Deja Vuuuuuuuuuuuu (:

Eminim size de olmuştur.. Ya ben bu olayı daha önce yaşamıştım.. Bu kedinin az önce aynısının tıpkısının aynı yerden geçtiğine yemin edebilirim (bknz:The Matrix-Neo) Ayy ben sizi daha önce görmüştüm, bir yerden tanıyorum (halbuki sallıyor gördüğü mördüğü yok) gibi..

Bu arada çok güzel -olmasa da yine de güzel- bir filmin de ismidir aynı zamanda..

Deja vu denen sinir bozucu olay beyinle alakalı bir marazmış ((: Dersem abartmış olurum ama şöyle diyeyim beyinle alakalı bir şeymiş. Yani mesela rüyanda ruhun gidip dolaşıyor bir yerlerde bi işler karıştırıyor sonra da geliyor burda aynısını yaşayınca “aaaa ben bunu daha önce yaşamıştım” oluyor.. Gibi yani (: Aşağıda bi kaç ay önce okuduğum bir yazı var “Journal of Neurosciences” adlı dergidenmiş bu araştırma yazısı. Deja vu’ya daha fazla kafa yormayın diye bu yazıyı eklemek istedim çünkü kendimden biliyorum bir ara kafayı yiyecek kadar bu olayı düşünürdüm de ((:

İşte araştırma yazısı………

Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu “dejavu”nün, beynin bellek bölgesiyle ilgili olduğu ortaya çıktı. İnsanların yaşamadıkları, hayali olayları nasıl yaşamış gibi hissettiklerini bulmak için nörologlar, sağlıklı gönüllülerin beyinlerinin MR’larını çekti. Bilim adamları, MR sırasında gönüllüleri, yaşanmış ve hayali anılarıyla ilgili teste tabi tuttular ve bu test sırasında beynin etkin olduğu bölgeleri gördüler. MR sırasında, araştırmaya katılanların, çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut birçok ayrıntısını hafızalayan lobdaki beyin faaliyetinde artış olduğu belirlendi. Katılımcıların emin olduklarını söyledikleri, ancak hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca anafikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. Öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yanlızca kimi olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve yanılabilecekleri ortaya çıktı. Duke Üniversitesi’nden nörolog Dr. Roberto Cabeza, insan belleğinin bilgisayarınkine benzemediğini belirterek, insanların sık sık, yaşanmamış olsa bile kimi olayları geçmişte yaşadıklarını sanabildiklerini söyledi. Cabeza, bu araştırmanın normal yaşlılık sürecinde bellekte oluşan değişikliklerin daha iyi değerlendirilmesi ve Alzheimer hastalığının erken tanısında yararlı olabileceğini bildirdi. Daha önce yapılan araştırmalar, yaşlanıldığında beynin genellikle kesin olayları hatırlama özelliğini genel izlenimleri hatırlamaktan daha hızlı yitirdiğini göstermişti.

 

Deja Vuuuuuuuuuuuu (:” hakkında 8 yorum

  1. Gerçekten insan bir acayip oluyor, yaşadığı olayı sanki daha öncede yaşamış gibi hatırlayınca.
    Demek zihnimizin bir oyunuymuş. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Gerçekten insan bir acayip oluyor, yaşadığı olayı sanki daha öncede yaşamış gibi hatırlayınca.
    Demek zihnimizin bir oyunuymuş. Paylaşım için teşekkürler.

  3. selam teşekkürler blogumu ziyaret ettiğin için benim burcum balık yükselenden falan anlamam görüşürüz yine beklerim:)

  4. selam teşekkürler blogumu ziyaret ettiğin için benim burcum balık yükselenden falan anlamam görüşürüz yine beklerim:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir