Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları :)

Bir iki gün daha post eklemek istemiyordum aslında ama canım sıkıldı hadi dedim bir şeyler karalayayım. Sürekli horoskop analizi yapmaktan beynim şişti zaten :)) biliyorsunuz daha önce söylemiştim analize bir süre ara vereceğimi. Fotoğraf çekmenin püf noktalarını anlatıcam şimdi (çok profosyonelim ya bu konuda) Ve daha önceden çektiğim bir kaç fotoyu eklicem, maksat yeşillik olsun..

1. Öncelikle ilk kural, resim çeken kişi karşısındakini şöyle yap böyle yap çiiissss de, 333 de, patates de vs. gibi saçma sapan şekilde yönlendirmeyecek. Eğer karşıdaki baston yutmuş gibi dümdüz durmuyorsa tabi 🙂 Bu tür emir kipleri şahsen beni çok gerer ve tanıdığım bir çok kişiyi de.. Doğru düzgün poz bile veremez insan kasılınca.. O yüzden karşıdaki insanın hareket etmesini sağlamalı, onunla sohbet etmeli ve en doğal pozları yakalayabilmek için sürekli deklanşöre basmalıdır. Sonra arasından en beğendiklerini seçer beğenmediklerini de silebilirler (ya da klasik fotoğraf makinesi kullanılıyorsa banyo yaptırmazlar diyelim)

2. Poz veren kişi ya da kişiler dümdüz durmamalı, arka arkaya resim çekiliyorsa (mesela aile resimleri) atıyorum hep yan yana sıralanarak poz vermek (buna poz denirse tabi) yerine, daha ilginç açılardan daha doğal fotolar çekilmesi sağlanmalıdır. Fotoğrafı çekenin de canı var di mi? Azıcık da poz verenler çaba göstermeli.. Mesela bir koltukta oturmuş sohbet ediyorlarmış gibi bir hava verilerek çekilebilir resim. Ve inanın bu resim şimdiye kadar gördüğünüz tüm resimlerinizden daha artistik durur.. Aaaa bu resimdekiler sahiden biz miyiz şeklinde bir ünlemli soru cümlesi dahi kurabilirsiniz yani ben size bu kadar diyeyim…

3. Fotoğrafı çeken kişi, ara sıra zoom yaparak ve/veya makineyi yan tutarak, kişiyi; (ya da kişileri) bazen profilden/alttan -tabi etek altı değil :)) ve üstten çekerek (yani açıları sürekli değiştirerek) en artistik pozu yakalayabilir. Sonra birde picasada fotoğrafı kesip biçerek son halini verebilir benim bu resmimde yaptığım gibi. Hem fotoğrafın içine almak istediğiniz ayrıntıları seçme lüksünüz de olur bu sayede..

4. Flaş “çok gerekmedikçe” kullanmayın karşı tarafın duruşunu bozan, tadını (ve pozunu) kaçıran en büyük saçmalıktır.

5. Ben fotoğraf çekerken çevrede en güzel çiçekler, ağaçlar, havuz, deniz vs. nerdeyse orda çekerim ya da çekilirim tabi evdeysem evin en güzel köşesi neresi ise orayı kullanmayı tercih ederim çoğu zaman. Özellikle başka kişilere de göstereceğiniz resimleri evinizin en çöplük, en kötü köşesinde çekmeyin ya da odanıza azıcık el atın da bi toplayıverin fotoğraf bahanesiyle :))) Bu çok çok önemli bir ayrıntıdır bence. Çekilen kişiyi daha güzel, daha çirkin, daha hoş, daha salaş, daha ağır, daha hafif, daha vakur vs. vs. gösterir arkadaki ayrıntı (fon) Tabiki her fotoğraf çiçekli böcekli olacak diye bir kaide yok, fotoğrafa nasıl bir hava vermek istiyorsanız öyle bir fon kullanmakta yarar var diye düşünüyorum..

6. Bunu ben çok yaparım diyelim ki iki kişiyi atıyorum bir düğünde gelin ve damadı çektiniz.. İkisi de harika poz vermiş ve tenleri bebek gibi çıkmış 🙂 Ama yanlarda bir sürü gereksiz insan var ve gelin ve damadın pozları dikkatlerden kaçıyor. O halde o resmi kesin biçin (ben dijitalde çektiğim için picasa’da kesip biçiyorum) Kareye sadece gelin ve damatı yerleştirin (ve küçük güzel bir ayrıntıyı mesela; arkada duran güzel bir çiçek buketi ya da dikkat çekmesini istediğiniz güzel bir obje de olabilir) İşte şimdi fotoğrafınızın gelin ve damadı belli oldu 🙂

 

Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları :)” hakkında 14 yorum

 1. Böcüğüme doğumgününde canon 400d bir makina aldım,çok istiyordu.O harika fotoğraflar çekiyor,makina zaten dehşet bişi,bende sazan gibi bakmakla yetiniyorum.Püf noktalarını bir deneyeceğim,bakarsın ondan güzel çekerim :))

 2. Böcüğüme doğumgününde canon 400d bir makina aldım,çok istiyordu.O harika fotoğraflar çekiyor,makina zaten dehşet bişi,bende sazan gibi bakmakla yetiniyorum.Püf noktalarını bir deneyeceğim,bakarsın ondan güzel çekerim :))

 3. Böcüğün kim sevgilin mi 🙂 Şanslı bir böcükmüş hediyenin alasını kapmış :))

  Evet bence sende denemelisin insan ne kadar çok çekerse o kadar profosyonelleşiyor bana kalırsa.

 4. Böcüğün kim sevgilin mi 🙂 Şanslı bir böcükmüş hediyenin alasını kapmış :))

  Evet bence sende denemelisin insan ne kadar çok çekerse o kadar profosyonelleşiyor bana kalırsa.

 5. Dijital makineler çıktıktan sonra fotoğraf çekmek anıları saklama gerekliliğinden çok daha farklı ve güzel bir boyuta ulaştı bence. Ben ilkokuldan itibaren fotoğraf çekmeye bayılırım ve bu sebeple de 3 yıllik lise boyunce her sene fotoğrafcılık kolunda oldum. (Ne öğrendin yada ne işe yaradı deme bile :)) Blogculuk işinde de yazdığın yazıya kendi çektiğin fotoğrafları eklemek bence en çok tercih edilmesi gereken durumdur. Benim zevkle takip ettiğim tüm blogcu arkadaşlarım bu işte usta :)) (sayende Nevv’i de tanıdım bu vesile ile teşekkürler.)
  Henüz kendi makinemi almadım, araştırma aşamasındayım ama dig. bir makine elime geçirdiğimde ortaya çıkan sonuç için bknz. blogumdaki son 2 yazı :))
  Bu arada makineyi birdahaki ele geçirmemde senin püf noktalarını da mutlaka deneyeceğim.

 6. Dijital makineler çıktıktan sonra fotoğraf çekmek anıları saklama gerekliliğinden çok daha farklı ve güzel bir boyuta ulaştı bence. Ben ilkokuldan itibaren fotoğraf çekmeye bayılırım ve bu sebeple de 3 yıllik lise boyunce her sene fotoğrafcılık kolunda oldum. (Ne öğrendin yada ne işe yaradı deme bile :)) Blogculuk işinde de yazdığın yazıya kendi çektiğin fotoğrafları eklemek bence en çok tercih edilmesi gereken durumdur. Benim zevkle takip ettiğim tüm blogcu arkadaşlarım bu işte usta :)) (sayende Nevv’i de tanıdım bu vesile ile teşekkürler.)
  Henüz kendi makinemi almadım, araştırma aşamasındayım ama dig. bir makine elime geçirdiğimde ortaya çıkan sonuç için bknz. blogumdaki son 2 yazı :))
  Bu arada makineyi birdahaki ele geçirmemde senin püf noktalarını da mutlaka deneyeceğim.

 7. Şu dizlip poz verme hadisesini tam da hafta sonu yaşadım. Ya siz tespih tanesi değilsiniz böyle sıralanmayın, normal sohbet edin ben yokmuşum gibi davranın diyorum dinlemiyorlar. halbuki en güzeli doğal olan resimler.

 8. Şu dizlip poz verme hadisesini tam da hafta sonu yaşadım. Ya siz tespih tanesi değilsiniz böyle sıralanmayın, normal sohbet edin ben yokmuşum gibi davranın diyorum dinlemiyorlar. halbuki en güzeli doğal olan resimler.

 9. @Nazan’cığım rica ederim 🙂 Ne demek. Bir kaç tane de foto blog var listemde onları da tanıtıcam yakında inş. Fotoğrafa ben de düşkündüm ama çocukken bir fotoğraf makinemiz (yani ailemin bile) yoktu ): Keşfedeli daha 1 yıl filan oldu.. Ama baya kısa zamanda geliştirdim sayılır kendimi.. Dijitalle ne kadar gelişme olursa artık :))

  Birazdan sendeyim fotoları görmek için 😉

  @Hally’ciğim hiç sorma bizim de akrabalar gelince genelde o tantana yaşanır :)) Rutin oldu bu artık nerdeyse :))

 10. @Nazan’cığım rica ederim 🙂 Ne demek. Bir kaç tane de foto blog var listemde onları da tanıtıcam yakında inş. Fotoğrafa ben de düşkündüm ama çocukken bir fotoğraf makinemiz (yani ailemin bile) yoktu ): Keşfedeli daha 1 yıl filan oldu.. Ama baya kısa zamanda geliştirdim sayılır kendimi.. Dijitalle ne kadar gelişme olursa artık :))

  Birazdan sendeyim fotoları görmek için 😉

  @Hally’ciğim hiç sorma bizim de akrabalar gelince genelde o tantana yaşanır :)) Rutin oldu bu artık nerdeyse :))

 11. Heeey amaç üzüm yemek mi bekçi dövmek mi?
  Sen önce onu söyle bana.Anladın sen onu:)))

 12. Heeey amaç üzüm yemek mi bekçi dövmek mi?
  Sen önce onu söyle bana.Anladın sen onu:)))

 13. imdatttttttt:((( yıldız haritamı isteyecektım ama nereye yazacağımı aradım aradım bulamadım çilekli süütt:((((

  nereye yazacagım ben bılgılerımı ama ama ama:(((

  ilyada

 14. imdatttttttt:((( yıldız haritamı isteyecektım ama nereye yazacağımı aradım aradım bulamadım çilekli süütt:((((

  nereye yazacagım ben bılgılerımı ama ama ama:(((

  ilyada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir