öyle fitneci insanlar.. sen ona iyi niyetinle hiçbir art niyet taşımadan bir iyilik yaparsın “bak bunu şu yüzden yaptı bu yüzden yaptı” diye hasta beyniyle bir ton hikaye uydurur. veya iyilik yaptığın kişi “yüz verdik astarını istiyor” hesabı yüzsüzlüğe başlar filan.. örnekler çoğaltılabilir.. iyiliğe kötülükle karşılık verenler de yok değil tabi.. işte bu söz bu nedenle söylenmiş.. ancak bu sözü tüm hayat görüşüne yaymak zorbalık ve barbarlıktan başka birşey olamaz..

öyle ofsayt bir cümle ki kıt zekalı arkadaşlar bu atasözünü “bak atalarımız bize iyilik yaparsak kötülük bulacağımızı söylüyor” diye düşünebilir… aynı atalarımız ne demişler:

“iyilik yap denize at, balık bilmezse halik (Allah) bilir…”

iyilikten maraz mı doğar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir