Hamileliğin başında yapılan rutin testler

Dr.umuza göründük ve kalp atışlarımızı da gördük çok şükür. Bu ikinci hamileliğim olduğundan ve hamilelikte folik asitin önemini bildiğimden, gebelik testi pozitif çıkar çıkmaz folik asit hapı kullanmaya başlamıştım ki tabiki dr. umuz karnımda bebiş görünce direkt folik asit kullanıyor musun dedi. Aslında planlı bir hamilelik olsa en az iki ay önce kullanmak gerekli folik asiti ama işte bizimki azıcık surprise tadında bir baby oldu 🙂 o yüzden mecburen hamilelik testinden sonra başladım hapa. Bu arada ilk hamileliğimde folik asit için decavit kullanmıştım ama bu sefer gittiğim dr.a “decavit mi folbiol mu?” dedim, “folbiole devam et” dedi. “Niye decavit değil?” dedim, “daha çok erken decavit için” dedi. Evet sizin gibi ben de birşey anlamadım, çünkü; ilk hamilelikte gittiğim dr. bana bu hapı 6.haftada vermişti, şimdiyse 10.haftadayım. Neyse zaten folbiol daha etkin folik asit açısından, içinde 5 mg. folik asit var. Diğeri multivitamin hapı, yani hepsinden azar azar gibi düşünün. Onu da artık gerekirse dr kullan derse 3.ay ya da 4. ay sonrası kullanırım.

Evet efenim başlığa dönecek olursak hamileliğimizi anladık, dr.a gidip usg (ultrason) yaptırdık ve bebeğin kesesinin rahim içinde olduğunu birde kalp atışı olduğunu gördük. Di mi? Haa, işte şimdi sıra geldi hamileliğin başında yapılan rutin testleri yaptırmaya. Şimdi şöyle bir durum var, bu testler genellikle her gebeye yapılır, yapılmalıdır. Ancak bazı düşük riski yüksek vs olan gebelerin dr. takibi ile başka başka testler de yaptırması gerekebilir, bu testleri dr.unuz size özel verecektir.

Bana dr.um şu testleri verdi: kan grubu testi, hemogram testi, hormon testi, biyokimya testi, tam idrar tetkiki, elisa testi, elisa toxo testi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir