Arzu-Hal-İnsan Arzuyu Fikir Zanneder

Hazırlayan ve Sunan: Arzu-Hal

Bloğunun Adı: Arzu-Hal Evlilik ve Aile

Blog Konusu: İslamiyet, tefekkür, iman, edep, ayet, hadis, kitap notları, Mesnevi’den notlar, dualar, ilmihal bilgileri, anlamlı sözler vs.

Şahsi Fikrim: Arzu-hal arkadaşımız profilinin “meraklar” kısmında da belirttiği gibi hüzne aşık bir arkadaşımız. Ağır başlı ve takvalı bir duruşu olduğunu düşündüğüm bu arkadaşım zaman zaman “acaba asık suratlı ve çok katı biri mi” diye düşünmeme de neden olmuyor değil ): Sanal alemde insan; “bedeninin dilini” kullanamama gibi bir dezavantaja sahip, bu nedenle insanları gülmeden —yani şu işaret 🙂 ya da şu =) ve şu (: — ya da neşeli yazılar yazmadan güleryüzlü ya da dost canlısı olarak değerlendiremiyoruz. Çoğul eki kullanıyorum çünkü bir çok kişi böyle düşünüyor (hatta forumlarda bile bazen heyecanlanma için kullanılan ünlem işareti dahi yanlış anlaşılabiliyor o yüzden dikkat ederseniz işi ciddi tutan forumlarda ünlem işareti ve büyük harfle yazı yazmak yasaktır vs.) Arkadaşımız da yanlış anlamasın sakın ama bazen kendisini fazla somurtuk buluyorum 🙂 Nedeni de tahmin edileceği üzre sanal alemde olmamız ve hiç bir beden dilimizi kullanamamız. Belki de sanal alem onun için normal çevre gibi olduğundan edebinden dolayı böyle davranıyordur (takva) ona hiçbir şey diyemem tabi. En çok saygı duyduğum insan kategorisine giriyor demektir o halde. Edebi ve ahlakı, takvayı yaşayan insanlar benim göz bebeğimdir. Ve genelde takvayı yaşayan insanlar, dışardan bakılınca çok katı gibi görünüyor bildiğim kadarıyla, ama kalpleri; dışardan bakılınca çok çok güleryüzlü, dost canlısı gibi duran kişilerden daha yumuşak ve merhametli olabiliyor..

Genel anlamda çok güzel konulara değinen, bir çok kişinin “savunsa bile” dile getirmekten “çekindiği” ve bu yüzden yazamadığı konuları hiç bir komplekse girmeden, yaşayarak/hissederek kaleme alan nadide bir arkadaşımız olarak buluyorum onu. Yazılarını da büyük bir hevesle takip ediyorum ki şu 3 günlük dünyada zihnim sadece lay lay lom yazılar okumakla tükenmesin, saksıyı biraz da tefekkür için doldurayım 🙂 Ki onun yazılarını okuyup da tefekküre dalmamak neredeyse imkansız. Bu nedenle dünyanın yalancı zevklerinden sıyrılıp iki cihan mutluluğu için faydası olabilecek bu bloğu sık kullanılanlarınıza acilen eklemeniz, “olgun bir müslüman” iseniz çok çok yerinde olacaktır.

Diğer bloğu Ebedi Mutluluğu da ziyaret etmenizi şiddetle öneririm.

Arzu-Hal-İnsan Arzuyu Fikir Zanneder” hakkında 4 yorum

 1. Evet, biraz duygularını içinde saklamaya çalışan bir insan olduğum doğru. Güler yüzlü biri olduğumu söyleyenler olurdu. Ama yaş ilerledikçe o da biraz azalıyor mu ne? İnternette dolaşan insanlar genelde gençler. O yüzden onların yanında biraz ciddi görünebilirim. Onlar daha hayatın ne demek olduğunu pek anlayamadılar.Ben de öyleydim.
  Teşekkür ederim yazın için.
  🙂

 2. Evet, biraz duygularını içinde saklamaya çalışan bir insan olduğum doğru. Güler yüzlü biri olduğumu söyleyenler olurdu. Ama yaş ilerledikçe o da biraz azalıyor mu ne? İnternette dolaşan insanlar genelde gençler. O yüzden onların yanında biraz ciddi görünebilirim. Onlar daha hayatın ne demek olduğunu pek anlayamadılar.Ben de öyleydim.
  Teşekkür ederim yazın için.
  🙂

 3. Rica ederim arzu-hal ne yalan söyleyeyim seni sanal da olsa gülerken ilk kez görüyorum :)) Haklısın hayat sadece lay lay lomdan ibaret değildir demek istediğini çok iyi anlıyorum. Yaş ilerleyince değil de sanırım yaşanılan tecrübelere göre azalıyor ya da çoğalıyor gülümsemeler. Umarım sende yaşadığın sıkıntılar yüzünden değil takva ehli olabilmek adına ciddileşmişsindir. Allah dermansız dert vermesin kimseye, hayırlı cumalar canım..

 4. Rica ederim arzu-hal ne yalan söyleyeyim seni sanal da olsa gülerken ilk kez görüyorum :)) Haklısın hayat sadece lay lay lomdan ibaret değildir demek istediğini çok iyi anlıyorum. Yaş ilerleyince değil de sanırım yaşanılan tecrübelere göre azalıyor ya da çoğalıyor gülümsemeler. Umarım sende yaşadığın sıkıntılar yüzünden değil takva ehli olabilmek adına ciddileşmişsindir. Allah dermansız dert vermesin kimseye, hayırlı cumalar canım..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir