PTT Kargonun Eksik ve Kusurlu Yanları 2

Canımız cigerimiz PTT kargo’nun fiyatları uygun uygun olmasına ama hani illa devlet kurumu olduklarını bir yerden belli edecekler ya diğer kargolara (özel kargolara) göre bir dolu eksik ve kusurlu yanı var. Daha önce bir kısmını burda belirtmiştim.

Bu kusurlara yenilerini de ekleyeceğim, ne zamandır gözüme batıyor fırsat bugüneymiş.. Belki “birileri” yazımı okur da PTT kargoda geciken şu iyileştirme girişimlerine artık başlar..

1. Özel kargolarda siz bir kere bir yere kargo göndermeyegörün, hemen sistem otomatik olarak sizi ve kişisel bilgilerinizi kaydediyor, adres telefon ad ve soyad vs… Ama PTT kargoda her seferinde kişisel bilgilerinizi kağıda yazıyorsunuz (evet ne kadar ilkel değil mi? PTT’de kargo için hala form doldurmak zorundasınız) hem bunu her kargo gönderisi için tekrar tekrar yazıp zaman kaybediyorsunuz, hem de PTT kargo görevlisinin tiii-ni tini mini haaaanım klavyesiyle bilgilerinizi bir saatte girmesini deve gibi ayakta dikilerek bekliyorsunuz..

2. Devletin (kamu kurumlarının) web siteleri nasıl görüntülenemez ya hu? Benim bile kıytırık web sitelerim full çekiyor, koskoca Türkiye cumhuriyetinin kurumlarının web siteleri nasıl bu kadar adi bir alt yapıda olabilir? Kargoya gittiğimde bazen memur: “sistem şuan arızalı” diyor, ne arızasıymış bu dediğimde ise: “web sayfası görüntülenemiyor” diyor 🙂 Yani server kaldırmadığı için site görüntülenemiyor. Bu da demek oluyor ki devletin fi tarihinden kalma serverlarına iyi bir el atması gerekiyor.

3. PTT kargonun otomasyon sistemi berbat. Adamlar kişisel bilgilerinizi “her seferinde” bilgisayara elle giriyor il ve ilçeyi bile yani ben o kadar diyeyim.. Diğer özel kargolarda mahalleyi yaz o mahalle adını içinde barındıran bütün il ve ilçeler vs. hepsi görüntülenir misal. Burda yok öyle bişey, yanlış mı yazdın-yazdılar adresi? Acele gitmesi gereken kargon varsa afedersin boku yedin. Kargo geri gelir. Yani öyle ki kargonuzun doğru yere gitmesi, PTT kargo görevlisinin sizin kargo gönderisi yaptığınız mahallenin hangi semte ve ilçeye bağlı olduğunu kesinkes bilmesine bağlı.. Ki bunu yazmazsa PTT’nin hangi şubesinden dağıtım yapılacağı belirlenemez karşıya ulaştığında. Kargo gönderisini yaptığınız adresin en yakınındaki şubenin adını yazacak ki, kargo çabuk yerine ulaşsın.. Bunun için de kargo görevlisi bütün Türkiye’deki tüm mahallelerin hangi semt-ilçeye bağlı olduğunu, artııı bu ilçe ve semtlerdeki o adrese en yakın PTT şubesini ezbere bilmeli (!) E bu memurlarda bütün Türkiye mahallelerinin hangi semt ve ilçeye bağlı olacağını ezberleyemeyeceklerine veya ermiş ya da müneccim filan olmadıklarına göre arada sırada yanlış semt ve ilçe yazıp, kargonun o PTT şubesinden bu PTT şubesine dolaşmasına, 2-3 gün geç gitmesine (hatta bazen hiç gitmemesine!) sebebiyet verebiliyorlar. Bu durumda aslında onları değil “devleti” suçlamak gerekiyor..

Devlet; kamu kuruluşlarının web site alt yapısını acil olarak iyileştirmeli ve dinazor çağından kalma sistemlerini modernize etmeli.. Zaman=nakit kaybına sebep olmaya devam edecekler.. Aldıkları deve yükünce vergiler yetmiyor gibi..

PTT Kargonun Eksik ve Kusurlu Yanları 2” hakkında 3 yorum

  1. Hay ağzın bal yesin be güzelim ne geçirdiysem içimden aynen nakletmişsin sözleşmişiz gibi.Heleki şu elle girme olayı yok mu ne iş açtı başıma :/adres yanlış girilir kargo bana geri gelmeden yarı yoldan geri çevirttirdim.Git gel olunca deformasyona uğramış işte.HAYIR MÜŞTERİNİN TELEFON NOSUNU SÜS OLSUN DİYE YAZDIM YA BEN ARAMASINLAR HİÇ eksik eksik eksik işte.Malaesef kapıda ödemeyi en uygun yapanlar da onlar ama her seferinde şikayet ediyorum çağrı merkezine valla.

    • özel kargolarda da bireysel müşteriler için kapıda ödeme olsaydı keşke 🙁 insan mecbur kalıyor ptt’yi kullanmaya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir