Home Office Takılanlar DİKKAT! Maliye Evden Satış Yapanların Ekmeğine De Göz Dikti!

Sahibinden.com, gittigidiyor.com, alcamsatcam.com, hemalhemsat.com vb. gibi 2.el ve yeni eşyalar üzerine kurulu ve genellikle home office (evde satış) takılan kişilerin bulunduğu siteler inceleme altına alınmış arkadaşlar. (NE ZAMAN OLACAK DİYE BEKLİYORDUM ZATEN, MALUM BİZİM ÜLKEDE HERŞEY TERSİNE İŞLER.. VATANDAŞ BESLENECEĞİNE SOYULUR BU ÜLKEDE!!) Eğer sizlerde bu saydığım sitelerde ve benzerlerinde 2009 yılında 65 ve üzerinde (özellikle 3 hane ve üzeri rakamlarda) satış yaptıysanız pek yakında maliye tarafından çağrılıp doyasıya cezaya boğulacaksınız demektir!! 2010 yılı incelemeleri ise sanırım 2011 yılında yapılacakmış.

Şimdi bazı arkadaşlar diyecek ben gibi: “eee biz o sitelerde satıyoruz ama toplam %10 komisyon+vergi bedeli kesiliyordu hani satışlarımızdan?”

Ekstra bedel (vergi) ödemeniz gerekmiyor masalları filan hepsi palavraymış arkadaşlar. Gittigidiyor.com önceleri böyle derken, 2008 yılında “kimseciklere haber vermeden, gizlice” bu maddeyi satış sözleşmesinden çıkartmış. Şuan bir çok satıcı bu maddenin değiştiğinden habersiz satış yapmakta ve faturasını-vergisini gittigidiyor.com’un düzenlediğini/ödediğini sanmakta..

Eğer satışlarınızda belirli bir devamlılık (her ay belli bir tutarda veya sayıda satışınız) yoksa; belli aralıklarla, kendinize veya bir yakınınıza ait eşyaları satıyorsanız ve sattığınız ürünler ticari bir müessesenin (şirketin) envanteri içinde değilse, işlemleriniz zati eşya satışı sınıfında yer alacaktır. Bu tanıma uygun zati eşya satışları, mevcut vergi uygulamalarına göre vergiye tabi değildir ve sitede gerçekleşen satışların önemli bir çoğunluğu bu tanıma girmektedir.

Genel kural olarak, ticari amaç taşıyan bütün satıcılarımız (hem vergi mükellefi olan şirketler hem de vergi mükellefi olmayan şahıslar) GittiGidiyor’da yaptıkları satışların her türlü vergisini (KDV, gelir vergisi vs.) ödemekle mükelleftir.

Bu arada elimde kesin bir kaynak yok. Şimdilik “ağzım yandı” diyen iki kişinin iddiası bu haber. Sadece gittigidiyor.com’da 351 satış yaptığı için 35.000 lira ceza kesildiğini anlatan biri nedeniyle sizinle paylaşmak istedim. (üstelik usulsüzlük cezası sadece 2009 yılına ait olan 63 satışı için kesilmiş.. Yani 35bini 63 satış için ödeyecekmiş!)  Olayın gerçekliğini teyit edebilirsem ya da haberin asparagas olduğunu öğrenirsem mutlaka tekrar yazarım.

Bana kalırsa bu haber doğru arkadaşlar ve olayı ciddiyetle araştırmakta artı bir an önce önlem almakta fayda var.

:Kaynak:

EDİT: Arkadaşlar bu haber doğru. Uygulama İzmir’de başlamış ve tüm Türkiye’de uygulanacakmış. Kâr amacıyla satış (ticaret) yapan yani “alıp satan” ve sanal alışveriş sitelerinde düzenli satış yapan (düzenli cirosu olan) herkes vergi mükellefi olmak ve devlete vergi ödemek zorunda. Ceza alacak olanlar 2009’un Aralık ayında sanal alışveriş sitelerinde 65 ve üzerinde “ticari amaçlı” satış yapanlar için geçerli olacakmış (ama cirosu yüksek olup daha az sayıda satış yapan için de geçerli olabilir) 2010 cezaları ise 2011’de bu düzen değişmezse aynen kesilecekmiş bu kişilerden.. Aylık 65 ve üzeri veya aylık yüksek cirolu ticari amaçlı satışı olanlardan yani..

Yorumum: Madem böyle bir uygulama olacaktı bu satışları yaptıran sitelerin ve tabiki öncelikle DEVLETİN insanları bilinçlendirmesi gerekmez miydi sizce de? En kıytırık bir dizinin bile bilboardlarda, binaların üzerinde, TV ve gazetelerde reklamları yayınlanırken, milyonları ilgilendiren böylesine önemli bir konu halka en doğru şekilde duyrulamaz mıydı? Bireysel satıcılara kesilen cezalar kesinlikle büyük haksızlık, hemde çok. Allah’tan korkun derim bu kişilere.

Home Office Takılanlar DİKKAT! Maliye Evden Satış Yapanların Ekmeğine De Göz Dikti!” hakkında 52 yorum

 1. maalesef haber gerçek 🙁 beni de çağırdılar bugün, 3000 lira satışım var 2009 da, bırakın 35 milyarı 101 lira deseler ödeyemem (100 lira para var çantamda) başkaca bir gelir sahibi de değilim, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna da bağlı değilim, galiba intihar edeceğim

  • Çok çok geçmiş olsun, umarım bu saçma uygulama bir an önce değişir ve asıl suçlu olan sanal alışveriş siteleri ceza alır. Malum isteseler kanunlardan herkesi haberdar edebilirlerdi, fatura kesmeyene satış yaptırmazlardı. Ama kimseye hiç bir şey söylemediler. Aslında ceza alanların birleşip maddi manevi tazminat davası açması gerek onlara.

   Çağırdıklarına dair bir belge ya da ceza makbuzu gibi bir şey verdiler mi peki size?

 2. Arkadaşım sadece beni aradıkları telefon numarasını ve benimle ilgilenecek iki maliyeci bayanın adını verebilirim size şimdilik, telefon daha bugün geldi, kimse inanmıyor ama numara 05056496070 cuma günü saat 4 de basmane v.d. 6. kata gel dedi, benimle gülgün alaca ve betül göktürk isimli memureler görüşecekmiş, bildiklerim bunlar, ama beni muhasebeci bi arkadaş uyarmıştı ben dinlememiştim, onun yakın arkadaşı pazarlık sonucu 15 milyara mahkum edilmiş geçen hafta, bu arada uygulama sadece izmirde imiş şimdilik

  • yanlış anlamayın ben inanıyorum bu habere
   sadece inanmayanlar için bir ispat sunmaya çalışıyorum ama görülen o ki hala bir delil yok elimizde
   teşekkürler ilginiz için

 3. e-mail yayınlanmaz ve gerekli demişsiniz bu formda. Bu nedenle gerçek emailimi yazdım bu forumu yöneten kişi sanırım emailimden websitemin adresinide görebilir. Zira aynı isimle gittigidiyorda daha geçen sene 2009 başında satışa başlayan ve 2009 da 7500-8000 adet satış yapan bir satıcıyım. Yukarıdaki arkadaşın verdiği isimlerde , binanın kat numarasıda doğru hatta bir de 3. katta müdür beyle görüşecek.
  Ancak endişelenmeye gerek yok. Evet faturasız işlem yapan herkes ceza yiyecek ve her zaman olduğu gibi Ankaradaki maliye bakanlığı İzmir ilini pilot bölge seçti.
  Ben bakanlıkta bekleyen internet satışına yönelik kanunun çıkmamasından ve muhasebecimin ısrarları üzerine allahtan kayıt altına girmiş ve gelirler müdürlüğüne diyerek tüm satışlarımı muhasebeleştirmiştim. Zira beni çağırdıklarında masada 120 bin liralık sadece 2009 ait ceza beni bekliyordu. 2010 mayıs itibarı ile satışlarımın 18000 adete ulaştığı düşünülürse , 300 bin lira civarı bir ceza ödemek durumunda kalacaktık.
  Bireysel hesaptan satış yapanların tamamı artık işletme kurmak, muhasebeci tutmak stopaj ödemek ve bağkurlu olmak durumunda. Bu herhalde sadece Türkiye’de olur. 2000 yılından bu yana Amerikan eBay sisteminde satış yaparım, tüm Dünya yapar ne avrupa ülkelerinde ne de afrikada böyle bir uygulama yok.
  Hepimize geçmiş olsun.
  Belge sormuşsunuz ancak bulamazsınız zira görüşmede her faturasız işlem için 160 lira ceza tutanağı imzalatıyorlar ve evinize 4 ay içinde postayla gönderiyorlar. Benim 7500 satışı 750 kişiye yaptığım tespit edilmiş ellerinde de 750X160 tam 120 bi n liralık ceza vardı. Yan masadaki çoçuk gitar teli alıp satıyormuş 9 eylülde öğrenci.
  Kısacası bu dalga tüm illere yayılır yakında bakalım İstanbullular ne yapacaklar. Zira 1 haftada İzmirden satış yapan GG dükkan sayısı %80 azaldı. Buyrun GG den bakın isterseniz.
  Geçmiş olsun

 4. herkese mrb.üstyazıda 65 ve üzeri satışı olanlar için geçerli denilmiş benim satışım 26.bundan sonrada satmıyacağım artık.başım ağrırmı sizce.toplam 700 tl kazandım.sattıklarımın çoğu eldeki telefon kitap falan dı.birkaç tanede sıfır ürün.dün gece uyuyamadım.aydınlatırsanız sevinirim.

  • Görkem bence sen hiç endişelenme, şimdi işi bilmiyorum tamam ama 2009’un Aralık ayında dikkat çekecek bir ciron yoksa senin tasalanmana gerek yok bence. Ama satışı kesmen doğru olmuş çünkü muallakta kaldı bu mesele ve doğru düzgün bilgilenmedikçe de satış yapmamak daha iyi.

 5. Öncelikle belirtmek istiyorum, ne maliye ne de gg ile herhangi bir alakam yok. Bunlar tamamen kişisel fikirlerim.

  Yazınızın bazı noktalarına katılamıyorum malesef. İnsanların bilinçlendirilmesi gerektiğini söylemişsiniz, ancak hukuk kurallarının bir özelliği vardır: Hukuk kuralları insanlar tarafından biliniyor mu bilinmiyor mu bunu fazla sallamaz. İnsanlar hukuk kurallarını bilmek zorundadır. Mesela, birini yaralasanız, sonra da ”ben birini yaraladığımda ceza alacağımı bilmiyordum beni salın” deseniz savcı size gülebilir 🙂

  Bu anlamda belli bir sayının üzerinde,devamlı satış yapan insanlar bu satışları sonrası vergi ödemek zorunda olduğunu bilir. Ama ülkemizde uyanık vatandaşımız çok fazla, ki gittigidiyoru takip ettiyseniz, onlar her zaman aracı platform olduklarını belirtmişlerdir, alış veya satış yapan taraf olmadıkları için sadece %10’luk payı alır ve daha sonra kendi verdiği hizmetin vergisini öder, geri kalan para da onlara kalır. Yani GG’nin satıcı yerine vergi ödemesi gibi bir şey söz konusu olamaz, ki bu hukuken de mümkün değildir.

  Sonuç olarak siz bir satış yapıyorsanız, bir satıcı olarak ilgili hukuk kurallarından haberdar olmak ZORUNDASINIZ. ben bunları bilmiyordum gibi bir mazeretin olması mümkün mü sizce?

  • Evet mümkün, mesela ben babamın donunu nişanlımın eskimiş ayakkabısını satınca neden vergi ödemek ZORUNDA olayım ki, di mi? Kıytırık bir iki mal sattım diye mali müşavir ya da bir hukuk danışmanı gibi bütün mali düzenlemeleri ezberlemem bana çok da gerekli gelmedi açıkçası. Amerikadan vs.den ayda zibilyon çeşit mal getirtip çatır çatır satanlar haa evet onlar bilmeli tabi, ama bunu; bu faturasız satışlara izin veren, dur demeyen, gelen komisyonu homini gırtlak mideye indiren Gitti gidiyor ve onlar gibi “ARACI KURUMLAR” bildirmeli kendilerine. Aracı kurumlar dediğiniz kişiler bu yasak faaliyetlere neden izin veriyor, izin vermeseler yasalar çiğnenmez öyle değil mi? Ama onlar: “biz aracı kurumuz” deyip işin içinden sıyrılıyor asıl ceza alması gerekenler oldukları halde. Sigara içilen bir kahvehanede neden içenden değil de, sigarayı içirtenden daha çok ceza keserler mesela? Yani..

  • Kanunlar bilinmediği için bazı konularda hatalı yorumlar yapılmış.

   Dükkan sahibi üyeler veya diğer satış yapanlar vergi mükellefi olup sürekli irsaliyesiz mal gönderdilerse zaten kargo taramalarında ve banka hesap hareketlerinde açığa çıkarlar ve usülsüzlük cezalarını öderler.

   Oysa buradaki durum farklı. Gittigidiyor’da çoğu kullanıcı bir liradan açık artırma ile listeleme yapıyordu. İlgili kanun açıkça belirtiyor, müzayedeyi düzenleyen aracı kurum KDV mükellefidir. Vergi mükellefi değilsiniz ve bir liradan ürün başlattınız diyelim, yüz lirayla pey verme işlemi kapandı. Aracı kurum 18 TL alıcıdan KDV tahsil edip malın yeni sahibine 118 TL fatura kesecek malın eski sahibine de 90 TL gider makbuzu düzenleyecek. Usül hala böyle.

   Hayat hukuk kurallarını yani kanunları değiştirir. Örnek olarak eskiden “mal” vergisi olarak tabir edilen vergiyi verebiliriz. Mesela 100 koyununuz var. Koyun başına 5 kuruş vergi var diyelim. 500 kuruş yıllık vergi vereceksiniz. Köylü genelde koyun, keçi, sığır gibi hayvanlarını vergi memurundan uzak tutarlardı, dağlara tepelere kaçırmak gibi… 10 koyun gösterip 50 kuruş vergi verirdi. Bunun sebebi adam belki 300 koyunu besleyebilir ama 90 koyunu kaçırabilme gücü olmasındandı. 900 koyun kaçırabilme gücü olsa o kadarına da sahip olurdu. Sonra bu vergi kaldırıldı. Sütten, peynirden, yünden vs. misli ile fazla vergi alınabildi. Tarlaya gidip her fideden vergi alınabilir mi? Bundan daha saçması eskiden yol vergisi vardı. Yolu olmayan köylüden de yol vergisi alınıyordu. Adam kasabaya uçurumun kenarındaki patikadan gidiyor, ama yol vergisi ödüyor, ödeyemezse yılda yirmi gün yol işinde çalışıyor.

   Zor oyunu bozuyor, saçma vergiler tarih oluyor.

 6. arkadaşlar malesef yazılanların hepsi doğru beni de aradılar ve perşembe günü görüşmeye gideceğm bakalım hayatımı karartacak ne gibi bir ceza ile karşı karşıya kalacağım. sanal alışveriş mağduru olmuş yada olmaya aday arkadaşlar lütfen facebookta ki grubumuza katılıp bize destek veriniz. hepbirlikte çözüm yolları arayalım.
  http://www.facebook.com/group.php?gid=111072318936642

 7. onur arkadaşım demişki bilmeniz gerekir kimse sizi uyarmak zorunda değil…. bu gerçek fikriniz mi yoksa anlık yazılmış birşey mi? reklamlarında ev hanımı ve öğrencileri kullanıp onlar g.g de satış yapıyor harçlığını çıkarıyor, aile bütçesine katkıda bulunuyor diyerek bu zor hayat şartlarında kendine çıkışyolu arayan bir çok insanı bu platform üzerinden satış yapmaya teşvik etmektedir.
  ancak siz reklamlarında öğrenci ali, evhanımı handan satış yapıyor ama şirket kurup,fatura kesiyor,vergi veriyor uyarısı gördünüz mü?
  20 yaşındaki hangi öğrenci, 50 yaşındaki hangi evhanımının şirketi var? hangisinin aklına gelir fatura kesmek? siz uyarıda bulunmazsanız……

 8. Bunlar tamamen şahsi fikirlerim ve hala da arkasındayım. Önce şuna değinmek istiyorum, Gittigidiyor’un burada polis rolü oynaması mümkün değil. Fature,vergi vs. şeylerini takip edecek tek bir yer vardır o da maliyedir.

  Kişinin harçlığını çıkarması, çıkış yolu araması,20 yaşında veya 50 yaşında olması vs. gibi sebepler de hukuksal açıdan bence bir mazeret olamaz. Kaldı ki Maliye’nin yaptığı uygulama -özellikle GG’de– bu işi devamlı yapan kişiler için.

  Ben şahsen internet üzerinden satışın vergiden muaf olduğunu duymadım, GG’nin de bu konuda ”eğer bizim platformumuzdan alış-satış yaparsınız, vergi ödemezsiniz” dediğini de hatırlamıyorum. Eğer hatırlayan varsa –veya kullanıcı sözleşmelerinde varsa–lütfen bana hatırlatsın.

 9. çilekli süt öncelikle cevabın için teşekkür ederim birazda olsun rahatladım diyebilirm.
  onur kardeşim evet gittigidiyor sattıkların için vergi ödemezsin demiyor
  ama aynı şekilde vergi vermelisinde yazmıyor.Kendi adıma söyliyeyim.2009 başında gittigidiyoru izlemeye başladım nasıl satış yapılır alınır diye bildiğim kadarıyla en az 4-5 yıldır bu sistemi uyguluyor gg.bende bir iki ürün aldım ne fatura var ne bişey.herkes satıyor.arkadaşların dediği gibi yok ali okul harçlığını çıkarıyor yok ayşe evde ördüklerini satıyor vb.reklamlar.ee insan diyoki işsizim 5 kuruşum yok ne şirket açabilirim ne fatura kesebilirim evdeki eşyaları satarım ucuz bulduğum ürünleri 1-2 lira karla satarım vb.o sitede anasayfada sattığınız her ürüne fatura kesmekle yükümlüsünüz yazsa ben bu işe bulaşırmıyım.sonra demişsinki adamı yaralayın sonra ben suç olduğunu bilmiyordum deyin.nasıl bir benzetme allah aşkına.o zaman bende sana şunu söylerim 2004-2009 arası satış yapanlar nerde onlara ceza yokmu.5 yılda hiçbir cezai hüküm gerçekleşmemiş e koskoca devlet burda bir ihlal varsa önünü kesmez mi diye düşünmezmi insan.o zaman ben niye satmıyayım.suçlu gittigidiyordur.maliyede arka planda bekleyip insanlar satış yaptıkça ne kadar ceza keseceklerini hesaplamaktadırlar.bu sistem adil değildir.(bu yazı 26 tane satışı için 3 gündür doğru dürüst uyuyamamış,baş ağrısı ile geçen 3 gün sonunda yazılmıştır.Lütfen cevap yazarken bilmiyosunuz ya demeyin yada suçlusunuz muamelesi yapmayın.intiharı düşünen insanlar var.benimde bu baş ağrısından kafamda tümör çıkmassa iyidir.)1 lira verecek param yok.

 10. Görkem, öncelikle şunu söyleyeyim, 26 satıştan zaten bir problem çıkmaz. Ayrıca 2. el eşyalarını satan(ticari olmayan) insanlar için de zaten bir problem yok. Ayrıca gittigidiyor sitesinin kullanıcı sözleşmesinde de şu mevcut:

  b) Kullanıcı’lar, Sıfır Risk Sistemi’nden ve Hizmet’lerinden faydalanılarak alınıp satılan ürünlerin satışından veya satışa bağlı işlemlerinden kaynaklanacak her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerin hepsinden, doğrudan ve/veya dolaylı olarak sorumludurlar. Satış ve işlemlerden doğabilecek her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden doğacak sorumlulukların hiçbirisi Gittigidiyor’a ait değildir.

  Ayrıca sitenin kullanıcılarının da bilinçli olması gerek. Satıcı size faturasız ürün mü yolluyor? Önce satıcıya faturasını sormak gerek, olmadıysa eksi puan verip GG’ye şikayet edilmeli.

  2004-2009 arasını sormuşsunuz, burada bir hata varsa bu da maliyenin sorunudur. 2004-2009 arasına niye bakmıyorlar demek, suçu malesef meşrulaştırmaz. Eğer siz bir tüccarsanız, tek bir kural nettir. O da yapılan satış faturalandırılır. Bu bu kadar basit. Tüccar, öğretmen,öğrenci,genç,yaşlı olabilir.

  Gittigidiyor’da faturayla satış yapan bir çok insan var. Peki bu insanlar neden diğerlerine göre daha pahalı satış yapıyorlar? Çünkü bu adamlar vergi ödüyor. Ha bunun yanında gerçekten akıllı geçinen, Amerika’dan ürünleri ucuza kapatıp Türkiye’de beş kuruş vergi vermeden satış yapan akıllı adamlar var. Bunların yanında da o öğrenci, işssiz insanlar da yanıyor işte. Bence bu konudaki en büyük sorun insanların malesef bilinçsiz olması, o yüzden suçu gittigidiyor’a atmak bana mantıksız geliyor.

 11. Onur, bence Gitti Gidiyor melek değil ısrarla melek göstermeye çalışıyorsun ama ne o site ne de onun gibi siteler zemzem suyuyla filan yıkanmış değil.

  İnsanları bilinçlendirebilecek bir teknolojiye sahipler bir kere, isteseler reklamlarını yanıltıcı değil bilinçlendirici yaparlar ki, başta onların bu bilinçlendirmeyi yapması gerekli. Sen hem emekliye, ev hanımına, öğrenciye reklamlarında “hiç bir yükümlülükleri olmadan” satış yapacakları “izlenimini” ver, hem %10 komisyon + listeleme (artı bir ton katalog, kalın yazı vs.!) ücretini cebe indir, hem de bu bilinçlendirmeyi yapma! Kusura bakma ama ben bu olayı kaptı kaçtıdan başka bir şeye benzetemiyorum!

  Bu arada Gitti Gidiyor ekibindekilerden biri misin merak ettim? Kişisel değil yanlış anlama.

 12. onur kardeşim sadece benzetmene bir örnekle karşılık vereceğim.adam yaralama salma olayı.eğer bir ülkede 2001 yılından 2008 yılına kadar adam yaralamak serbestse bir ceza verilmiyorsa(ve bu yaralananlar içinde anne,baban sevdiğin insanların olduğunu düşün empati yapmak için)ve 2009 yılından itibaren adam yaralayanlara ceza veriliyorsa sen demezmisin benim anamın babamın hakkı ne olacak.yani birşeyler söylerken karşınızdaki insanlarıda düşünün.o onun sorunu bu bunun sorunu demekle olmaz.

 13. bu konuda g.g nin büyük bir ihmali olduğu çok net…20 yaşında ki bir öğrenci yada 40 yaşında ki bir evhanımı bu duruma ticaret gözü ile bakmaz ki siz uyarmazsanız… ticaret olduğunu, fatura kesmesi gerektiğini düşünse zaten bu işe girmez. ayrıca 2.el yada sıfır ürün olması hiçbir şey değiştirmiyor. maliyeye göre 3 adeti geçen her satış ticareti kapsıyormuş. ancak tabi ki şuan 3adet satışı olanlarla ilgilenilmiyor. incelemeler satış adeti yüksek olanlardan başlanıp cezalandırmalar yapılıyor. ancak g.g satışlar 3 adeti geçtiğinde uyarı mesajı gönderseydi yada bundan sonra ki satışlarınızda fatura göndermek zorundasınız ibaresi koysaydı. daha düzgün olmazmıydı??
  ”olmazdı” çünkü o zaman satıcıların
  %80i g.g. dan ayrılır, satışını sonlandırırdı ve g.g yılda trilyonlarca lira gelir elde edemezdi.

 14. arkadaşlar ben gittigidiyorda satış yapan ceza yiyenlerden biri olarak öncelikle vergi mükellefi olanlar daha şanslı diyorum çünkü cezalar farklı uygulanıyor benim işyerim olduğu için usulsuzluk cezası yedim fatura kesmediğim için ama mükellef olmayanlar neşekilde yapılıyor bilmiyorum sanırım vergi mükellefi yapılıp ticarete atılmış oluyor ilave olarak ceza yiyiyor
  ceza oranları ise 160 tl den 30.000 tl yekadar değişir bu ceza tutanağını peşin öderseniz 3/1 ödeniyor yani yani en az yiyeceğiniz ceza tutarı buda uyumlu olmanıza bağlı yani kanun önünde herzaman suçlu durumundayız çünkü adamların elinde tektek aldığınız havale karşılıklarına isim isim fatura istiyorlar yani hem suçlu hem güçlü olma şansınız yok oradakilerde uyumlu insanlar halden anlayan insanlar durumunuza kazancınıza göre ceza yazıyorlar bilginiz olsun isterlerse her işlem için ceza uygulama yetkileride var haberiniz olsun kaçıp gitmemezlik yapılırsa herişlem için ceza tutanağı yazıp yollama ihtimallerde var bu daha kötü durum sanırım benim gibi oraya düşenlerin allah yardımcısı olsun

 15. turkerler adlı arkadaş çok güzel açıklamış.Ben bir süredir yazmadım hem işler hem de araştırma yaptım nette.
  İlgimi çeken konu, İzmirde araştırma altına alınan 4300 kişinin neden forumlara yağmadığı idi. Çünkü halen inanmayanlar çoğunlukta ve genel olarak olayın asparagas olduğu düşünülmekte anlaşılan. Çok az insanın başına gelenleri anlatmasıda buna destek olmuş gözüküyor.Sonradan şu nu fark ettim. Sanırım turkerler adlı arkadaşta ilk arandığında aynı şeyi düşünmüştür. Akla gelen ilk soru:
  ** Acaba biri beni ihbar mı etti?
  Sanırım pek çok kişi arandığında ve oraya giderken bunu düşündü. Kısacası hakkında bir şikayet olup olmadığını. Ben bile vergi dairesine gittiğimden nereden bakarsanız bakın 20 gün sonra aklıma geldi forumlara bakmak. Orada bizlere bunun genel bir uygulama olduğu söylenmiş olsada, hangimiz inandık arkadaşlar buna.
  Gidenler için söylüyorum, sizinde aklınıza gelmedi mi GG den bir rakibinizin böyle bir şey yapmış olabileceği.
  Şimdi görüyorum ki gerçekten genel bir uygulama bu . İstanbul Gelirler Müdürlüğünü aradım bu hafta ve onlarda böyle bir uygulama başlayıp başlamadığını sordum. Sekreter hanımın haberi yokmuş ancak bu hafta yani Haziran başında kurul toplanacağını ve komisyon da bu konununda olduğunu söyledi.
  Sanırım benim tahmin ettiğim oldu zira İstanbula şikayet ve ihbar mektupları yağmış bu geçtiğimiz ay boyunca. Çünkü İzmirli satıcılar ciddi darbe yemiş durumdalar ve şu an haksız rekabet söz konusu.
  Bu konuda düzenleme şart. Ben GG yi pek suçlamıyorum. Neden derseniz, eğer böyle giderse tüm satıcılar geri çekilir.Zannetmiyorum ki bu konu üzerinde çalışmıyor olsunlar.Problem internet satış yasasını hala bakanlar kurulunda bekleten zihniyette.
  Bir an evvel düzenlenmesi şart. Bu güne kadar hanginiz bakkala gidip sakız aldınız ve bakkal size fiş verdi arkadaşlar? Ben son 1 yıldır 80 kuruşa sattığım ürüne dahi fatura kesiyorum.Ve istisnası yok. Yani oturup hadi şuna kesmeyim diyemiyorum.
  Bence bu yasa çıkana dek herkes bir şekilde diğer illerde tanıdığı ve bu kanalla satış yapan insanlara durumu bildirmeli. Ben bildirdim.
  Yukarıda yorum yapan Onur arkadaşımızada ve aynı zamanda görkeme ,çilekli süte de katılıyorum. Hepsi kendine göre haklılar.Ancak derim ki; pek çok insanın canı ciddi yanacak. Kimse durup dururken 7-8 binlira ödeyemez. Zaten ödeyecek adam da GG de oturup satış peşine koşmaz. Ben kişisel satış yapanların, kısacası nişanlısının çorapları, eski radyo ya da kedisini satanların başına bir şey geleceğini düşünmüyorum. Ancak her hafta eski nişanlısının çoraplarını düzenli satışa sunup hafta da 10 tane çorap satanlar tacir kabul ediliyor artık.
  Arkadaşlar, arkadaşlarınızı , tanıdıklarınızı haberdar edin. Daha fazla insanın yazışması gerekirki , bir ses çıksın.

 16. Arkadaşlar bizide çağırdılar ne yapacağımızı bilmiyoruz..Ama Facebook taki sanal alışveriş mağdurları grubunda bu konu detaylı tartışılıyor..Orada belge ispat ne istiyorsanız var girip bakabilirsiniz.Allah yardımcımız olsun ama ciddi rakamlar ve ciddi cezalar bekliyor..Ayrıca kendim için ben kimsenin ekmeğiyle oynayıp stış yapmadım sattığım ürünler dünyada ve türkiyede tek bende satıldığı için kimseye mani olmadım..Ama vergisini öğrendiğimde bırakmıştım 2009 temmuz yından buyana satış yapmadığım halde çağırdılar..Yani aralık 2009 mevzu değil..Onlar en son aya cezai işlem ve uyguluyorlarmış..Ama uzlaşma da işlem sayınıza göre ve toplam rakamınıza göre 10-20 arasında ceza tutanağı tutuyorlarmış..Tanesi 169TL..Buna toplm yaptığınız ciro üzerinden gelir vergisi ve KDV cezası kesiyorlarmış..3. olarakta İşyeri açtırmaları var eğer açtırırlarsa +3000tl demek..Açtırmazlarsa gaçmişe yönelik fatura getirmenizi istiyorlarmış..Toplam bu kadar ama bekleyiş beni öldürecek..Ayrıca yukarıda 26 satış yapan arkadaş sanıyorum çağırırlar diye korkmuş..Bence korkmana gerek toplam stı rakamı yada işlem sayısına göre çağırıyorlar..işlem sayıl 50-60 ın üstündeyse yada satış rakamı toplamın 3000-5000 tl nin üzerindeyse muhtemelen çağırılacaksın demektir..Buna inanmayanlar çağrılınca göreceklerdir..Bende inanmıyordum şimdi hesap vermek için sıramı bekliyorum..Allah yardımıcımız olsun bakalım..

 17. Geri izleme: Arıza Durumlara Rağmen.. | BİR KAFADAN HER SES

 18. Öncelikle bu başlığa tepki vermek istiyorum. Home Office Takılanlar DİKKAT! Maliye Evden Satış Yapanların Ekmeğine De Göz Dikti! cümlesi bana göre son derece yanlıştır ve tribünlere oynamaktır.

  Maliyenin orda 8-10 satış yapan kimseye ceza keseceğini sanmam. Ama işi ticarete döküp te yüzlerce satışı olan ve fatura vermeyen insanlar tabi ki cezalandırılmalıdır. Maliye ne için vardır? Vergi denetimi ne için vardır? Bu ülkede milyonlarca vergi mükellefi esnaf her ay bir sürü giderle ve mali yükümlülükle boğuşuyor. Öğrenci, emekli ekmeğinin peşindeyse her kes ekmeğinin peşinde. Biri versin diğeri vermesin hak mıdır? Ben öğrenciyim ben emekliyim deyip fatura kesmeden yüzlerce satış yap, maliye gelince de ah bizim ekmeğimize göz dikti de.

  Biz sporcu gıdaları ve gıda takviyeleri işindeyiz. Bu gıdalar Türkiye’ye giriş yaptığından daha gümrükteyken Tarım bakanlığı denetimine tabi olur ve numuneler alınıp incelenir sonra gümrükten çekilmesine izin verilir. Ancak bu Gittigidiyor.com adlı sitede Bulgaristan, yunanistan, ABD, rusya üzerinden gelen kaçak ve sahte gıda takviyeleri satılmaktadır. Üstelik te ilanlarında %100 orijinal diye satıyorlar. Utanmadan, sahte ürünlere dikkat edin almayın diye ilanlarına yazarak bir de dalga geçiyorlar. Biz bunların onlarcasını bulup yok ettik. Bu nedenle sitemize saldırılar düzenlediler ama yılmadık. Ama on tanesini hallediyorsunuz 10 tanesi daha çıkıyor. Çünkü ortada çok büyük para var. 2 kg lik bir whey protein ortalama 150 TL. Ama sahtesi 15 TL ye bile malolmaz. Sahte zayıflama hapları, sahte cinel güç artırıcılar, sahte penis büyütücüler, sahte vitamin haplarının yüzlercesi bu sitede satılır. Bunları kutuyla değil kiloyla alıyorlar o kadar ucuzdur ve dünyanın parasını kazanıyorlar. 1 dolar maliyeti olan sahte zayıflama hapını 50 TL ye satıyorlar. Millet te ucuz diye alıyor. Daha geçen hafta bizim TC genel dağıtıcısı olduğumuz bir kilo aldırıcı gıda takviyesini alıp ta gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırılan bir kişi bizi şikayet etmeye kalktı. Ürünü GG den almış ve mal sahte. Bizim yerimiz İstoçta. Gelene gösteririm burada sahte malı. Para kazanmak adına her türlü namussuzluğu yapan sahte gıda takviyelerine bilerek göz yuman ise Gittigidiyor.com dur. Kaçak gıda takviyesi getirip satan adamın dükkanının GG deki başlığından adam bas bas bağırıyor. Ben ABD den getiriyorum, burda bulamadığınız mal var ise bana yazın getireyim diyor. GG buna göz yumuyor. Demiyor ki, kardeşim sen bunu böyle direkt yurt dışından getirip satamazsın. Bunun laboratuar incelemesini yaptırdın mı? Hani bunun bakanlık onayı? Bunun içinde ne var? Demiyor. Böylece o adamlar 1 USD ye getirdikleri sahte malı burada 40-50 TL ye veriyorlar. Tahtakaledeki tezgahlar ile anlaşıp ordan kilo hesabı aldıkları sahte vitamin haplarını GG de pazarlıyorlar. Şimdi maliye bunları inceleyince ekmeğine göz dikmiş olarak mı addediliyor. Televizyonda izliyoruz adam sucuğun içine kiremit tozu koymuş satıyor, at-eşek eti satıyor. Neden devlet denetlemiyor diyoruz. Devlet denetliyor bu sefer ekmeğine göz dikti oluyor. Ben bunu yanlış buluyorum. Bir malın satışında fatura yoksa belge yoksa o gerçek mi sahte mi bilinemez. Öyle evden çalışanın ekmeğine göz dikti demekle de olmaz. Diyeceksiniz ki bunlar ev hanımı bunlar öğrenci. Yahu bu memlekette milyonlarca öğrenci milyonlarca ev hanımı milyonlarca da emekli var. Hadi bunlar Gittigidiyordan satış yapsın da fatura vermesin diye birşey olabilir mi. Bu iş neye varır o zaman. Vardı bile zaten sayıları onbinleri bulmuş.

  Ben bu denetlemeleri doğru buluyorum. Bizim bir tek faturasız satışımız olmadığı halde geçen sene 11 tane faturasız satıştan ceza yedik. İstoçtaki yerimize gelene ve merak edene gösteririm bunları. Bir tek faturasız satışımız olmadığı halde internetten yaptığımız satışları kargoladığımız Aras kargonun araçları ayrı ayrı tarihlerde durdurulup denetlenmiş. Aras’ın şöförünün de o kadar malı indirip te üzerlerinde fatura var mı yok mu bakmak işine gelmediğinden bunların faturası yok deyip geçmiş. Halbuki hepsinin üzerinde faturası var. Ve bize geçen sene hepsi de Aras Kargo’nun şöförleri şahit tutularak gelen 11 tane ceza geldi. ÜStelik te haberiniz olmuyor. Adam cezayı kesmiş, iki ay sonra geliyor. Ama iyi ki öyle geliyor çünkü şu yüzden. Fatura kesenler bilirler eskiye dönük fatura kesemezsin. Aradan 3 ay geçmiş maliyeden ceza tebligatı geliyor. Şu tarihte şu kişiye gönderdiğiniz mal için yapılan kargo denetiminde fatura bulunmadığından şu kadar ceza diye. Bakıyoruz ki o kişiye o tarihte kesilen faturamız var. Çünkü bir nüshası bizde kalıyor ve bizim de 2-3 ay öncesine fatura kesmemiz mümkün değil. Belli ki o faturayı o tarihte kesmişiz. Zaten o ayki KDv beyannamemizde de beyan etmişiz ve defter kayıtlarımızda da var. Biz bunları delil yapıp vergi mahkemesine başvuruyoruz. Ve geçen yıl 11 davanın 11 ini de kazandık. Yani bu vergi işleri çocuk oyuncağı değil. Fatura vermeden işi ticarete döküp o sitelerde satış yapanlara tavsiyem bir an önce bundan vazgeçsinler. Kimse kusura bakmasın ama ben orada faturasız gıda maddesi satan ne kadar satıcı bulursam hepsini hem tarım bakanlığına hem de maliyeye şikayet ederim. İnsanların sağlığı sözkonusu burada. Oyuncak değil. Sen ister miydin GG den aldığın sahte gida taviyesi nedeniyle zehirlenip hastaneye kaldırılmayı. İStermiydin sahte mala o kadar para verip te hiçbir işe yaramayan ürünler nedeniyle paranı çöpe atmayı. Derdin ki, bu işleri bilen ve oradaki malın sahte olduğunu anlayan bu sektördeki firmalar şikayet etmeli. Ben bu sektörde olduğum için biliyorum ki o mal sahte ama sen tüketici olarak bilemezsin. O zaman ben hem kendi sektörüm adına hem de senin sağlığın adına o sahteciyi bu piyasadan sileceğim. Ama sen de, şikayet edeni de denetleyeni de öyle ekmeğine göz dikti diye yargılamayacaksın.

  • Vergi mükellefi olarak da sahtecilik yapılabilir. Hatta İstoç’a az mı baskın yapıldı sahte bal nedeniyle.

 19. Bizim milletimiz böyledir işte bütüne değil detaya takılır. Sen başlığa baya takmışsın anlaşılan ama yazının altındaki yorumlarımı okusaydın devlete nerelerde hak verdiğimi görürdün. Detaylara takılacağında bütünü gözden geçir ki komik duruma düşmeyesin.

  Yorumun için teşekkürler…

 20. Detaylara takılacağında bütünü gözden geçir ki komik duruma düşmeyesin.

  Kedni blogunda yazana komik duruma düşme diyen sen saygısızlık ediyorsun. Bırak ta ona sen değil okuyanlar karar versin. Ben alttaki yorumlara değil başlığa dedim sen iyi oku. Bak ne demişim: Öncelikle bu başlığa tepki vermek istiyorum. Home Office Takılanlar DİKKAT! Maliye Evden Satış Yapanların Ekmeğine De Göz Dikti! cümlesi bana göre son derece yanlıştır.

  Çok yazık, senin bloguna yorum yapanda kabahat. Halen de diyorum. Maliyenin evde 3 kuruş kazananın ekmeğine göz diktiği yok. Devlet kurumlarını yargılarken düzgün konuş. Bu başlığı da değiştirsen iyi olur. Çünkü bu başlığı maliyeye ve savcılığa şikayet ediyorum. Şimdi sen de misilleme yaparsın. Git sen de beni şikayet et. Sitemizin bilgileri sende var.

  • Yok kardeşim benim ezik çocuklar gibi onu bunu şikayet etmekle işim olmaz vaktin bol galiba boş işlerle uğraştığına göre. Ne hazımsız insanlar var dünyada ey Allah’ım yaa.. Eleştirilmeyi sevmiyorsun madem sen ne diye eleştiri yapıyorsun? Neyse vaktim yok kusura bakmayınız daha da birşey yazmıyorum.

 21. Neyse ben de diğer yazılarını okuyunca vazgeçtim zaten şikayetten falan. Aslında aynı saflardayız. İnançlı iyi insanlara benziyorsunuz. Ama böyle sitenizde yorum yazan da misafirdir. Fikre katılabilirsiniz veya katılmazsınız ama öyle komik falan demek karşındakini incitiyor. Ben sadece başlığı eleştirdiğimi söyledim sen bana komik diyorsun.

  Blogunuzda 212 ye falan gittiğiniz yazıyor. O zaman bize yakınsınız buralara yolunuz düşerse İstoç a bekleriz. Adresimiz sitemizde var. Hayırlı günler dilerim.

 22. Arkadaşlar baştan sona yazılanları okudum. Bende gittigidiyor satışlarımdan dolayı ceza yiyen biriyim, yaklaşık 19.000 TL ödedim. Üzerinden zaman geçtiği için daha sağlıklı ve sakin düşünebiliyorum.

  Benim içimde kalan, devletimize, maliyemize haykırmak istediğim şeyler var, içimi dökmek için buraya yazmak istedim;

  Öncelikle yediğim cezayı hakettiğime inanıyorum, kanunları biliyordum ve o anki hayat şartlarım bu riski almam gerektiğini söyledi, riski almak zorunda kaldım ve cezamı yedim, ödedim. Ceza konusunda tartışılacak hiç bir şey yok, kanunlarda ne yazıyorsa yumuşakça onu uyguluyorlar…

  FAKAT;

  Esas derdimi, içime oturanı bir örnek ile analtmak istiyorum;

  diyelim ki ben bir websitesi açtım adı uçtuuçuyor.com olsun
  burada tüm uyuşturucu, ot gibi malzemeleri satanların toplanmasını sağlasam (kontrolsüzlük ile kendiliğinden kulaktan kulağa yayılır ve bu tip insanlar toplanır zaten) Daha sonra her ay 100.000 lerce satış ile cebime ayda 1 Trilyon para atsam. Sonra benim açtığım web sitesi üzerinden satış yapanları emniyet birbir yakalasa…

  Buraya kadar herşey normal 🙂
  peki kimse bana bu sitede bu kadar suç varken nasıl kontrol mekanizması oluşturmadın, tüm suçlara suç ortağı sayılırsın demez mi kimse bana ?

  Eğer cevabınız en büyük cezayı sen yerdin ise; (ki öyle olmalı)

  GittiGidiyor.com tüm alt yapıyı oluşturan ve buna göz yuman taraftır. Ben gittigidiyor a türkiye vergi kanununa göre TC kimlik no yada vergi noyu yazarak fatura kesmem gerekiyor dediğimde, bana destek ekibin verdiği cevap; mesaj ile müşteriden isteyiniz.

  Satışların artması için herşeyi otomasyona sokan bu firma, nasıl oluyorda günde 600 satış yapan, sırtından para kazandığı satıcı üyesine, 600 kişiden TC kimlik nolarını mesaj ile iste diyebiliyor…

  Ortada çok açık bir şekilde türkiye kanunlarına uygun olmayan bir sistem var, ama sadece sistemi kullananlar ceza yiyor.

 23. Ben hic bu yazilanlara anlam veremiyorum.Bence devlet bir an once buna cozum bulmali .Ebayde herkese turkiyeye urun gonderiyor bircok unlu marka turkiyeye online satis yapiyor nasil oluyor bu vergi mi odiuyorlar.Gap old navy ve bircok magaza web sitesinden turkiye ye mal satiyor kime oduyor vergi ustune bir suru kargo parasi oduyoruz.Simdi benim ulkemde yasiyan insanlar internetten satiyor vergi oduyor ordan adam gonderiyor ne vergi ne birsey.Bence internetten ya vergisiz satisa izin verecekler yada aoarani dusurecekler bu boyle olmaz.Birde yazik istanbulda olanlar oylece kalacak mi yani. ya bu gg yi kapatsinlar herkesi incelesinler ya da yarisini degil.O zaman herkes bir araya gelmeli ve haksizlik davasi acmali. ben bircok kisi biliyorum alisveris yaptim fatura gelmedi ne olacak simdi biri yanacak oburu oynayacak mi..Eger gg ebay ortagi ise ebayde vergi diye birsey yok .Bence bu saticilarin degil gg nin sorunu su anda.Devlet gg yi incelemeli .Izin vermesin o zaman bu tarz bir siteye yapmasin ebay ortagi onlari.Kesinlikle magdur olanlar birlesmeli ve ya hep ya hic demeli.

 24. isimsiz sizinle nasil haberlessek sormak istediklerim var ve size cok hak veriyorum .bende bir kez gg ye sordum ben hicbirsey bilmiyorum nasil oluyor sistem bende pazardan aldim sattim cunku ve bunuda baska satan birinden duyarak basladim siz mi oduyorsunuz dedim bana mali musavire gidin dediler ama pazardan aldigim icin nasil olacak bulamadim biryol.

 25. Merhaba arkadaşlar,

  2005-2008 yılları arasında toplamda 105 Bin TL lik yaptığım satış için 70 Bin TL kdv, vergi ve özel üsülsüzlük cezasına çaptırıldım, 2008-2010 yılları arasında firma kurduğum ve tüm ürünlerime fatura kestiğim için sıkıntı değil ilerde onuda araştırmaya geleceklerdir.

 26. cezaların uygulanabılır olması gerekmezmi?
  105bin lira için 70bin istemek uygulanabılır birşeymi?
  4 yılda 105000 demek ayda ortalama 2000 lira demek.
  %10 kar etse en ıyı ıhtımalle 200lıra gelır demek.
  kar düşüktür cınku rekabet edebılmek ıcın yuksek tutamazsınız tutarsanız bu kadar satış yapamazsınız.
  ınsanlar sırf kotu alıskanlıklar yerıne kumar ok tavla chat facebok yerıne oyalanmak adına bu işle ugrasıyor yoksa kımse buyuk para hortumlamıyor .(yurtdısından gunun fırsatında satıs yapanlar harıc)

  ayda 200 lıra kazanan bırıne 70bın ceza odetmek akıl işimi? ve bunca zaman buna goz yummak suca tesvık etmek degılmıdır bu sıte 9 senedır faalıyette 9 sene bır ınsan suca tesvık edılır uyarılmaz sonrada cezalandırılırmı .
  bu işe dur denmek ıstenıyorsa yayınlarsın bunu ve ogunden ıtıbaren yururluge sokarsın.

 27. Merhaba arkadaşlar burda yazılanları okuyup ve aynı duruma düşen arkadaşlar yaşadıkları sorunları kesilen vergi cezalarının ağır olduğunu bunu ödeyemeyeceklerini bu ceazyı ödediklerinde hayatlarının 380 derece değişeceğini bimer (Başbakanlık İletişim Merkezine) gerek yazılı olarak iadeli taahüdlü gerekse sitesi üzerinden iletirseniz bağlı bulunduğunuz vergi dairesi başkanlığına bimer bilgi göndermektedir bu noktada vergi denetim başkanlığı sizin ödeme durumunuzu inceleyerek uygulanan cezai işlem hakkındaki meblayı düşürmektedir. Elinizden geldiğince bu konuyu bimer (Başbakanlık iletişim merkezine) iletiniz biz bunu burda 5-6 arkadaş yaptık ve herkeze söylüyoruz ne kadar çok müracat olursa bizler ve bizim gibi ceza yemiş kişiler hakkında başbakanlık iyileştirme kararı alabilir.

  Bizzat yazdığım yazılara çok kısa sürece cevap vermekteler. Tek başıma her şeyin üstesinden gelmem imkansızdır sizlerde bizlere katılıp başbakalanlık iletişim merkezinin dikkatini çekmeye çalışın. Sandığınızdan daha fazla ilgileniyorlar.

  http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pApplicationEntry.aspx dilerseniz bu linkte tıklayınız dilerseniz Google’a bimer yazınız. İletişim formunda cevap istiyorum seçeneğini tıklayınız şayet cevap istiyorsanız kimlik bilgilerini ve iletişim bilgilerinizi saklamayınız. Site başbakanlığa ait olduğu için mernis sorgulaması ile kimliğinizi doğrulamaktadır. İsterseniz benim gibi direk iadeli taahhüdlü posta yolu ile iletişim kurabilirsiniz. Posta adresi Başbakanlık Merkez Bina Kızılay / Ankara adresine gönderiniz 4 TL ücret ödersiniz ama iadeli taahhüdlü olduğu için cevapsız bırakamazlar.

 28. Bende izmirde yasiyorum, gecen sene 200 e yakin satis yaptim kimse telefon acmadi? bu sene de 90 a yakin satis var, bu olayi daha gecen hafta ogrendim. Cevremde boyle birsey duymadim. Ama simdi tirsmaya basladim.

 29. arkadaslar gittigidiyorda 2007 den itibaren yapılan satışlar için 2007-2010 arası defterlerim incelemeye alındı..maliye butun türkiye genelinde semt semt — ilçe ilçe gittigidiyorda satış yapan herkesin bilgilerini gg den almış durumda ..her kesilmeyen fiş için 169 tl usulsuzlıulk cezası yıllık maxsimum 77,000 tl den yukarı kesemiyorlar + cirolar bazında %18 kdv ve ayrıyetten %15 vergi ..ne olacak bende bilmiyorum su an hersey incelemede.. mağazası olanlar mutlaka faturasız satış yapmasın .. vergi mükellefi olmayanlar hiç satış yapmasın onların durumu daha beter ilk satış tarihinden itibaren cezalı mükellefiyete sokuluyorlar ..maliye kesinlikle yok ben 2 . el anamın sehpasını sattım yok öteberimi sattım falan dinlemiyor 2012 yılına kadar butn gg de satış yapanlar bölge bölge incelenecek….

 30. ben 2007 ve 2006 senesinde ticari satış yaptım, her satışım faturalıydı, faturayı karşı tarafa gönderdim ( gittigidiyorun kestiği %10 bedelin kdv si de dahil) . her ay vergimi düzenli olarak ta ödedim. ama sağolsun sevgili vergi dairesi ( tüm mükellefleri potansiyel vergi kaçakçısı olarak gören sevgili vergi müdürü) benden bu bedelleri tekrar beyan etmemi , geçikme faizi ile ödememi (aksi halde defterlerimi incelemeye alarak ve kesin birşey bularak daha yüklü bir ceza keseceğini ima ederek) “rica etti” . ne memleket be oha

 31. Arkadaşlar bu konunun izmirle alakası yok, benim 2005 yılında Amasyada yaptığım 64 adet satış için vergi elemanları geldi ve İstanbul Maliyenin tüm GG de satış yapan üyelerin mail kayıtları dahil bütün bilgileri aldıklarını ve bu satış yapan üyelerden parça başına 169 tl usulsüzlük ve toplam miktar üzerinden %18 kdv cezası alınacağını söyleyerek satışlar konusundaki beyanımı aldılar. Şu anda Batmandayım, İstanbul evrakları buradaki vergi dairesine göndermiş. Vergidairesine gittiğimde onlarda ilk defa böyle bir işlemin kendilerine geldiğini ve tam nasıl uygulama yapacakları konusundan emin olmadıklarını söylediler.Araştırıp bir hafta içinde sonuçlandıracaklarını ve çağıracaklarını söylediler. Bende bekliyorum sonucu.
  Diğer sitelerdeki yorumlarada bakıyorum 2005 dahil (5 yıl geçince zaman aşımı oluyormuş) hangi yıl gözlerine batmışsa onun için beyanınızı alıp dosya açıyorlar
  Hangi ilde olduğun da önemli değil adresin nufus müdürlüğü kayıtlarında doğruysa hiç fark etmez seni buluyorlar.
  Ayrıca GG konusundaki haykırışlarada katılmamak elde değil. Mevcut okunan sözleşmeyi 2008 yılında değiştirmişler. Bizde %10 u bu işler için aldıklarını düşünüyorduk.
  Ayrıca TV reklamlarınıda hatırlayın tüm dolabınızdakileri satın diyorlardı. Maliye eski yeni değerlendirmesi yapmıyor, düzenli satış varmı ona bakıyor. Benim için 2005 yılının 5 nci ayıyla 12 nci ayını incelemeye almışlar.daha sonrası yok zaten. Tek söyleyebileceğim 5 yıldır neredeydi bu maliye.
  GG ve benzeri sitelerden satış yapanların bu durumdan umarım haberleri olur.

 32. Ceza yemiş veya yiyecek olan herkese geçmiş olsun.

  Benim diyeceğim şu: Burada ve diğer birçok forumda okuduklarımdan yola çıkarak, konu ile ilgili destekli savunmalar olduğunu düşünüyorum. Ancak bireysel davranıp ses çıkartmadıkça bu olayın bu şekilde devam edeceği çok açık. Bence konu ile ilgili resmi bir platform oluşturmalı ve birlik olunmalıdır. Hatta bir adım ilerisinde, toplu bir şekilde GG’ye dava açılmalıdır.

 33. merhaba,

  Merak ettiğim bir konu var.
  Daha önce faturasız satış yapmış fakat vergi mükellefi olunması gerektiğini öğrendikten sonra satış yapmayı bırakmış kişiler, takip altına alınmadan önce geçmişe yönelik herhangi bir şey yapabilirler mi?
  Örneğin bir yakınlarının şirketinden geçmişe dönük fatura kesebilirler mi? veya hemen bir şahıs işletmesi açıp geçmişe dönük fatura kesmek (gerekirse sadece onun cezasını vererek) mümkün müdür?
  Her işlem başına usülsüzlük cezası yemektense bu şekilde bir çözüm var mıdır yasalar çerçevesinde?
  mesela amcamın şirketinden tüm eski satışlar için fatura kestirirsem olmaz mı? amcam o durumda sanıyorum ek beyanname vermesi gerekiyor ve bunun da bazı cezaları var. Bu cezalar ödenirse, sanıyorum usülsüzlük cezalarına göre çok daha az hasarla durum atlatılmış ve ders alınmış olunur.
  bilen birileri yardımcı olursa çok memnun olurum.

  teşekkürler

 34. Arkadaşlar, Maliye bu bilgileri tek tek kredi kartı veya banka hareketlerinden bulamaz. Bu bilgileri kesinlikle gittigidiyor.com ve ya sahibinden.com dan bulmuşlardır. O firmaları ceza diye tehdit edince onlarda bilgileri paylaşmışlardır. Zira tüm insanların tüm hareket bilgileri biliyorlar kaç tane kaç liralık satışı biliyorlar. Sizleri satan bu firmalar bence.

 35. Arkadaşlar bu kadar korkmayın.işin ucunda ölüm yok.bir tek ölüme çare yok.
  sizde vergi kaydınızı yaptırın kurtatrın kendinizi bu düşüncelerden.

 36. Merhaba öncelikle konu önemli olduğu için güncel tutulması gerek …Neyse konuya deyineyim iki türlü satış türü vardır biri sahıs vergisi birde kurumlar vergisi diye geçer siz ancak tek bir vergiden muaf kalabilirsiniz oda evde bayanların ördükleri giysiler yada incik boncuk işleri vs el kuvveti ile yapılan işleşden olusur bunlar cok öner vermekle bitmez mesela kırpılmıs kumaslardan yapılan süslemeler patik eldiven vs bunun gibi marka olmayan ürünler ve buna benzer bir cok üründen ama siz kalkıp herhangi bir dükkandan mal ürün tahsis edip bunu ister ikinci el ister sıfır faturalı olsun olmasın vergisini vermekle yükümlü tutuluyorsunuz…. hukuk sitelerinde muşavirler olsun yeminli yeminsiz bu konuda cok yardımları dokunmuştur konu aslında derin bir konu madde madde detaylı bir konu TİB (Telekominasyon iletişim başkanlığı) tarafından bütün siteler log kayıtları hosting sirketlerinden her ay alınır log nedir log yasalara aykırı içerik var mı içerisinde bulunan metaryeller girdi cıktı bilgileri kayıt bilgileri her turlu yasal konuyu barındıran bilgi kaydıdır log kayıt defteridir tabirimiz ile …her site buna nasip olur … ister satış olsun ister film sitesi ister başka bir site arkadaslarında dediği gibi banka kayıtlarınızda bu yönle incelenir sizden neden fiş toplanıyordu mesela gelir gider tespiti için belirli bir gelirin var atıyorum 1000 lira gibi sizin gideriniz 1200 lira olsun devlet süphelenir hayırdır 200 dilendinde mi buldun diye sorar ama bunu seneler geçince kapınızda bulursunuz bunun nedenide agır cezaların ön görülmesi ister istemez bu konuyu herkesin okumasını isterim bende sizin gibi araştırmaya dukkan acmadan netten birşeyler satıp ek gelir getirebilirmiyim idi ama daha başlamadan heves bile bırakmadı su an çalısıyorum ve vergi ye tabi tutulmak demek sigortanın düşmesi ve bagkura bağlanmanın başlangıcı hiç bişi satmasan sanırsam 3 ayda emin olmamakla birlikte 30 40 lira gibi bir stopaj kesintisi alınıyor bunun ıvırı zıvırıda var tabi konu dısına cıkmak istemiyorum ve konuyu sonlandırır iken size tavsiyem 3 5 gibi bir rakamda ürün satımı yaparken ya vergisini ödeyiniz yada hiç bulaşmayınız yada yakınınızn bir dukkanı var ise %18 kdv si ni ona ödeyip onun üzerinden satısını gerceklestirebilirsiniz kendi adına fatura keser ve bunuda firma adına kesebilir… iyi günlerde kalın…

 37. Evde kendim yaptigim takilari herhangi bir internet sitesi acip satmak istiyorum, bir banka hesabi acip, ucretlerin oraya yatirilmasini talep edecegim. Bunun icin herhangi bir vergi odemek zorunda miyim? Ayrica bu isin yasal olarak gerceklesmesi icin (illegal bir suc kabul edilmemesi icin) izin almam gereken kurum neresidir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 38. Arkadaşlar internetten ticari olarak ürün satan herkes vergi ödemek zorunda 2016 kanunlarına göre bu şart. gitti gidiyor sözleşmesini dikkatli okuyunuz orada da satış vergi ve yasal yükümlülüğü satıcıya aittir gibi cümleler geçmekte. hangi platformdan satılırsa satılsın bunu artık takibe alıp cezalar kesiyorlar. bahsettiğiniz gibi önceden de böyleymiş ama çoğu insanın hala bu kanunlardan haberi yok. söylenmiyor oysa vergi üsülü ve ticaret kanunlarında ve e-ticaret mevzuatlarında bunlar açıkça geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir