yatarken yorulan bezginler: hamileler!

hamileyken yorgunlukhamileliğimi farkettiğim 6.haftadan beri sık şikayet ettiğim bir durum bu, halsizlik, çabuk yorulma, hızlı yürüyünce kalp çarpıntıları vs. dengeli beslenmeye mide bulantımın seyrine göre dikkat etmeye çalışıyorum. protein, karbonhidrat, vitamin vs. dengeli almaya gayret gösteriyorum. ancak yine de bu yorgunluk ve halsizlik belasından hele de en uyuz olduğum zaman zaman gelen uyku halinden ve sık sık uyuma ihtiyacı hissiyatından nefret ediyorum!

mesela; dün biraz temizlik yaptım evimde, rutin şeylerdi. bir kaç pencerenin camını da sileyim, birde caddeye çıkıp ekmek alayım dedim ama kendimi rutin temizlik sonrası akşama dek yatar vaziyette buldum. işin kötü yanı bugün de o yorgunluk benimleydi! akşama kadar uzandım, uyudum, kalktım, doğruldum camdan dışarı baktım ki biraz hava alayım da evde oksijensiz kalıp boğulmayayım! sonra ne mi oldu? yine uzandım ve yine uyudum!

bu durum hakkında çevremdeki çatlak seslerden: “çok zayıfsın ya ondan” (kilom düşük evet, üstelik evleneli 3 kilo verdim şuan 51 kiloyum boyum 170), ya da “çok kansızsın ondan” şeklinde yorumlar aldım. halbuki kansız filan değilim! zayıf insan görünce kansız sanıyor kendini bilgili sanan vatandaşlar. bu negatif ve sağlık hakkında hiçbir bilgisi olmadığı halde yorum yapan tipler nedeniyle bezginleştirici yorgunluğu kendimden bilmeye başlamıştım ki bir araştırayım bakayım hamileyken yorgunluğun nedenleri, hamileyken halsizlik de neyin nesi bir öğreneyim dedim. gerçi gittiğim doktorlara sorduğumda onlar da “normal birkaç ay” demişti ama işte insanın çevresinde olumsuz kişiler olunca morali bozuluyor bildiği konuda bile!

hamileyken yorgunluk nedenlerini tek tek buraya yazmıyorum okuduğum sitelerden bir iki paragraf yayınlamak istiyorum sadece. kısacası ilk dört ay hamilelikte yorgunluk halsizlik ve uyuma hissiyatı normalmiş arkadaşlar. bu sizin ne çok zayıf, ne çok kansız, ne de daha az kadın olduğunuzu gösterir yani! işte okuduğum ve ciddi anlamda içimi rahatlatan yazılardan bir iki paragraf..

not: keşke insanlar yorum yaptıkları konularda “gerçekten” bilgi sahibi olsalar da, başkalarının “hele de hamile bir kadının” moralini bu kadar bozmasalar..

Siz farkında olmasanız da gebe bir kadın olarak bedeniniz, dinlenme anında bile, bir dağa tırmanan normal bir bedenden daha fazla çalışmaktadır. Bunun önemli bir nedeni, bedeninizin, bebeğinizin yaşam destek sistemi olan ve oluşumu gebeliğin üçüncü ayının sonundan önce tamamlanmayacak olan plasentayı oluşturmakta olmasıdır. Başka önemli bir nedeni de bedeninizin, gebeliğin bedensel ve duygusal sonuçlarına uyum sağlama çabasıdır. Bedeniniz gebelik sürecinde tam olarak uyum sağlayana ve (gebeliğin dördüncü ayında) plasentanın tam olarak oluşmasına kadar geçen süre içerisinde daha fazla enerjiye gereksiniminiz vardır. O zamana kadar az çalışmalısınız.

kaynak: hamilebilgi.com

 

Özellikle gebeliğin ilk dört aylık döneminde anne adayları kendilerini aşırı yorgun ve uykusuz hissedebilirler. Bu konuda yapılabilecek ve yapılması gereken birşey yoktur.

kaynak: gebelik.org

 

Hamilelikte kendinizi yorgun değil de dinamik hissetseniz şaşırtıcı olurdu. Hemen hemen tüm hamilelerin gebeliklerinin ilk 4 aylarında ortak yakınmaları yorgunluktur. Gebeliğin bu ilk aylarında görülen yorgunluk, bitkinlik ve iş yapmaya olan isteksizlik hissi
vücudun gebeliğe uyum sağlaması için ve plasentanın oluşması için harcadığı enerjinin bir sonucudur.

kaynak: e-gebelik.net

yatarken yorulan bezginler: hamileler!” hakkında 5 yorum

  1. Ayyy ben hamile bile degilim ama kendimi coook yorgun hissediyorum.Havalardan olmalı..bence hiiiiiç takma kafana… Bak bana millet bi suru tahminde bulunuyor acaba bi hastalıktan mı böyleyim diye. Ama yok bulunan bi hastaligim da yok…ki sen hamilesin de… Kolay mı cocuk büyütmek 🙂

  2. bosver, yat uyu dinlen. Zamanla arayacaksin bu hallerini. Dinlen, keyfini cikar hamileligin. 7 ci ayindan sonra uyumak cok daha zor olacak cunku.
    Zaten agzi olan konusur 🙂

  3. Geri izleme: boru değil, 20 haftalık hamileyim :p | Bir Kafadan Her Ses

  4. Hay agziniza emeginize saglik derleyip toplamissiniz bu konuyla ilgili herseyi. Kendimi hastalikli eksik vitaminsiz hissediyordm ben de 13haftaligim ve kilo ve boylarimiz ayniyms

  5. Cok guzel ifade etmişsiniz , okurken güldürdünüz… :))) ben de ayni dertten muzdaribim. Her an yorgun hissetmek gebeligin başında trajikomik gerçekten. Yaptığım butun planlarim suya düşüyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir