8+ aylık bebek beslenmesi nasıl olur?

annelik deneyimlerimi paylaşmaya devam ediyorum. ilk bebeğim olmasına rağmen araştırmayı seven ve yeniliklere açık olan biri olarak annelikte yol katettiğimi düşünüyorum. her ne kadar deneyimli annelerden gelen önerilere kulak tıkamasam da, eskiden yapılan birçok yöntemin yanlış olduğunu Allah’ıma çok şükür denemeden sadece okuyarak ve deneyenlerin yanlış olduğunu kabul ettikleri itirafları sayesinde öğrendim. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle değil, hem doktordan hem de çevremdeki annelerden bana söylenenleri araştırıp değerlendirmeye çalışıyorum. bebeğimi deneme tahtası yapmaya niyetim yok.

kızım 8 aylıktan bir hafta büyük şuan. dolayısıyla biz artık katı gıdalara yani ek gıdaya geçtik bile ablası niohoho aslında şimdiki bebek doktorları niyeyse 4 aylıktan sonra ek gıda ver filan diyor ama ben 4 aylıkken başlamadım ek gıdaya. anne sütüne ve anne sütü veremediğim durumlarda milupa aptamile devam ettim 6 aya kadar. ha ne olur, 4 aylıktan sonra ek gıdaya başlamadım ama biraz elmadan, armuttan, yumurta sarısından, muzdan vs. 1 yaş altı bebeklerin yiyebileceği gıdalardan şöyle bir ucundan tattırdım. ama öyle kaşık kaşık yedirmedim. ısrarla 6 ayı bekledim. anne sütünün yerini hiçbir gıda tutamıyor çünkü.

peki kızımın ana ve ara öğünlerinde neler yediriyorum?

bebek çorbaları6 ay sonrasında milupa yemek serisine başladım. mesela ne? “kerevizli tavuk çorbası” ile başladım milupa çorba serisinden.. ilkin yadırgadı şekerli/meyveli mamaları daha çok seven bebeğim. ama şuanda lıkır lıkır içiyor acıkınca.. milupa çorba serisinden sonra “tavuklu 4 sebzeli çorba” da yedirmeye başladım. geçenlerde marketten “hindili sebze çorbası” ve “makarnalı domates çorbası” da aldım milupa bebek çorbaları serisinden. onları da ucundan ucundan vermeye başladım.. çorbalara alıştırmak güç oluyor.. hele de böyle içinde bir sürü sebze, et, makarna vs olunca tadını yadırgayabiliyor bebeğim.. kerevizli tavuk çorbasını sulandırmadan içine meyve püresi katarak da veriyorum bazen. öyle de yiyor acıkınca. içinde meyve olunca çorbayı şapur şupur götürüyor 🙂 kerevizli tavuk çorbasını sulandırmadan vermek istediğimde; içine genelde ülker hero baby meyveli kavanoz mamaları katarak yediriyorum.. milupa organic meyve suyu katarak da vermişliğim vardır.. böyle de yedi.. bebeği çorba yemeyenler bu şekilde basit bir mix hazırlayıp bebeğini besleyebilir.. çorba dışında bebe büsküvisi, anne sütü (aklıma geldikçe), milupa aptamil ve ülker devam sütü de veriyorum. “organik yulaflı meyveli” gibi milupa meyveli karışımlar ya da ülker hero baby “muz mandalina armut”, “karışık meyveli” vs. de yediriyorum. milupa sütlacını kızım hiç sevmedi. o yemeyince ben yiyeyim dedim kızıma hak verdim 🙂 çok ağır bir kokusu var. (organic sütten dolayı olabilir) sütlaç, meyveli muhallebi vs severek yiyor ama bu kadar doğalını pek yediremedim açıkçası 🙂 bebeklere meyve yedirme yollarıara sıra elma, havuç filan doğrayıp meyve filesine koyuyorum eline tutuşturmak için. mama sandalyesinde otururken gevelesin yeni çıkan süt dişlerini kaşısın hem de oynasın oyalansın diye. meyve filesi nedir bilmeyenler için yana bir resim ekledim. ben bebedor marka aldım ama başka markalardan da meve filesi bulabilirsiniz 1 yaş altı bebek beslenmesi nasıl olurbebeğinize oyunla karışık meyve yedirebilmek için. kahvaltıda milupanın “8 tahıllı ballı” maması var, muhallebi kıvamına getirince yemiyor ama biberona 1-1,5 çorba kaşığı ekleyince sütle birlikte yedirebiliyorum. (bu arada 1 yaş altı bebeklere bal verilmez bilyorsunuz. milupa ballı tahıllı kahvaltı mamasının içindeki bal, uht yöntemiyle üretilmiş. bu yüzden bebeklerin bu ürünü yemesinde bir sakınca olmadığı söyleniyor.) “milupa kaşık maması” serisinden birçok çeşidi de severek yiyor kızım.. gece milupa 7 tahıllı gece maması veriyorum yine biberonla ama.. tahıllı mamaların katı muhallebi kıvamını yemiyor.. gece için tok tutacak birşeyler vermek gerekiyor sık uyanmaması için.. tahıllı bu mama gece için ideal.. zaten 6,5 ay sonrası yani bebeğimin dişleri çıkmaya başladığından beri, geceleri eskisine oranla 2-3 kat fazla uyanıyor, uyku düzenimiz doğum sonrası uyku düzenimize döndü yawf..

ühüü

neyse bu kadar sululuk yeter niohoho bir anne ve baba once kendini değil, bebeğini düşünür öyle değil mi? şimdi geleyim bebeğime bu saydığım mamaları, meyveleri, büsküvileri ne kadar yedirdiğime..

bi kere günde en az 500 ml süt veriyorum (anne sütü + aptamil) iki-üç çay bardağı kadar da mama.. (çorba sulanınca bu miktar artıyor haliyle) bazen ekstradan organik meyve suyu ve meyve dilimi.. tabiki bir de su.. detaylara geçeyim..

8+ aylık bebek beslenmesi nasıl olur?

organik bebek meyve suyusütün içine sabahları 1-1,5 çorba kaşığı milupa 8 tahıllı ballı mama katıp içiriyorum. bu karışıma 3 adet bebek büsküvisi de ilave ediyorum. öğlene doğru bir biberon da sütüne sadece bebe büsküvisi katarak yediriyorum. küçük bir kavanoz maması meyve karışımı ya da çorbalı meyve (yukarda anlattığım mix) yediriyorum. öğlen ana öğün olarak birkaç kaşık daha değişik bir ana yemek (hindili sebze çorbası ya da kerevizli tavuk çorbası gibi..) yediriyorum. her ana öğün sonrası içetiği kadar su içirmeyi unutmuyorum. (suyunu genellikle biberondan içirsem de bazen metal olmayan bebek kaşıklarıyla da içirdiğim oluyor) acıkınca bir biberon sütü sade ya da yine birkaç bebe büsküvili olarak milupa bebek yemekleri mamalarıiçiriyorum. geceye doğru milupa 7 tahıllı gece mamasından biberondaki sütüne 1-1,5 çorba kaşığı ekliyorum. bazen içine yine birkaç büsküvi de katıyorum. anne sütünü dediğim gibi aklıma geldikçe, bebeğim huzuru ve annesinin yumuşaklığını aradıkça veriyorum. günde 10 kez filan emziriyorum. gecelerle birlikte bu sayı 10’u aşabiliyor. kahvaltıyı bazen 1 yumurta sarısını ezip biraz pekmezle karıştırıp da yediriyorum. değişik şeyler yesin diye. farklı tatlara da alışmalı çünkü. pekmezi çok katmamak gerek yalnız. 1 çay kaşığı yeter bence. azar azar haftada bir filan balık ve et suyunda yumuşatılmış kıyma da yedirmeye başlayacağım bu hafta bakalım, peki taze balık nerden bulucam  hmmm bakıcaz..

işte ben 8 ay +7 günlük bebeğime şuan bunları yediriyorum 🙂 peki siz bebeğinize ne yediriyorsunuz?

8+ aylık bebek beslenmesi nasıl olur?” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba doğumum öncesinde medipol etiketi sayesinde okumuştum yazılarınızı hatta faceten ufak bi yazışmıştık fiyat bilgisi hakkında. Neyse çok uzattım 🙂 benim kızım şimdi 6 aylık ve ek besine başladık ama hiç hayal ettiğim gibi olmadı hiçbirşeyi yemek istemiyor resmen yemek yemek işkenceye dönüyor. Mama yemeye başlamıştı artık onu da istemiyor. Sürekli mutfaktan yeni şeyler getirip eskilerini yıkıyorum acaba kendi haline mi bıraksam diyorum? Sonuçta aç olsa ağlar öyle değil mi? Belki bi öneriniz olur diye sizle paylaşmak istedim yazdıklarınızı okuduğum kadarıyla hayata bakış açılarımız da benzer görünüyor bi yakınlık hissettim o yüzden fikrinizi almak istiyorum:) sevgiler selamlar

  2. Merhaba, bebeğin ağlamasını beklemek yanlış bence ama isterseniz bir çocuk doktoruyla bu konuyu görüşün ciddi bir demir eksikliği ya da vitamin eksikliği başlamadan önce. Her bebeğin yemek yeme pozisyonu farklı oluyor birde. Mesela bizimki en güzel başının altına bir yastık koyup yerde yedirdiğimde yiyor. Dik otururken yutkunması zor oluyor çünkü. Bütün mamayı dışarı atıyor aç olsa da 🙂 Malum daha çok küçükler ve yutma refleksleri henüz gelişmedi. Bu yüzden sabırla ve sevgiyle yutkunmayı öğrenmelerini beklemek gerekli. Zaten inanın sinirli ve gergin bir şekilde yedirmeye çalışınca açta olsa yemiyor, anlıyor ve inadına inat katıyor 🙂 Son olarak da 6 aylık bir bebeğin günde 2 çay bardağı kadar ek gıda yemesi ve 500 ml anne sütü içmesi yetiyormuş milupa sitesine göre. Benim bebeğim 2 çay bardağından fazla yemek istiyordu 6 aylıkken o ayrı. İştahına göre yedikçe yedirebilirsiniz ama eğer 2 çay bardağıyla doyuyorsa daha fazla yedirmeye de gerek yok. Az yediğini düşünüyorsanız anne sütünü bolca verin en azından anne sütü alsın. Ama tekrarlıyorum, isterseniz bir çocuk doktoruyla bu konuyu görüşün ciddi bir demir eksikliği ya da vitamin eksikliği başlamadan önce.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir