Sponsor Reklam


Roma Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 9 Gerçek

İtalya turu yapmak isteyen herkesin ilk durağı olan Roma, Kendine özgü kültürü ile gören herkesi etkilemeyi başarıyor. Sokaklarından doğal güzelliklerine insanlarından geçmişine kadar sahip olduğu farklı hikayeleri dikkatleri üzerine çekmekte oldukça başarılı. Roma turu ile yapılan tatilden alınan tadı başka şehirde almak zor. Dillere destan bu şehrin kimselerin bilmediği gerçekleri öğrenenleri daha da heyecanlandırıyor.
İşte karşınızda Roma hakkında ilginç gerçekler:

Zenginler ölen gladyatörlerin kanını içerdi

Kulağa itici ama bir o kadar da ilginç gelen kan içme konusu çok eski zamanlarda Roma’da gerçekleşen olaylar arasında. Zenginlerin bunu yapmasındaki amaç ise gladyatör kanının onlara güç verdiğine inanmaları. İlaç gibi görülen bu kan hasta olan zenginlerin şifa bulmak için başvurdukları ilk yöntem olurmuş. Roma turu sırasında bu gerçeği öğrendikten sonra zengin kısımdan biraz uzaklaşma arzu içine girebilirsiniz.

Zaman Romalılar için değişkendi

Romalılar yaz ve kış mevsimlerinde farklı saatler kullanırmış. Bu saatlerin süresi ise her mevsimde ayrı ayrı hesaplanır ve uygulanırmış. Roma turları esnasında bu ilginç bilgi ile karşılaştığınızda gözleriniz saatinize kayabilir. Yaz aylarında kullanılan zaman kavramında bir saat 75 dakikaya denk geliyordu. Bu süre kış aylarına geçildiği zaman ise 45 dakikaya iniyordu. Her mevsim Romalılar saatlerini yeniden ayarlama gibi bir durumla karşı karşıyaydı.

Kıyafetlerde mor renk zenginlik sembolüydü

Roma yıllar boyunca birçok insana ev sahipliği yapmış olan bir şehir. Özellikle şehrin ilk kurulmaya başlamasından sonra geçen sürelerde zenginler kendilerini belli etmek için çeşitli yöntemlere başvurmuş. Roma gezi süreniz boyunca bu gerçekle karşılaşma ihtimaliniz pek yok. Eskiden kalan bu yöntemde zenginler mor kıyafet giyermiş ve kıyafette seçilen mor renkler yalnızca onlara özgüymüş. Bu renklere ise kırmızı ve yeşil eşlik edermiş. Çünkü mor, kırmızı ve yeşil renklerinin oyları çok uzak diyarlardan gelirmiş. Fakirler ise kahverengi, gri, sarı ve siyah tonlarını kullanırmış. Çünkü bu renk boyların bulunması çok kolaymış.

Kalın kaş zekilik göstergesiydi

Roma tarihi oldukça ilginç inanışlara sahip. Bunlardan biri de kalın kaşların zekilik olarak inanılması. O dönemde kadınlar kaşlarının kalın olması için elinden geleni yaparmış. Doğuştan kalın kaşlı olan kadınların ise Tanrı vergisi bir zekaya sahip olduğuna inanılırmış. Kaşı kalın olmayan kadınlar kaşlarını kalın gösterebilmek adına katran yardımıyla keçi kılını kaşlarına yapıştırırlarmış. Şimdilerde bakımsızlık ve kabalık olarak görülen kalın kaşlar o zamanlarda çok daha farklı bir yere sahipmiş.

Dişçilik en önemli meslekler arasındaydı

İtalya turları arasında mutlaka uğramanız gereken Roma sizi ilginç gerçeklerle tanıştırmaya devam ediyor. Eski Roma zamanında dişçiler şehrin en saygın insanları kabul edilirmiş. Aynı zamanda dişçiye gidenlere de aynı tutum sergilenirmiş. Çünkü dişçiye gidebilmek o zamanlarda en lüks hareketlerden biriymiş. Bu nedenle dişçilere de hep zengin kısım gidermiş.

Filozofları sevmezlerdi

Birçok filozofun doğumuna şahit olan Roma bilinenin aksine filozoflardan hiç hoşlanmazmış. Roma turu boyunca gözünüze sayısız filozof ismi çarpsa da onların eski dönemlerde çok değer görmediklerine emin olabilirsiniz. Romalı yetkililer için filozofların uğraştığı meseleler hem çok boş hem de gereksiz bulunurmuş.

Ordu liderleri savaşmazdı

Tarihi sayısız başarı ile dolu Roma’da bilinen bir gerçeğin daha tersi ordu liderlerinden geliyor. Savaş esnasında ordu liderleri olabildiğince kendini geride tutar, savaşın ortasına kendilerini atmazlarmış. Bunun nedeni ise liderin hemen ölüp, ordunun başıboş kalmasını önlemekmiş. Roma hakkında ilginç gerçeklerden biri de savaşı geriden izleyen liderlerin savaşın kaybedilmesi durumunda kendini öldürmesidir.

Zehir içmek olağan karşılanırdı

Roma tarihi boyunca neredeyse bütün imparatorlar her gün düşük oranlarda zehir içermiş. Bunun en temel nedeni ise olası bir zehirlenmeye karşı bağışıklık kazanmak elbette. Bu nedenle Roma turları esnasında geçmiş hikayelerde çeşit çeşit zehir isimleri ile karşılaşabilirsiniz.

Hristiyanlara işkence yapılırdı

Roma gezi rehberinizde bu gerçekle karşılaşmanız sizi şaşırtabilir. Hristiyanlara karşı büyük bir nefret duyan Romalılar onların kafir ve pagan olduğunu düşünürmüş. Bu nedenle İtalya turları boyunca göreceğiniz tüm şehirlerde Hristiyanlığın yayılmasını önlemek amacıyla birçok önlem alınmış. Otorite Hristiyanlığı yasaklayarak, insanlar üzerinde baskı kurmuş.

Bir Cevap Yazın