hurma yiyen şişgöbek

hamilelikte hurma yemekdün kocama günlerdir ısrarla talep ettiğim medine hurmasını sonunda aldırdım. dışarı çıktığımda ya ben unuttum ya da o unuttu almayı. ama sonunda taptazecik medine hurmalarıma kavuştum 🙂 hurmanın hamileler için çok faydaları olduğunu okumuştum. diğer hamile bloglarında da bilinçli anne adaylarının kolay ve rahat doğum için hurma tükettiğini okudum hep. bunun yanında bir anne adayının folik asit ihtiyacı ve demir ihtiyacını da fazlasıyla karşılayan bir besinmiş hurma. folik asit için doktorum hap verdi ancak hurmayı da tüketmek zarar değil yarar sağlar. zaten demir seviyem sınırda, bence hamileliğimin ileri safhalarında oluşabilecek muhtemel bir kansızlığı da önler hurma yemek. geçenlerde bir heves çikolata aşerme krizim vardı ama o geçti. şimdi daha yararlı bir besine yöneldim o da hurma tabiki 🙂 normal doğumda da çok kolaylık sağlyormuş gebeyken hurma yemek umarım doğrudur bu da (doğruluğunu birçok kişiden duydum gerçi ama dua etmekte fayda var yine de boru değil bu doğum :D) bu arada birkaç gün önce ikinci doktor ziyaretimi yaptım ve ultrason görüntümü de aldım. minik bi kiraz gibi yavrum muahaha

önemli not: internetteki araştırmalarıma göre hamileliğin son haftaları hariç hurmayı günde birkaç taneden (2-3 taneden) fazla tüketmemek gerekirmiş, doğumu kolaylaştırıcı etkisi erken doğuma veya Allah korusun düşüğe sebep olabilirmiş. hamileliğin son haftaları defne tohumu ile birlikte hurma ezmesi karıştırılarak yenirse doğum çok rahat geçiyormuş 🙂 (Hurma macununa 1/3’ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma 1 hafta kala yenmeye de­vam edilirse. Doğum ağrısız ve çok kolay olurmuş.) ayrıca bebek ilk doğduğunda bebeğin damağına hurma ezmesi sürmek bebekte zeka gelişimi ve duygusal zeka açısından çok faydalıymış. bu davranış ayrıca sünnetmiş.

not: hamileliğimin 9.haftasındayım.

hurma yiyen şişgöbek” hakkında 9 yorum

  1. hurmayi cok cok cok severim…annelerde bol süt yaptigini duyarim hep…cok faydai bir besin..afiyet seker,sifa,bal,süt olsun canimmm:)

  2. hurma gerçekten Kurani kerımdede gecen sayılı meyvelerden bebişede faydası olur inşallah Allah nazardan saklasın inşallah sorunsuz bi hamilelik geçirir kolay bi doğum geçirir ,sağlıklıca bebegınızı kucagınıza alırsınız 🙂

  3. Hurma dogum icin ve sonrasinda cok faydali olmakla beraber, eger yanlis bilmiyorsam, rahimde kasilmalara yardimci oldugu icin dogum icin oneriliyor. gebelik suresince yenmedi ise tam aksine sakincali. Isterseniz bir arastirin; ben de dogumuma 1-2 hafta kala yemeye baslayacagim ama cok sevdigim halde en basindan beri yememeyi tercih ettim.

  4. Hurmanın bu faydalarını bilmiyordum.Söylediğin iyi oldu.Demek bebek bekliyorsun:) Ay çok güzel. Rabbimin vereceği en büyük nimetlerden biri.Bebeğin hayırlı,sağlıklı olsun inş.

  5. Geri izleme: mısır çarşısından neler aldım? | Bir Kafadan Her Ses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir