bi koşu gezdim geldim

anneannem

anneannem

bi haftalık memleket molam dün itibariyle bitti. sırasıyla karabük, safranbolu, araç, araçta 2 köy (dereçatı ve sindire köyü) ve kastamonu merkezde turladım. ilk kez bir köy düğününe katıldım. köydeki akrabaları uzun zamandır ziyaret etmiyordum o açıdan da bu gezi iyi oldu. köy ekmeği, köy yemekleri ımmhh bir başka. havası, suyu bile farklı onlar nasıl başka olmasın di mi?.. tek sorun, karabükte kalırken birazcık hasta oldum ühhüü

ara geyik: köyden koca alıcam diye diye bi ara şaka maka köyden koca alma aşamasına soktular beni muahaha bizim köyde ne yakışıklı ve eğitimli çocuklar varmış meğerse niohoho

1503 yılında yaptırılan nasrullah kadı camii avlusundaki efsanevi sudan içtim. nasrullah camii yanındaki el sanatları çarşısından (Münire Medresesi El Sanatları Çarşısından
) hediyelik bir şeyler aldım şimşir kaşıklar, el boyaması baskılı sofra örtüsü, ışık görünce oynayan çiçek (bu anneme :P) ve kardeşime de içinde “rahmetli de içerdi” yazan el yapımı bir ahşap kül tabağı 🙂 heykelin oraya (Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtına) çıktım. kaleye çıkmaya vakit bulamadım hemen köye dönmem gerekti çünkü. yediğim içtiğim benim olsun diyemiyorum çünkü kastamonu merkez’deki eflanili konağında yediğim etli ekmek çok nefisti. kastamonu merkeze giderseniz etnoğrafya müzesinden ilerdeki gazipaşa ilköğretim okulunun sokağında eflanili konağına uğramanızı öneririm. ben konağın bahçesinde yedim yemeğimi ama konağın üst katları şahane. aaa az kalsın unutuyordum, said-i nursi bediüzzaman hz. kaldığı ev de kastamonu merkezdeymiş. kastamonuluyum ama bunu bilmiyordum kaç defa gittim ilk kez gördüm. şansıma bayanlar içeri giremiyormuş. kapıdan döndüm :w sanırım bazı günler kadınlar bazı günler erkekler içeri girip geziyor karışık olmasın diye. öyle ya, öylesi mübarek birinin evinde namahrem kadın erkek karışık gezdirmezler. ne ince bir düşünce.

sonuç itibariyle safranboluda aldığım lokumları mideye indire indire eve döndüm. bu arada tebdil-i mekân faaliyetim, temiz hava, temiz su, mis gibi köy yemekleri ve misafirperver akrabalarım ile harmanlanınca +2 kilo kadar yaramış 😛 Allah kısmet ederse bu yaz Karadenizi baştan sona gezmek istiyorum.

not: gelin ve damattan o hengamede izin isteyemedim sitemde fotoğraflarının yayınlanacağını bilmiyorlar. hak geçmemesi babında yüzlerini gizledim.

sıra sıra siniler bu ördekler ne sevimliler -)

sıra sıra siniler bu ördekler ne sevimliler 🙂

safranboluevleri

safranbolu evleri

safranbolu evleri

safranbolu evleri

ördekler

ördekler

 
mööö mööö -)

mööö mööö 🙂

köy düğünü gelin arabası

köy düğünü gelin arabası

kastamonu osmanlı sarayı

kastamonu osmanlı sarayı

kastamonu eflanili konağı

kastamonu eflanili konağı

etli ekmek

etli ekmek

 
bizim köy evi

bizim köy evi

 
bediüzzaman said nursinin evi

bediüzzaman said nursinin evi

 
artist kuzenim

artist kuzenim

 
 
 
gelin ve damat

gelin ve damat

bi koşu gezdim geldim” hakkında 4 yorum

  1. çilegim canim benim ne iyi etmissin ya!! valla yap bunu ara ara, koy fotolari ki gönlüm senlensin. Benim de nasil ihtiyacim var buradan uzaklasmaya anlatamam. köy evlerini bizim köye benzettim. çok güzel. ah anneannem, babaannemin kucagina yaslamak istedim basimi, allah onlara uzun ömürler versin!

  2. Merhaba,sizi güzel resimlerinizden dolayı kutluyorum.Hepimizin gitmediği daha bir çok yerleri vardır güzel Kastamonun.Saat kulesinden ve kale dende fotoğraflarınızı bekliyoruz.Sevgiyle kalın.

  3. tamam sildim aşkım bi ikisi duruyor ama onlarda küçük resmim var diye silmedim tamamen tarihi mekanlar olduğu için bıraktım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir