Gladio (Gladyo) Nedir Kimdir? Kurtlar Vadisi Gladio Filminin Fragmanını İzleyin

gladio-nedir-gladyo-kimdir-kurtlar-vadisi-gladyo-filmi-fragmani-izle-pana-film-yapimi-filmler-kurtlar-vadisi-iskender-polat-alemdar-memati-aldulheyAçık konuşmak gerekirse KV (Kurtlar Vadisi) dizisinden önce duymadığım bir kavramdı Gladio (Gladyo) kavramı. Sürekli dizi izleme alışkanlığım yok o yüzden her bölümünü izleyemesem de Kurtlar vadisini arada soluksuz izliyorum. O dizi sayesinde oldukça yararlı şeyler öğrendiğimi düşünüyorum çünkü. Kısacası Gladio’ydu, kıldı tüydü, siyasetti, terördü bi araştırmacı gazeteci, hukukçu ya da siyasetçi vs. lerden biri olmadığım için; kahvede iki gazete okuyup memleket kurtaran zihniyete sahip, bi naneden haberi olmayan ama yine de çok bilmiş çok bilmiş atıp tutan yurdum insanı gibi daha detaylı yorumlarımı ekle(ye)miyorum

Netten edindiğim bilgiye göre gladyo:

Wikipedia’dan alınan bilgilere göre gladio II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen Kontr-gerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladyo, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen “Gladyo operasyonu” NATO’nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayri resmi adı olarak kullanılır ve bazen “Süper NATO” adıyla da anılır.

Gayri nizami kuvvetlere karşı koyma operasyonları cephe elkitapçığı gerilla kuvvetlerin önerilen komuta yapısı. Sözkonusu ülke Türkiyedir.

Latince’de kılıç anlamına gelen Gladio sözcüğünü isim olarak kullanan örgüt, Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu. CIA tarafından yönetilen ve finanse edilen örgüt, 1956 yılında ABD ile işbirliği içinde, casusluk ve gerilla savaşı yapmak üzere örgütlendi. Sardunya’da örgütün ilk eğitim kampı kuruldu ve Kuzey İtalya’da 139 yerde silah ve mühimmat depoları oluşturuldu. Resmi adı Müttefik Koordinasyon Komitesi idi.

1956 sonrasında ikisi kadın 622 kişi ABD ve İngiliz gizli servisleri tarafından eğitildi. 1990 yılında Gladio’yu ortaya çıkaran soruşturmalar esnasında bu 622 kişinin grup liderleri oldukları, her bir grup liderinin belli sayıda kişiyi idare ettiği, böylece toplam sayının 15.000′e yaklaştığı ortaya çıktı.

İtalya’da 1969-80 arasında 4.298 terör olayı meydana gelmiştir. Yapılan soruşturmalar sonucu, bunların önemli bir bölümünden Gladio sorumlu gösterilmiştir. Bazı eylemleri bizzat yapmakla, bazısında patlayıcı ve silah sağlamakla, bazısında da tahrik ve yönlendirme yapmakla suçlanmıştır.

Avrupa Parlamentosu bile sorunla ilgili karar tasarısında şu sözlere yer vermek durumunda kalmıştır: “Avrupa Topluluğu’na üye pek çok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı operasyon örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükümetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kırk yıldır bu örgütlerin demokratik kontrolden kurtulduğu ve NATO ile işbirliği halinde ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır.”

Örgütün İtalya’daki adı Gladio (Kılıç) idi. Yunanistan’da B-8 ya da SheepSkin (Koyun Postu), Belçika’da SDRA-8, Hollanda’da NATO Command, Batı Almanya’da Gehlen Harekatı, Stay Behind ya da Sword, Avusturya’da Schwert, Fransa’da Rüzgar Gülü, İspanya’da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), İngiltere’de ise Secret British Network olarak bilindiği bu ülkelerin yetkililerince açıklandı.

Gladyo ile en güçlü savaşı veren ülke İtalya oldu. İtalya, dünya tarihine gladyoyu ilk çözen ve çökerten ülke olarak geçti.

buymuş.

Kurtlar Vadisi Gladio Filminin Fragmanını İzleyin

Kurtlar Vadisi: Gladio

Kurtlar Vadisi Gladio filminin web sitesi

Gladio (Gladyo) Nedir Kimdir? Kurtlar Vadisi Gladio Filminin Fragmanını İzleyin” hakkında bir yorum

 1. ”Gladio (Gladyo) Nedir Kimdir? Kurtlar Vadisi Gladio Filminin Fragmanını İzleyin” Konusunda 7 Yorum Yapılmış
  1.SeiNeP demiş ki:

  June 8th, 2009 at 12:22
  vay be bende bilmiyordumm gladyo’yuu sayende öğrenmişş oldukkkk çileklii zütümm sağolasınn vizyonaa girer girmezz babamlaa gideceğiz bu filmee

  2.hussoloji demiş ki:

  June 8th, 2009 at 16:40
  Bu yeni film gişe rekorları kırabilir.
  Şimdiden merak etmeye başladım :-))
  Ama yaz sıcağı neden seçildi gösterim için anlamıyorum bence kış sezonu beklenmeli…

  3.çilekli süt demiş ki:

  June 8th, 2009 at 17:52
  Seinep, biz de vizyona girer girmez akıcaz sinemaya Zeynep

  Hüseyin, aslında evet millet yazın tatile gidiyo güneşlenmek denize girmek varken kim sinema salonlarına tıkılır değil mi, doğru bi tespit haklısın aslında kış sezonu ya da sonbahar daha uygun olur gibi sanki şöyle ekim gibi filan.

  4.moonsun11 demiş ki:

  June 9th, 2009 at 05:14
  Derin mevzuularrrr bunlarrrr 😛

  5.çilekli süt demiş ki:

  June 9th, 2009 at 12:32
  ne yani yine mi seni aştık

  6.seyma demiş ki:

  June 9th, 2009 at 17:33
  bir gladio muz eksikti :)))
  ay bır ara ergenekon cok moda bebısıme ergenekon adını mı koysam geyıgı cevırmıstık
  sımdı aklıma gladio ismi takıldı :))
  -gladio gel kızım
  -gladio ne işin var bakım senın orda
  yok yok donuk bır ısım bu:)))

  7.kadir demiş ki:

  October 15th, 2009 at 13:12
  Arkadaşlar hala ergenekonun varlığını kabul etmeyip onun avukatlığını yapanlar esas ergenekonculardır.Ha gladıo ha ergenekon.Ne fark eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir