Kontrolsüz Güç, Güç Değildir

Bu sloganı bulanı her zaman alnının ortasından öpmek istemişimdir.

kontrolsuz-guc-guc-degildir

Kimine göre güçlü kişi; kibirlidir, burnu havadadır, ne oldum delisidir ve kalbi fesatlıklarla doludur. Çevresindeki her olup biteni üstüne vazifeymiş gibi üstelik bir de yakınlarını bu işe alet edip araştırarak öğrenir ve bunu genelde insanların arasını bozup kendi taleplerini yerine getirebilmek için yapar. Bu tipler fitne ve dedikoduyu adeta normal karşılayan kişilerdir ve başkalarının iyiliklerini istedikleri görülürse toprak kokusu almışlar demektir.  -örnek: Yaprak Dökümü Ferhunde ya da Aşk-ı Memnu Firdevs karakteri-

Kimine göre güçlü kişi; önüne çıkan her aksilikte “o aksiliğin” kaşını gözünü patlatmayı marifet bilen, sinirlendiğinde ağzından tükürükler saçarak küfür etmekten başka bir çözüm düşünemeyen, -ki bu tipler zaten pek de çözüm aramazlar çünkü önlerine çıkan engellerle baş edemezler, karşılarına çıkan engeller takındıkları tavırlar karşısında pireden deveye dönebilir- her türlü kurala ve geleneğe rest çekebilen, derdini cümlelerle değil kas gücüyle halletmeyi seven kişilerdir.

Kimine göre güçlü kişi; her halükarda ve her yerde diplomatik yeteneklerini kullanabilen, yeri gelince dindar yeri gelince ateist yeri gelince bir musevi olabilen ve bunu “uyum” adına gerçekleştiren kişilerdir. Öyleki bu kişilerin “yerine göre” davranması yani nabza göre şerbet vermesi, onlar için büyük bir yetenektir. Hemde bu diplomasiyi kişisel çıkarları için yapıyor olsalar dahi.

Kimine göre güçlü kişi; dini ve manevi duyguları gelişmiş, nefsinin kölesi olmaktan uzaklaşmış hatta nefsine söz geçirebilen, Allah’ın “Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır” müjdesine nail olabilmek için takva, edep ve hayadan ödün vermeyen ve üstelik aynı zamanda dünyevi işlerini halledip, ailesine helal kazançla bakıp, yaşadığı zorluklara ve horlanmalara rağmen sabredip, hiç bir şikayet etmeden yaşayan gönül insanlarıdır.

“Kimileri” çeşitlendikçe güçlü kişi anlayışı da çeşitlenecektir, şimdilik bu kadar örnek vermek yeterli.

Peki sizce güç nedir, güçlü kişi nedir, nasıl olur güçlü kişi?

Kontrolsüz Güç, Güç Değildir” hakkında bir yorum

 1. ”Kontrolsüz Güç, Güç Değildir” Konusunda 4 Yorum Yapılmış
  1.kubra zeynep kara demiş ki:

  March 19th, 2009 at 09:13
  benimde cok sevdigim bir sozdur.
  ayni zamanda,gunumuzde insanlarin kendilerine sormaktan kacindigi sorulardandir.cok guzel bir anlatim paylasim icin tesekkurler:)

  2.kalderavolkan demiş ki:

  March 19th, 2009 at 10:08
  Fiziki gücünün farkında olup onu kontrol edebiliyor, gerektiğinde sabrını gücünün önüne koyabiliyormusun? İşte budur bence asıl güç…

  3.Pervane demiş ki:

  March 19th, 2009 at 10:19
  çok güzel bi konu seçmişsin çilekli.
  ya çilekli sonunda beni tıkamayan bi yazı oldu, her gün geliyorum, hommm diyorum, diyecek bişey bulamadan gidiyorum, diyecek laf bırakmıyosun.

  bence güçlü insan özgüvenli insandır, özgüvenli insan özündeki tek kudrete, asla yenilmeyecek, terketmeyecek, hayalkırıklığına uğratmayacak ve hep yanında, hep yardımcı olacak olan Allah’a sonsuz güvenebilen kişidir.
  özümüzde O var ancak değil mi?O’na güvenen özgüvenlidir, özgüvenli insan yıkılmaz, dibe batmaz. Güç budur bence.
  oh ne güzel içimi döktüm gidiyorum, teşekkürler canım 🙂

  4.http://ahmet demiş ki:

  March 19th, 2009 at 21:15
  “Hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir” diyor asrın güzeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir