SGK’dan, Sigortasız Ailelerin 18 Yaş Altındaki Çocuklarına GSS (Genel Sağlık Sigortası) Kıyağı

SGK  (Sosyal Güvenlik Kurulu),  ailesinin sigortalı sigortasız olmasına bakmaksızın 18 yaşın altındaki her bireyin sağlık giderlerini karşılayacakmış artık. Ülkemde abuk sabuk bir çok durum ve hal görmekten bunaldığım bir sırada böyle bir uygulamanın çıktığını duymak şuan beni hiç ilgilendirmiyor olsa da çok hoşuma gitti durumu iyi olmayan sigortasız aileler adına. Birkaç kişi daha öğrensin babında ben de bir yazayım istedim. Çünkü öyle durumda olan insanlar var ki; sigortamız yok diye bebek istiyor ancak yapmıyorlar Üstelik biyolojik yaşları da hızla ilerliyor. (bu bahsettiğim kişi benim çok samimi bir dostumdur)

Yani kısacası diyeceğim şu ki; bu GSS (Genel Sağlık Sigortası) hakkı sayesinde, eskiden olduğu gibi sigortası olmadığı için hastalıktan kıvranan, hastahane kapısı önlerinde ağrıdan kıvranan ama sigortası olmadığı için umursanmayıp içeri alınmayan küçük çocukları ve gençleri artık haberlerde görmeyeceğiz. Ülkemde böyle güzel gelişmeler görmek sevindirici. Umarım bu tür güzel ve çağdaş uygulamalar giderek artar.

18 YAŞ ALTI GENEL SAĞLIK SİGORTASININ (GSS) DETAYLARI

 

18 Yaşından Küçük Çocukların GSS Hakkı ve Yapılması Gerekenler

Genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşın dolduğu tarihe kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden yararlandırılacaklar.

18 yaş altında olma kapsamında GSS’li olamayacaklar

Aile içinde kişi başına düşen aylık tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az olan aile bireyleri ile sığınmacı veya vatansız olarak kabul edilen kişiler ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişilerin çocukları ile bizzat kendisi zorunlu sigortalılıktan dolayı GSS’li olan çocuklar sırf 18 yaş altı vatandaş oldukları gerekçesiyle tanınan genel sağlık sigortasından yararlanamayacaklar.

Ailesinin kesesinden GSS’li olacak 18 yaş altı çocuklar

Ana ve babası genel sağlık sigortalısı olanlar, 18 yaşını dolduruncaya kadar ayrıca bir işleme gerek olmaksızın ana veya babalarından dolayı bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li olacaklar.

Genel sağlık sigortalısı olması gerektiği halde tescili yapılmamış olan ana ve babaların çocukları, sağlık hizmeti sunucularına başvurduğu tarih itibariyle ana ve babalar genel sağlık sigortasına tescil edilecek ve bu çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar ana ve babalarından dolayı bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li sayılacaklar.

Primleri Devletçe ödenecek çocuklar

Bakmakla yükümlü kişi olarak genel sağlık sigortalısı olan ana ve babaların 18 yaşın altındaki çocukları, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı, asgari ücretin üçte birinden az olanlar kapsamında tescil edilerek primleri devlet tarafından ödenmek üzere GSS’li olacaklar. Örneğin çalışan oğlu (A)’nın bakmakla yükümlü olduğu babası sıfatıyla GSS’li sayılan kişinin 18 yaşından küçük diğer çocuğu (B) primi Devlet tarafından ödenen genel sağlık sigortalısı olacak.

Genel sağlık sigortasına ilişkin primlerini ödemeyen ana ve babalar nedeniyle sağlık yardımlarından faydalanamasalar da bu ana-babaların bakmakla yükümlü oldukları 18 yaşından küçük çocukları, primleri Devlet tarafından ödenmek üzere genel sağlık sigortasından yararlanabilecekler.

Ana ve babasız 18 yaşından küçük çocuklar primi Devlet tarafından ödenmek üzere, genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Ana ve babası olmadığı halde korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanmayan 18 yaşından küçük çocukların bu genel sağlık sigortalılıkları, varsa kanuni temsilcisi, yoksa yakınları tarafından SGK’ya başvurmaları veya SGK’ca bu durumun tespiti halinde tescil edilecek.

Yeni doğan çocuklar

Nüfus kayıt işlemleri yapılıncaya kadar yeni doğan çocuğa ilişkin gerekli işlemler; öncelikle anasının üzerinden, ana ölmüş ise babasının üzerinden, ana ve babası ölmüş ise yakınları veya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından koruma altına alındığı tarihe kadar, ölen ana üzerinden yapılacaklar. Ancak bu süre, sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekli azami otuz günlük süreyi geçemeyecek.

Şevket Tezel

Sözcü / 10.11.2008

SGK’dan, Sigortasız Ailelerin 18 Yaş Altındaki Çocuklarına GSS (Genel Sağlık Sigortası) Kıyağı” hakkında bir yorum

 1. ”SGK’dan, Sigortasız Ailelerin 18 Yaş Altındaki Çocuklarına GSS (Genel Sağlık Sigortası) Kıyağı” Konusunda 4 Yorum Yapılmış
  1.aNNePeRi demiş ki:

  May 21st, 2009 at 09:03
  Haberim var uygulamadan çok da güzel bir uygulama.İlk öğrendiğim zaman bende senin gibi çok sevindim hasta çocuklarını hastaneye götüremeyen ilaç alamayan onlarca insan ve çocuk adına.

  2.esra demiş ki:

  June 23rd, 2009 at 20:06
  süper olmuş ben çok beyendim ukalalık olsun diye değil baya bi sıkıntı oluyordu sgk olmayışımız 8 yaşındaki oğlumun bir gece ateşlenmesi bize 760 ytl ye patladı …

  3.Remzi Doğan demiş ki:

  September 15th, 2009 at 13:04
  Nesi iyi devletin her zamanki aldatmacalarından biri dunden beri cocuga ılac alabılmek ıcın ugrasıyorum neymıs GSS ye kayıt yaptırmak gerekıyormus aylık bılmem ne kadar pirim ödemek gerekiyormus falan fılan. her zamanki hikaye yani hükümetin her seyde ortaya koydugu turlu turlu dalaveraların bır cesidi hani ücretsiz olcaktı hani tescil sartı aranmıyacaktı. yok anam yok bu devlet yemın etmıs vatandasına bır damla suyu helalınden ıcırmeyesıye. dalga geçiyorlar bizle

  4.http://www.yonca.gen.tr demiş ki:

  December 2nd, 2009 at 13:29
  Evt Boş işler Sonucta Türkiye Gibi Bir Yerdeyiz :@

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir