ay bu kramplar beni öldürecek!

hamilelikte kramp girmesidün gece 4.5 suları.. sağ ayağıma bir kramp girdi. hem de ne kramp! bu da yetmezmiş gibi birde bacağıma doğru yayılmaz mı? bacağım kopuyor sandım, hayatım bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti  :w hamilelik sonrası ilk 2.aylarda başladı bu kramplar bende. (biraz erken başlamış sanırım normalde 24. haftadan sonra başlıyormuş galiba) birkaç kez daha oldu böyle gece krampları ancak bu kadar şiddetlisini ilk kez yaşadım. uyandım kalktım sonra biraz yürüyünce geçer belki diye ı ıh, nafile. bir yandan ben ovuyorum bacağımı, ayağımı bir yandan kocam masaj yapıyor bunlar bile işe yaramadı. böyle durumda en iyisi sakin kalıp kramp gidecek diye keyfini beklemek. muz ve kuru üzüm yani bol potasyum içerikli gıdalar krampları önlüyormuş diye bugün muzu ve kuru üzümü dayadım bünyeye. (beni örnek alacak anne adaylarının dikkatine, tabi muzu da fazla abartmamak lazım malum bağırsak hareketlerini yavaşlatıp hamilelikte zaten kolayca var olabilecek kabızlık sorununu tetikliyor. günde 1-2 muz kâfi.)

hamilelikte kramp girmesi

Hamileliğin olmazsa olmazlarından sayılan ayak/bacak krampları çok sık karşılaşılan problemlerdendir. Genellikle geceleri oluşur ve hatta bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Bacak kramplarının kesin nedeni belli olmamakla beraber sebepler arasında kalsiyum, magnezyum azlığı ve fosfor fazlalığı gösterilir. Ayrıca büyüyen uterusun toplar damar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı dolaşım problemleri de kramp oluşumunda önemli bir etkendir. Ek olarak gün içi yorgunluk, fazla ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler, bacak kramplarını artırıcı unsurlardır.

Hamilelikte iyonlar plasenta ve fetusta toplandığı için damar içi sıvı miktarı artar ve anne adayının kanındaki magnezyum seviyesi düşer. Gebelikte ihtiyaç duyulan yüksek magnezyum miktarının sadece besinle karşılanabilmesi içinse anne adayının aşırı yemesi gerekmektedir. Kaldı ki bu da sağlıklı bir hamilelik için önerilmez. Bu yüzden doktor denetiminde magnezyum veya kalsiyum desteği alınması olağandır. 

ayağıma/bacağıma kramp girdi ne yapmalıyım?

 • Bacak kramplarınız rahatsızlık verdiğinde kalça kaslarınızı gerici egzersizler yapmaya gayret gösterin.
 • Eğer aniden kramp girerse, öncelikle sakin olmaya çalışın ve dizinizi gererek ayağınızı hafifçe yukarı kaldırın. Bu hareketleri birinden yardım almanız mümkünse sırt üstü yere uzanarak; yardım alamayacak durumdaysanız ellerinizi sert bir yere dayayıp destek alarak yapmanız daha etkili olacaktır.
 • Kendinizi zorlamadan ve panik olmadan, sakin bir şekilde bacak ve baldır kaslarınızı esnetip yaylandırarak gevşemeye çalışın.
 • Kramp giren bölgeye hafif bir masaj, baldır üzerine sıcak bir havlu koymak ve ayak parmaklarını yukarıya doğru germek de krampların hafifletilmesinde faydalıdır. Masaj ilk başta canınızı acıtsa da spazmlar çözüldükçe acı da kaybolacaktır.

hamileyken kramplardan korunmak için neler yapılmalıdır?

 • Kalsiyum bakımından zengin gıdalarla beslenmeye dikkat edin.
 • Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın.
 • Uzun süre boyunca ayakta kalmaktan, oturmaktan veya yürümekten kaçının.
 • Dinlenirken ayaklarınızı yüksekte tutun, varisiniz varsa varis çorabı giymeyi ihmal etmeyin.
 • Otururken mümkünse ayağınızın altına yükseklik koyun. Oturduğunuz sırada ayak bileklerinizi dairesel hareketlerle minik minik çevirin.
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Gece yatmadan ılık bir duş alın, yatağa girmeden önde baldır ve bacak kaslarınızı gerin ve sol tarafınıza yatmaya gayret gösterin.
 • Aşırı kilo alımından kaçının.
 • Ayrıca, hamile eğitimi ve yoganın da kramp oluşumunu engelleyici faydaları olduğunu unutmayın.

Hamilelik dönemi, kadınların kas fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir dönemdir. Bu dönemde oluşan kramplar hayati bir tehlike oluşturmaz ama rahatsızlık verir. Eğer kramplarınıza şiddetli ağrılar ekleniyor ve gittikçe arttığını hissediyorsanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeli ve damar sisteminizle ilgili bir problem olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

ay bu kramplar beni öldürecek!” hakkında 6 yorum

 1. Tövbe bismillah, iğne batırmak mı? Abooo 🙂 Ben ayağıma kramp girmesine bayılırım. Biraz mazoşistim galiba.. 😀 Hatta ayağıma nasıl kramp sokabileceğimi öğrendim, canım sıkıldıkca yaparım. O hareketi yapınca anında kramp girer. O acı çok güzel oluyo. Ama işte baldır kısmına geçtiğinde pek de katlanılır değil. Zamanında kalçalarımdan aşağısına tümden iki bacağıma birden kramp girdiğinde ki yarım saat sürerdi, o andaki acı felaket. Bi de sonrasında günler boyu kaslarım acırdı yara gibi. İğne batırınca nası geçiyo ki 😀 İğneye de alışığım, günde 4 kez insülin alıyorum.. hihoha, o da çok güzel batıyo 😀

  • magnom neki bacım hamileyken içiliyor mu bu? doktoruma bi sorayım gerçi o verdi magnezyum multivitamin vs. filan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir