kara cahil söylemler..

beni taşıyabilecek bir erkek istiyorum

geçenlerde kayınvalidemdeyiz, bizim TV’de olmayan bir kanaldaki diziye kulak misafiri oluyoruz eşimle birlikte. dizide bir beyden bahsediyorlar sanırım ordaki kız evlenecek mi evlenmiş mi o beyle ne işte, konuyu bilmiyorum diziyi seyretmediğim için. diyorlar ki; çocuk zengin mi, arabası var mı, evi var mı, yakışıklı mı vs. eğer roller değişse yani bir kız için sorulacak olsa sorular bu sefer de kara cahil tipler kız güzel mi, gözleri ne renk, vücut ölçüleri nedir, çalışıyor mu vs. diye sorardı.. birde yeni bi moda çıktı bu evlilik programlarında özellikle ağızlara sakız oldu, anlamını bilen bilmeyen konuşuyor “beni taşıyabilecek bir erkek/kadın istiyorum” lafı.. “benden aşağı olmasın ama benden daha varlıklı, daha karizmatik, daha güzel/yakışıklı vs. olabilir tabi..” diyor aklınca kendini fasulyeden sayan arkadaşımız, yüceler yücesi egosunu da açık ediyor haliyle.

insanlar parasına puluna, kaşına gözüne takmış gidiyor, kimse namuslu mu, inançlı mı merak etmiyor.. ilk merak edilen erkekte para, kızda güzellik.. ya din, iman? sonra gelsin boşanmalar gitsin aldatmalar.. neymiş efendim mantık evliliğiymiş (bunu paralı bi erkekle evlenen kızlar çok söyler ya da paralı bi kadınla evlenen erkekler..) evlenilecek kadın güzel veya evlenilecek erkek yakışıklı diye evlenenler de ilk görüşte aşık oldum masalını okur..

aklı ve islami şuuru olan insan para ve güzellikten önce evlenecekleri insan ne kadar imanlı, ne kadar Allah korkusu taşıyor, ne kadar İslam’a uygun ahlaka sahip önce buna dikkat eder ve bunlara önem verir.. herşeyden önce kendi iyiliği, kendi mutluluğu ve kendi geleceği için..

kara cahil söylemler..” hakkında 2 yorum

 1. Cok guzel dile getirmissin Sevilay.
  ayrilmalar, bosanmalar belkide bu yuzden cogaldi. Ve cogalmayada devam ediyor.
  Rabbim sonumuzu hayir etsin.
  Evladlarimizi korusun, hayirli kisilerle karsilastirsin ..

 2. Güzel tespit cnm, bende kayinvalidemlere gidince bu programa denk gelip göz atiyorum, bazilari cidden abartili-sasirtici…
  Günümüzde evlenecek erkek yahut kadin seciminde gecici seyleri göz önünde bulunduruyorlar. Bu devirde özellikle bir kadin ve erkekte iman varsa, Allah (korkusu demeyeyim) sevgisi varsa, bu en büyük zenginliktir!
  Hadi ergenlikte genc yaslarda bunun bilincinde olmuyor genclerde o koskoca insanlara ne demeli…Hala yanlis arayislar icinde olduklarinin bilincinde degiller.
  Allah herkese mutlu huzurlu yuva kurmayi nasip etsin diyerek uzun yorumuma son veriyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir