Yaklaşmayın Kanki Canavarı Var!

Erkeklerle kızların “arkadaş” olması ya da bir değişik ifadeyle “kanki” olması size ne kadar “doğru” ya da bir diğer ifadeyle “gerçek” geliyor bilmiyorum ama ben bir erkekle bir kızın “uzun vadede” asla “kanki” kalamayacağını düşünenlerdenim.

Bir söz vardır bilmem bilir misiniz “bugün bacım yarın ihtiyacım”.. Evet kaba bir söz mü? Kesinlikle öyle. Ama gerçekler kabadır bazen.

Şimdiye kadar kaç 1 dişi ve 1 erkekten oluşan “kanki” takımı gördüysem, hepsinde mutlaka bir parça ya kızın ya da erkeğin diğerine ilgi duyduğunu görmüşümdür. (Benim gördüklerim böyle değil demeyin o halde siz kusura bakmayın ama hiç objektif ve analizci gözle bakamıyorsunuz demektir. ) Ve bu yüzden uzun yıllar “kanki” kaldıklarını da görmüşümdür. Kızın ya da erkeğin evli, nişanlı, sözlü vs. olması ise onlar için hiç bir şey ifade etmemiştir çünkü onlar “kanki”. Bahanesi bol albeni gibi ilişki. Negzel. Nasılsa kanki “götüüüürrr!” 🙂 Bahaneyle sarıl, mıncıkla.. Herşey mübah. Nasıl olsa siz sadece arkadaşsınız tosunum..

Örnek1.. Şenay.. Bu kızla aynı yerde çalışıyorduk, Bakırköy’de özel bir şirketin orta düzey yöneticilerinden biri idi. Aramız iyi sayılırdı çünkü o zamanlar gördüğüm gerçekleri konuşma ve rahatımı bozma yanlısı biri olmadığımdan çenemi tutmakta iyi sayılırdım. Sanırım şuan buraya yazdıklarımı kendisiyle konuşsam daha farklı olurdu ilişkimiz 🙂 Çünkü “kankisi” olan genç kızların -ya da erkeklerin- benim bu düşüncelerimden pek de hoşlanacağını sanmıyorum. İşlerine gelmezdi yani. O kadar güzel kullanıyordu ki “kankilerini” bu kız, “yaaa bu erkekler harbi aptal” diyecek aşamaya geliyordunuz. Neden kullandırıyor erkek kendini? Belki bir gün o da “kankisini” kullanır. Umut dünyası işte 🙂 Böyle umut ede ede yaşar ve ölürler bu kankiler.

Örnek2.. Ahmet..Okulun en sarışın ve kırmızı suratlı çocuğuydu bu çocuk. Ve en çok kankisi olan. Kankilerinin cinsiyeti de genelde kızdı. Bu kızlardan biri de bendim (bir zamanlar bir çok kankim oldu elbet benimde) Çok enteresandır ki kankim dediği kızların boyunlarına kolunu atar ve sütyen askılarını eliyle hissetmeye çalışırdı. Sonra kankilerinin bacaklarına iç çeke çeke bakardı. Bu da ilginç bir “kanki” örneği öyle değil mi? O zamanlar işin gırgırında olduğumdan ve dinimi şimdiki kadar çok önemsemediğimden (gaflet) bu tür şeylere dikkat etmezdim, ince düşünmezdim. İçimde Allah korkusu filizlendiğinden beri böyle şeyleri anladığım an, anladığımla beraber tüm dünyaya duyururum.

Bir tane olmasındansa bir kaç tane olması ezelden ebede erkek milleti için daha makbuldür. Bu bir kaç tanenin “kanki” modunda olması sorun değildir çünkü sevgilileriyle yaptıklarının büyük bir bölümünü bu “kız arkadaşlarıyla” da rahatça yapabilmektedirler. Tabi sadece arkadaş oldukları için iki tarafında gönlü rahattır

Uyuyan biri olmak her zaman kolaydır. Uyuyanı uyandırmaya çalışanı hor görmek de öyle. Ya da gördüğünü görmemezlikten gelmek. Çünkü bu kankilik işinin içinde nefsani zevkler vardır. İnsanların nefsani zevkleri için neleri görmezlikten geldiğine inanamazsınız. Bu dediğimi ille de cinsel ilişki olarak algılamayın. Ateşle barut misali bir kız ve bir erkeğin fazla samimi olması. Ve bu samimiyet “arkadaşlık” adı altında ise, kimse kusura bakmasın ama bu tutuculuk, bağnazlık, yobazlık ve/veya önyargılı olmak değil, gerçeğin ta kendisidir. Kimse ne kendini, ne de başkalarını kandırmasın lütfen.

Yaklaşmayın Kanki Canavarı Var!” hakkında 2 yorum

 1. ”Yaklaşmayın Kanki Canavarı Var!” Konusunda 22 Yorum Yapılmış
  1.peri demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 02:48
  Bu senin dediklerin doğru ..Ama kişiden kişiye değişir bu..Olayın çoğu kadında biter kadın sağlam durusa erkek sınırlarına giremez..Velevki girmeye çalışırsa ağzının payını alır bu benim için böyledir en azından..

  Artı ben olayı sadece böyle değerledirmem..Şimdi eğer kadın erkek olayını tartışıyorsak ben sevgilileri kankilerden daha zararlı bulurum ..Çünkü arada sevgi olunca olayın rengi baştan değişir..Ve çok kötü yerlere gidebilir ki sevgililik nefse çok daha zor hakim olmak demektir..

  İnsan sevdiği dokunsun ister , sahip olsun ister vs…Yani erkek kadın ilikisi kankilikle değil karı koca olmadığın yani helalin olamdığı sürece her boyutuyla tehlikelidir..En iyisi uzak durabildiğin kadar durmaktır..Ama sanalda bu çok mümkün olmuyor..Normal hayatında görüşmezsin biter burada herkese açık bir ortamdasın neyse böyle işte..

  Artı iman kimin kalbinde ne kadar bilinmez yada namus kimin beyninde nasıl şekillenir bilemezsin ..Yani insanlar madenler gibi şekil şekildir..kimisi edepsizdir baştan her haliyle bunu belirtir..kimide saygındır ve herkes belli ölçüde yaklaşabilir ona..

  Kankilik vs bahane beyinler düzgün olsun yeter…

  2.çilekli süt demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 02:51
  İşte beyinler düzgün değil periciğim sen ne kadar nötr düşünmeye çalışsan da durum bu 🙂

  3.peri demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 02:57
  O zaman oda onun sorunu oluyor Çileğim..ben bana art niyetle yaklaşıyorsa ne yapabilirimki geri püskürtmekten başka..Saedece buna gücüm yeter..Onun beynini söküp yenisini takamamki..

  Ama şuna inan pislik pisliği çeker..Eğer net aleminden konuşuyorsak (ki benim normal hayatımda böyle birşey zaten yok)gerçekten saygıya değer insanlar var..Şunuda unutmamak gerek her erkekte potansiyel sapık değil..Olanlar çok ama olmayanlar nadir..

  4.çilekli süt demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 03:03
  Allah korkusu olmayan tüm erkekler aklından bu tür şeyleri fazlaca geçiriyor periciğim. Kızlar da aynı şekilde tabi.. Bunu gözlemlemek çok basit.

  Pislik pisliği çeker elbette bu konuda çok haklısın. Bir insan pislik olmasa pislik birinin eline yetki vermez çünkü. Hele arkadaşlığını hiç vermez. Haa pisliği geri püskürtmek mi? Eyvallah o zaman ayakta alkışlarım o zatı. Burda “saygıya değen” insanlardan bahsetmediğimi anlamış olmalıydın.

  5.Esrik Öfke demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 04:31
  Evet, kankilik durumu karşıt cinslerde zor ama imkansız değil bence:))

  6.moonsun11 demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 07:50
  Yaaa bence de olmaz :)) Benim hic erkek kankim olmadi ama olanlarda da durum aynen anlattigin gibi 😛

  7.Kayhanoviç demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 10:17
  Kanka nın yumusak versiyonu. Genelde hatun kişisi kanki lafını kullanır. Erkekler daha cok kanka kelimeciğini secmektedir. Eskiden kan kardeşim diye anadolunun bağrından kopmus bir söz vardı. Cağdaşlaştıkca bu kan kardeş varoş olarak görülmeye başlandı. Kanka ve kanki olarak ikiz kardeş versiyonu ile sokaklarda gezmektedir…. Evet itiraf ediyorum. Benim hiç kankam olmadı. Onu bırak kankim de olmadı ): Bu nasıl acı veriyor yüreğime anlatamam !

  8.yusufunalemi demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 10:44
  kesinlikle katılıyorum(malesef)
  en başta safhane olan samimiyet zamanla rayından çıkıyor ve geldiğin noktada şaşakalıyosun.bir zamanlar kanki maliki bir şahıs olarak ben olayı algılayanaca aklımı rafama mı kaldırdım yoksa olmuştum.dostun bakmışsın potansiyel sapık.pislik pisliği çeker demişinizya ayol adam sonrasında niyeti bozduysa nedcenki?! geri püskürtmek ama işte halt edip elin adamına kanki muamelesi yapınca olacak oluyo.dediğin gibi velhasılı iki karşıt cinsin bu durumu su götürmez sorun…

  9.Tuana demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 12:54
  Ben seninle aynı fikirde değilim Çilekli.
  Benim 10 yıllık kardeşim dediğim bir erkek arkadaşım var. Kızlardan daha iyi anladığı aşikar.
  Neden diyeceksin ?
  Kızlarda yıllardır çözemediğim bir kıskançlık olayı var.
  Bu arkadaşımın dışında 6 senelik, 3 senelik, 5 senelik çok sevdiğim insanlar var.
  Ve hiçbir zaman ne bir etkilenme ne başka birşey sözkonusu olmadı.
  Bilhassa eski sevgilimin en sevdiği arkadaşlarım onlar olmuştur. Eğer bu arkadaş korumacı ve açıksözlüyse ve içinde kıza karşı birşey yoksa kız arkadaşlardan daha değerlidir.
  Kızlar rimelin aksa söylemez ama bu arkadaşlar söyler, yani en basitinden kıskançlık yoktur bu arkadaşlarda.
  Basit kız muhabbetleri de yoktur, ünlülerin ne yaptığı, hangi markaların iyi olduğu, hangi erkeğin o kızı kestiği gibi gerzek muhabbetler olmaz.
  Bunların yerini ciddi sorunlar alır, rahat rahat siyaset konuşabilirsin, edebiyat konuşabilirsin.

  Kardeşim gibi gördüğüm içinde kıskançlık olmayan kız arkadaşlarım sayılıdır 2 tane.
  Bunlar dışında diğer kızların muhabbeti, süzmeleri, kıskançlıkları beni boğar katlanamam.
  Bana kalırsa eğer erkek sağlam bir erkekse bir kızdan daha iyi dost olur.

  10.çilekli süt demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 14:53
  @Tuana, canım “içinde kıza karşı birşey yoksa kız arkadaşlardan daha değerlidir.” sözüne kesinlikle katılıyorum ama yok böyle bir erkek be bebeğim 🙂 Sen var demekte ısrar edersen “kankilerine sevginden böyle düşünüyorsun” deyip konuyu kapatırım, saygı duyarım. Her insan aynı pencereden bakamaz fikirler farklıdır elbette. Ben bu konuda rahat olamayan kesimdenim.

  @Yusuf, evet uzun vadede işler değişiyor 🙂 kısa vadede ise umut olabilir ama bu zamanla farklı yerlere gidiyor.

  @Kayhan, acını yüreğimde hissediyorum ve paylaşıyorum

  @MoonSun, Amerika ve Kanada’da bunu daha yakından görmüşsündür eminim canım.

  @HMert, Yobaz fikirleriniz bu kadar aydınlık ve objektif bir zihinden çıkıyorsa aydın fikirlerinizi çok merak ediyorum Teşekkür ederim tavsiye için.

  @Esrik, hmm öyle mi diyorsun 🙂 Ben iyi idare ederim diyorsun yani di mi seni çapkın

  11.bi dost demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 21:47
  ben erkeklerle mıncıklaya mıncıklaya iletişim kuran biri değilim, ama erkek olan kankam var. naapcaz şimdi? uymadı senin söylediklerine, nolcak şimdi?:)

  bi de kanka dediğin olay başka bişeydir, yani mesela bi insanın 100 tane kankası olmaz ki. arkadaşlık olarak ele almışsın gibi geldi bana. kanka dost gibi bişeydir, bence..

  12.Siminya demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 22:11
  Bende geçenlerde bu durumu dilim döndüğünce ele almıştım. 4 yıldır erkek kardeşimden bile daha çok sevdiğim (çünkü erkek kardeşim 3 aydır benimle konuşmazken, kankam iki gün görmezse kavga çıkarıyor) bir kankam var.
  O’na karşı hiç cinsel duygularım olmadı ama kıskanmanın dibine vurdum. Buda normal insan elbisesinden tut annesine herşeyi kıskanabilir. Onu kıskanmayı seviyorum ama bir yandan da kız arkadaş bulması gerektiğini düşünüyorum, çünkü ben ona bir yere kadar desteğim 🙂

  Bağlantı vermeyi becerebilseydim bu yazını o yazımın altına link verecektim ama yapamıyorum 🙂

  13.aNNePeRi demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 22:18
  valla perinin de senin de yorumlarına aynen katılıyorum.Kısaca istisnalar kaideyi bozmaz diyebilirz.Bu kanki durumlarının bide abla-kardeş veya abi-kardeş durumları var.Net ortamındaki muhabbet biraz farklı.Aradabir yakınlaşma temas olmuyor sonuçta(he genede yok mu var ama onların ki tamamen sapkınlık,psikolojik rahatsızlık).Ateşle barut yan yana durmaz dememişler boşuna.

  14.aNNePeRi demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 22:23
  valla öyle yorgunum ki yazdım bişiler ama katıp karıştırmış olailirim algılayamıyorum şuan o kadar yani 🙂 anlayanlar anlamayanlara anlatsın artık

  15.çilekli süt demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 22:42
  @Any, Gayet net anlatmışsın yafri sıkma canını 🙂

  @Simi, adsızı buldun mu adsızı

  @Bidost, senin ilişkilerini bilemem ama bence istisnalar kaideyi bozmaz 🙂 evet bu kadar da iddiacı bir ukalayım P

  16.seyma demiş ki:

  March 3rd, 2009 at 23:22
  GENEL OLARAK KATILIYORUM AMA KADININ DURUSU COK ONEMLI:))

  17.çilekli süt demiş ki:

  March 4th, 2009 at 20:12
  Şiddetle katılıyorum hocam olsa olsa sevgili olur.

  18.NnEvV demiş ki:

  March 5th, 2009 at 12:58
  kesinlikle katılıyorum bi kız ve erkek elbetteki samimiyet bazını aşmamalı , yani bende hoşlaşmam pek kızların erkek arkadaşlarına canım aşkım gibi muhabbetlerini yada kankilerin yapışık ikiz gibiayrılmamalarını ama şuda var benim 9 yıldır Samet diye bi arkadaşım var hatta blogumada yazmıştım MY GİRL ,, biz birbirimize aret deriz gel zaman git zaman ne bi zaman o beni mıncıkladı ne ben ona canım dedim ne o aşık oldu ne ben hoşlaştım gayet muntazamında güzel bi dostluğumuz var ve şu hayatın bana verdiği en değerli en özel 3 insan biri bile diyebilirim … Bilmiyorum aradaki mesafeyi korudukça oda koruyosa hadlerinizi biliyosanızz herbişeyinizii paylaşmıyosanız ben gibi olabilirsiniz ve ben çok mutluyum iyi ki hayatımda Samet var

  19.doğan demiş ki:

  April 27th, 2009 at 20:23
  ahali bu kankiler o kadar sakatki abovvvv.aynı cinstense hiç bi diyeceğim yok ama karşı cinstense mokara her an gelebilirsiniz kız arkadaşımla msn den konuşuyoz yazıyom ileti geç geliyom dedim kankinlemi konuşuyon.dedi nerden bildin.dedim bilirim ben(6.hissim çok aşırı kuvvetlidir:))neyse kim dedim yunus der demez yüzüne kapattım kankisi benden daha değerli amk aman erkekler kankiden mümkün olduğunca uzak tutun kızlar sizde kanki s.tir edin sevgililerinize odaklanın.bi yere gidicez kankim onu yapıcaz ayşe kankim bunu yapıcaz fatma kankim:(:(

  20.gurbetci demiş ki:

  May 19th, 2009 at 17:29
  selamun aleykum,

  yazinizi aramis oldugum bir konu vesilesi ile buldum ve dikkatimi cekti bu yuzdende okudum:) ve okuduktan sonra birkac sey yazayim istedim acizane:) size bu kanki konusu hakkinda tamamen hak veriyorum. Galiba bu tur arkadas aramalari insanin tamamen bilicsizligi yuzunden oluyor diye dusunuyorum. Dusunsenize islami cerceveler icinde yasamaya gayret eden bir kisi niye ” kanka” ya ihtiyac duysun degilmi???:) yani erkek ver kiz arkadasliklarindan bahsediyorum. Ne olursa olsun kizlar bence erkeklerle arasinda mesafe koymasi gerektigini dusunuyorum ve bunun boylede olmasi gerekiyor oyle degilmi?? yani islami cerceve bakimindan ama malesef gunumuz gencligine baktigimizda birsuru bahaneler altinda bu tur arkadasliklar yapildigi gorulmekte…. Biz genclerin dikkat etmesi gereken bir konu: Ates ve barut yan yana durmaz oyle degilmi??;)

  Yaradana emanetsiniz
  slm ve dua ile….

  21.Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Farklar ve Acımasız “Gerçekler” :)) | BİR KAFADAN HER SES demiş ki:

  June 23rd, 2009 at 18:09
  […] zamanında boşuna mı dedik yaklaşmayın kanki canavarı var diye […]

  22.ismi lazım değil:) demiş ki:

  June 25th, 2009 at 22:50
  eee ne demişler “kediden post,erkekten dost olmazmış” http://www.birkafadanherses.com/wp-includes/images/smilies/muha.gif

 2. Erkekler tarafından sesleniyorum:

  Söyledikleriniz tamamen doğru. Hanımların erkek “kanki”lerine ne gözle baktıklarını bilemem fakat bir çok erkek bahsettiğiniz şekilde düşünmekte. Yada zamanla o düşünce çemberine girmektedir. Siz eyleme geçenlerden bahsetmişsiniz. Bir de sinsi olanlar var. Bunlar kurnazlık sayesinde hedefin(kız) ilk adımı atmasını sağlayabiliyorlar. Ondan sonra oooo neler oluyor neler.

  Tabi şunu da arz etmem gerekiyor. Bu şekilde menfi düşünen hanımlar da mevcut. Yani İki tarafda da kötü düşüncelere sahip insanlar olabiliyor.

  İyi niyetli erkekler yok mu? Az da olsa var. Fakat zaten bu iyi niyetli erkeklerin ekserisi samimiyet ve yakınlık konusunda sizinle arasına mesafe koyacaktır.

  Uyarıyorum! Her iki cinsi de.
  Nâmahremle arkadaşlık, dostluk, kankilik uzun vadede oldukça zararlı. Üstelik bir mümine de yakışmıyor. Günümüzde özellikle de iş konusunda arkadaşlık ilişkisi elzem olabiliyor. İşin fıkhı boyutunu araştırır öğrenirsinizi fakat tavrınızı, duruşunuzu net ortaya koyar ve sadece işle alakalı bir ilişki kurarsanız bazı olumsuzlukların önünü almış olursunuz. Her insan yanlış ve doğru yapma konusunda serbest bırakılmıştır. Tabi bunların hesabını vermek ve cezasını çekmek kaydıyla.

  (Bu yorum kutusu biraz sıkıntılı. Bir satır üstteki yazımı düzenleyemiyorum. Ve yazdıklarımı kopyalayamıyorum, yapıştıramıyorum. Bu sebepten hataları düzeltemedim)

  Faydalı bir blog olarak gördüm. Allah razı olsun. Yazılarınızın size ve okuyanlara hayırlar getirmesi ümidiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir