Klimanın Yandan Yemişi: Havalandırmalar!

Yok yani sürekli otobüse bindiğim de yok ama geçenlerde mini cooper’ımı bakıma bırakınca mecburen o kötü kokan, tıklım tıkış ve sıcaktan cayır cayır yanan özel halk otobüslerine binmek zorunda kaldım. Efendim? ha evet, benim arabam yoktu, mini cooper kısmı uydurmaydı 😀 konumuz; klimalı otobüste klima açmayan ya cimri (kendi otobüsüyse) ya da işgüzar (otobüs kendisinin değil ama şey olmasın diye açmayan) şoförler..

klima açmayan şoförlerkliması yerine havalandırması açıldığı için yanıyor haliyle otobüsler. (bilmeyenler için.. havalandırma sadece dışarıdaki havayı içeri veren bir sistem.. dolayısıyla sıcakta sıcak, soğukta soğuk hava üfler otobüs içerisine..) elimde de koca bir kutu yaş pasta var, eşime sürpriz yapacağım ta annemlerin semtten bizim semte taşıma yapıyorum 40 derece sıcakta. bizim orda pastalar pahalı olduğundan değil :p ben resimli mesimli şık bişi yaptırdım bizim orda böylesini yapmıyorlardı.. Pastahanedeki kız diyor: “bu pasta erir oraya kadar”, ben diyorum ki; “yiyecek olanlar düşünsün, ben onlara söyledim burdan al dediler”. Halbuki biz yiyeceğiz pastayı da, karizmayı çizdirmemek için var olmayan birilerine atıyorum suçu :p Ne macera ama di mi :p asıl konu şuydu..

hangi belediye ya da halk otobüsüne bindiysem 1-2 dk klima çalıştırılıyorsa sonra millet dalınca havalandırmaya geçiyor şoför efendiler klimayı kapatıp. Büyük ihtimal otobüs kendilerinin ve tasarruf ediyor şemsi paşa pasajında sesi büzüşesiceler! Malum klima mazotu harcıyormuş ya.. Bana mı öyle geliyor acaba diyordum ama benden başka kimseler de tepki gösterince şoföre o gün, anladım uzun zamandır doğru düşündüğümü. Üstelik toplu taşıma araçlarında klima açmamanın cezası bile var yanlış bilmiyorsam.. Denetleme olmayınca vatandaş da haliyle mağdur.

Bu arada bu dediğim sadece belediye ve halk otobüslerinde olmuyor. Ay başı gibi memlekete gittim ailemle, Ulusoy gibi bir firmada dahi karşılaştığım bir durum! Adam 2 dk klima, 2 saat havalandırma açtı ve biz vıcık vıcık yolculuk ettik 8 saat!

Nitekim, hile hurda (hile hud’a) her yerde.. İnsanlar müslüman da olsa, müslüman olduğu söylenen bir ülkede de yaşıyor olsak.. nerde, kimi kandırsam da iki kuruş yanıma kar kalsa derdinde birileri.. Hal böyle olunca başımızdan belalar da eksik olmaz tabi..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir