ikinci el eşyalarımı sattığım kullanılmış eşya satış siteleri

Çok önceden bit pazarı sitemde kullanılmış ya da sıfır ancak kullanmaya fırsat bulamadığım eşyalarımı satıyordum. Gitti Gidiyor’da dükkanım bile vardı bu isimde 🙂 Ama gel gelelim yeni yeni ikinci el eşya satış siteleri açıldıkça bıraktım zira zaten çok yavaş satış yapabiliyordum buralardan. Şimdi mobil uygulamaları dahi bulunan memnun kaldığım satış sitelerinden bahsedeceğim biraz sizlere.

Sizler de dolaplarınızı ya da baza/çekyat altını işgal eden ne var ne yok dökün ortaya ve gün ışığında net fotoğraflarını çekin, detaylı bir açıklama da yazıp satış sitelerine ekleyin ve satın. Yalnız fiyatını makul yazın ki ürününüz çabuk satılsın zira insanlar bu ikinci el eşya satış sitelerine uygun fiyatlı ürünler aradıkları için giriyorlar, mağaza fiyatından ürün çok çok nadir satılıyor, o da markalı ve gerçekten alıcıların ilgisini çeken beğenisini kazanan ürünlerde. Tabi bu sitelerde yeni ve etiketli ürünler satanlar da oluyor misal ben 😀 Önceden alıp, alıp yığmışım ne çok eşyam var ah bilseniz gören mağaza mı kapattın diyor satarken 😀

ikinci el kıyafet satışı

1.Zebramo: Öncelikle belirtmeliyim ki ölücü çok bu sitede. Yani bu bahsettiğim ölücüler siz 100 liralık malı 20 lira bile yapsanız 5 liraya almak isteyenler. Bunları direkt engelliyorum ben, adam yerine bile koymuyorum, sinir bozuyorlar çünkü. Ancak özellikle ikinci el ev eşyası, İkinci el tablet, ikinci el cep telefonu, ikinci el koşu bandı, ikinci el oyuncaklar, ikinci el saat, ikinci el erkek giyim vs. satmak ve almak için güzel bir site. 20 lira üstü için satıcıdan %10 komisyon kesiyorlar. Bu arada zebramo’nun ptt kargo anlaşması olduğundan 30 desiye kadar anlaşmalı şekilde ucuza kargo gönderebiliyorsunuz. (bu arada şuan ipek elbise isimli bir ürünümü editörün seçtikleri köşesine eklediler sağolsunlar 😀 öğlen de kahve dünyası french press ürünümü koymuşlardı hemen satılmıştı.)

2.Modacruz: Satıcıdan kestiği komisyon oranı %20. Yüksek bir komisyon oranı olduğu için fiyatları yüksek koyan satıcılar çok. Alım yaparken bunu göz önünde bulundurun. Ancak uygun ptt kargo fiyatları ve çok sayıda bayan kullanıcısı olması açısından ikinci el bayan giyim üzerine satış yapılabilecek en iyi sitelerden biri bence. Ayrıca “fiyat teklifi” verme şansı olduğundan alıcı için pazarlık yapma imkanı da sunuluyor. Erkek giyim ya da çocuk giyim satılmıyor bu sitede.ve sadece giyim, aksesuar üzerine.

3. Gardrops: Kargo parasını satıcıdan kestikleri için alıcı kargo bedava şekilde alımını gerçekleştiriyor. PTT kargo ile anlaşmalılar 3-4 liradan başlıyor kestikleri kargo bedelleri. Geçenlerde 28 no çocuk botu kutusuna 10 lira kargo kestiler benden. Yani orda 4 lira-7 lira vs. lira kargo bedeli yazdıklarına bakmayın. PTT’de ürünün desisi kaçsa ona göre kargo ücreti kesiyor gardrops. Güzel yanı satıcıdan komisyon almaması. Alıcıdan sigorta bedeli adı altında hallediyorlar gerçi bu işi 🙂 Birde yüksek fiyatlı satışlarda kredi kartı işlem bedeli mi ne öyle bir ücret kesiyorlarmış sanırım. “Mini Gardrops” adında bebek ve çocuk kategorisi de açtılar buraya bebek ve kız/erkek çocuk eşyası da ekleyebiliyorsunuz.

4. Dolap: Burası başta satıcıdan %20 kesiyor sonra ürünler çoğalınca %15’e indiriyor komisyon oranını. Bayan giyim, ayakkabı, aksesuar vs. üzerine ikinci el satış sitesi. Çocuk ve bebek bölümü de açtılar oraya bebek ve kız/erkek çocuk eşyası da ekleyebiliyorsunuz. Ancak sadece giyim, ayakkabı, aksesuar satışına müsaade ediliyor bu sitede. oyuncak bile izin dışı. Teklif ver butonu en sevdiğim buton 😀 Alım yapmadan önce pazarlık yapmanın kibar ve modern bir yolu.

5. Bebecruz: Anne, bebek ve çocuk ürünleri üzerine ikinci el ve sıfır ya da kullanılmamış ürünlerin satışı yapılıyor. Ben burayı çok seviyorum ama komisyon oranı ne yazık ki çok. %20 kesiyor satıcıdan. PTT kargo anlaşması başladığından beri alıcıların da satıcıların da yüzü güldü çünkü mesela ikinci el bebek arabası, ikinci el mama sandalyesi ya da büyük ebatlı diğer ürünlerde kargo ücreti çok önemli hale geliyor.

6.Tutumlu Anne: Yine anne, bebek ve çocuk ürünleri üzerine ikinci el ve sıfır ya da kullanılmamış ürün satışı yapılabilen bir site. Mobil uygulaması da çıkınca benim için cazip hale geldi. Satıcıdan %20 komisyon kesiliyor. Burada bazen çok uygun ikinci el oyuncaklar ve buhar makineleri, çocuk odası eşyaları ve bebek arabaları satılabiliyor. İyi takip etmek gerekli.

7. Letgo: Eşimin adını kullanmak zorunda kaldığım site. Sitede çok sayıda sapık ve eskort kadın olduğundan bayağılaşmış bir site olduğunu düşünüyorum. Ancak yakınlardan bir yerlerden gelip kapı önünden ürünlerinizi teslim etme şansınız olduğunu düşünürsek, işinize yoğunlaştığınızda gayet verimli sonuçlar alabileceğiniz bir ikinci el eşya satış sitesi letgo. Tabi diğer sitelerde olduğu gibi burda da sıfır ve kullanılmamış ürün satanlar da var. Buranın diğerlerinden tek farkı kredi kartı ile direkt alım yapılamaması. (sahibinden.com ilanları gibi.) Sadece elden satış yapılabiliyor veya satıcıya havale-eft yapıyorsunuz o size ürünü kargoluyor.

Satıcıya önceden para göndermek konusunda uyarmak istiyorum zira bu şekilde hem letgo’dan, hem facebook satış gruplarından, hem bebecruz’dan hem de sahibinden.com’dan dolandırılanların olduğuna bizzat şahit oldum. O nedenle güvenli alışveriş sitelerinden kartınızla ya da elden satıcıyla bizzat görüşerek alım yapmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir