mısır çarşısından neler aldım?

mısır çarşısı malatya pazarıayağımın kara suyu ve omuzlarıma çöken ağırlığın koyu ağrısıyla bir post gireyim dedim eve gelir gelmez muahaha hamileyken 6-7 kilo taşımak bile insana ne ağır geliyormuş ya hu.. neyseki otobüsten indikten sonra evim yakın, yoksa ne olurdu bu sırtımın ve omuzlarımın hali.. zaten dün gardrop temizliği ve düzenlemesi filan yaptım, paso ayakta duruyorum tabi bu işi yaparken.. ayakta durmak bile yetiyor hamile bir kadına, yorulmak (hatta ölümüne yorulmak) için!! o dünkü ağrı tam anlamıyla henüz geçmemişti ki, bugün mısır çarşısına gittim.

bugün bir iki gün önceden planladığım gibi annem ve ablamı alıp İstanbul Eminönü mısır çarşısına uzandım. evde hurma ve pul biber bitmişti, kocam: “Eminönünde daha uygun fiyatlar git al hemde biraz gezmiş olursun” deyince gezme fırsatını kaçırmayayım dedim niohoho şaka bir yana zaten baharatların ve kuruyemişlerin/kuru meyvelerin mısır çarşısında daha uygun fiyatlı olduğunu bildiğimden ben de ziyaret etmeyi düşünüyordum bu seferki baharat ve kuru meyve alışverişinde.

anne perim (ümmügülsüm) sağolsun bir telefon açtım, hanım oraları avucunun içi gibi iyi bilir de o açıdan 🙂 dedim: “Eminönü’nde baharat ve hurmanın adresi nedir?” o da dedi “mısır çarşısı malatya pazarı“.. Bir isim daha söyledi ama onu unuttum. hem özledim canım arkadaşımı iyi geldi sesini duymak.

mısır çarşısında gezerken açık baharat çeşitleri satan yerlerin çoğunda, baharatların ve diğer ürünlerin üzerlerine fiyat etiketi koyulmaması dikkatimi çekti. tutturabildiklerine göre fiyat veriyorlar dedim içimden.. nitekim tahminim de tuttu. bir yerde ipek pul biberin kilosuna 60 lira dediler ama malatya pazarında aynı ipek pulbiberini 24 liraya aldım. sumak kilosu 15 liraydı. medine hurmasını ise 24 liraya aldım kilosunu. bizim burda kilosu 44 lira medine hurmasının. mısır çarşısında da ilk giriş dükkanlarında 44 lira filandı ama malatya pazarında 24 lira ve 36 lira olarak iki çeşit medine hurması vardı. ama kilosu 24 liralık olanın tadı daha güzeldi bunu da ekleyeyim. 136 lira filan tuttu aldıklarım, sağolsunlar nakit ödeyeceğim için 120 lira aldılar birde üstelik. hem piyasadan ucuza almış oldum, hem de indirim aldım üstüne 🙂

uzun lafın kısası; mısır çarşısından alışveriş yaparken fiyatları iyice araştırıp en az 5-10 dükkan gezip öyle alışveriş yapmanızı öneriyorum. özellikle de benim gibi 2’şer 3’er kilo birden baharat, kuru yemiş/kuru meyve alanlardansanız.

mısır çarşısından neler aldım?” hakkında 3 yorum

    • haa bak bunu bilmiyordum yaw, istoçu duydum duymasına da gitmişliğim yok. bi gün oraya da giderim artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir